Energija in razvoj

Slovenija pripravlja nov energetski koncept, krovni strateški oziroma po novem razvojni program. Ta bo začrtal, kako se bomo v prihodnje greli in vozili, pri tem čim manj onesnaževali okolje in ustvarili čim več delovnih mest. Kajti energetika ni samo oskrba z energijo, temveč temelj družbenega razvoja, so lepo zapisali snovalci novega energetskega koncepta Slovenije.

S tem se seveda vsi strinjamo. In lepo je, da je to dojela tudi država. Ko je namreč v imenu javnega interesa z državnim prostorskim načrtom hotela postaviti na zelene griče okrog Senožeč nekaj deset vetrnih turbin, je bila dokaj gluha za pripombe nasprotnikov, da vetrne turbine prinašajo v ta prostor le beton in ovire za lokalni razvoj, denar za nova delovna mesta in razvoj pa odnašajo v Nemčijo ali katero drugo državo, od koder bi prišel proizvajalec turbin.

Nov energetski koncept je sicer šele stopil pred javnost. A že prvi odzivi kažejo, da mu manjka tisto, kar tako okoljevarstveniki kot tudi stroka očita prejšnjim energetskim dokumentom; jasen koncept. Res tokrat ne ponavlja napake predhodnikov, ki so zarisali prihodnost v več različicah in pustili vse odprto, tako da je zadnja leta v Sloveniji možno prav vse: se zavzemati za obnovljive vire energije in učinkovito rabo energije, graditi termoelektrarne in jedrske elektrarne. Ker je prav vsaka smer utemeljena v eni od različic. Novi energetski koncept rabo nekaterih virov, zlasti kurilnega olja in nafte, omejuje. A še vedno pušča nekaj vrat odprtih tudi za fosilna goriva, od premoga do zemeljskega plina, še bolj na široko pa tudi za jedrsko energijo.

Izhajajoč iz dosedanjih slabih izkušenj z uveljavljanjem strateških dokumentov je tudi tokrat dvom na mestu. Ne samo na področju energetike, tudi na drugih smo Slovenci mojstri, da si vsako stvar razlagamo po svoje ali zapletemo tako, da je neizvedljiva. Saj se še spomnimo upokojencev, ki so zaradi fotovoltaičnih panelov na strehah izgubili del pokojnine.


Preberite še


Najbolj brano