Dvorezen ukrep

Med prebivalci Istre vre. Tisti, ki že več mesecev čakajo na pregled v izolski bolnišnici in na napotnicah nimajo oznake “nujno”, bodo morali zdaj na preiskave čakati še dlje, četudi naj bi jih sprejeli še ta ali prihodnji mesec.

Odlog pregleda - za tak ukrep se je vodstvo bolnišnice, domala potiho, odločilo nedavno - vsakogar, ki ga lečeči zdravnik nanj napoti, zelo zaskrbi. Če te zdravnik pošlje na dodatne preiskave, s tvojim zdravjem ni vse tako, kot bi moralo biti. Pogosto prav med dodatnimi preiskavami specialisti odkrijejo kakšno potuhnjeno, resnejšo bolezen, ki jo je treba takoj zdraviti. Da bi oboleli okreval in, če je le mogoče, ozdravel.

Prav zato je jeza ljudi zaradi zdajšnjega prenaročanja razumljiva in utemeljena. Že res, da bolnišnica zagotavlja, da bo še naprej sprejemala vse z oznako “nujno”. Pa saj jih tudi mora, ker poseben pravilnik veleva, da je treba takšne bolnike sprejeti v treh dneh. Kot tudi, da je treba vse z oznako “hitro” sprejeti praviloma v treh mesecih. Le za tiste z oznako “redno” so čakalne vrste različne, odvisne od narave preiskav in bolezni.

Ali zdaj v Izoli prenaročajo tudi tiste z oznako “hitro”, ne pojasnjujejo. Zanikajo pa, da naj bi bilo to prenaročanje posledica varčevanja (čeprav imajo vsako leto zaradi več opravljenega dela, kot jim ga priznava zdravstvena zavarovalnica, še dodatno izgubo). A to je že stara zgodba, ki bremeni vse slovenske bolnišnice in terja korenite spremembe na ravni zdravstvene politike.

Že res, da je izolska bolnišnica te dni - končno! - dočakala pripravljalna dela za gradnjo nove urgence. Res je tudi, da bo to gradbišče poseglo tudi v stavbo in njen režim dela. Vendar pa to ne more in ne sme biti poglavitni argument za množično prenaročanje bolnikov.

Še zlasti zato ne, ker bolnišnica javnosti s tem ni seznanila. Če bi jo, bi bila jeza manjša, ali pa je sploh ne bi bilo. In mnogi ne bi iskali možnosti za pregled kje drugje ter tega ne bi svetovali preostalim.

#264-sbi-varcevanje-akt


Preberite še


Najbolj brano