Eurofest je živ

Začetki enega največjih rokometnih festivalov na svetu, 23. Eurofesta, ki se danes končuje v Kopru, segajo v leto 1993, ko se je v Piranu zbralo 20 ekip - 19 iz Slovenije in ena iz zamejstva. Festival se je kasneje preselil v Izolo, udeležba pa je iz leta v leto naraščala in se v zadnjih desetih letih ustalila pri približno 150 ekipah; največ doslej jih je prišlo skoraj 180. Letos, ko so festival prvič organizirali v Kopru, se ga je udeležilo 152 ekip iz 18 držav.

Selitev festivala iz Izole v Koper je dvignila nemalo prahu, predvsem zaradi sosedskega rivalstva, pa tudi zaradi dejstva, da je Izola rokometno mesto, od koder prihaja tudi glavni organizator Eurofesta Tone Barič. Na koprski občini so se zaradi tega še posebej potrudili in festivalu dali vso možno podporo. Dejstvo je, da ima Koper boljšo športno infrastrukturo in da so udeleženci lahko vsi nastanjeni v enem kraju, le streljaj od tekmovališč, kar prispeva k njihovemu udobju in zadovoljstvu. Barič pravi, da je pri organizacijskih vprašanjih občutil veliko razliko v odgovorih med koprskimi in izolskimi uradniki; da v Kopru natančno ve, na koga se lahko obrne in da so naravnani k reševanju problemov, medtem ko Izola ni v celoti “zagrabila” te velike mednarodne športne prireditve.

Eurofest bo tako v bodoče bržkone postal eden od koprskih zaščitnih znakov. So še možnosti za rast festivala, ki se je obdržal v vse hujši konkurenci podobnih prireditev, ki predvsem v vzhodni Evropi in na Balkanu rastejo kot gobe po dežju? Zaradi ekonomske krize je v zadnjih letih opaziti predvsem upad slovenskih ekip in tistih iz držav bivše Jugoslavije. Nemčija ostaja neznanka, saj kljub oglaševanju od tam v Slovenijo pride malo ekip. Bolj bi bili lahko prisotni Skandinavci, kjer je rokomet zelo razvit. Možnosti za razvoj torej so, sploh če bosta organizator in mesto Koper še naprej delovala tako usklajeno. Za mlade rokometaše pa se ve, da je prvi magnet, ki jih prepriča v udeležbo na Eurofestu - morje.


Preberite še


Najbolj brano