Drago šminkanje

Milijon in pol evrov, ki jih bo Dars zapravil za obnovo opreme v predorih Kastelec in Dekani, ni nič drugega kot navadno razmetavanje denarja. Vozniki bomo po obnovi ob robu ceste spet videli vse rdeče in bele lučke, pred vstopom v predor nas bodo z vseh strani spremljale kamere, imeli bomo nekaj novih luči in nove gasilnike, če bomo iz predora klicali pomoč po napravah v steni predora, pa nas bodo končno razumeli, kaj hočemo.

In to je tudi vse. Led lučke ob pločnikih so do včeraj delale, treba bi jih bilo samo redno menjavati, tistih nekaj več svetlobnih znakov in luči pa varnosti v predorih bistveno ne bo izboljšalo. Ampak ne. Dars trdi, da jih k milijonskim naložbam (sledila bodo namreč enaka dela v vseh avtocestnih predorih) sili evropska direktiva.

Direktiva je bila sprejeta že daljnega aprila 2004, ko sta bila predora Kastelec in Dekani že zgrajena in skoraj odprta. Ali bi se naša država lahko izgovorila na to dejstvo, pa je vprašanje za pravnike. Zanimivo bi bilo videti, ali bodo Italijani in Avstrijci zaradi te direktive hiteli nameščati enake lučke tudi v svojih starih predorih. Močno dvomimo.

Podobno razmetavanje smo videli že pri koprskem Slavčku, ko je po obnovi avtocesta le ravna (prej je bila precej valovita) in jo obdaja nekaj metrov več odbojne ograje. Za kaj so porabili skoraj milijon in pol evrov, je navadnemu opazovalcu povsem nerazumljivo.

Novinarji nismo gradbeni izvedenci, da bi lahko argumentirano ocenjevali vse Darsove podvige. Smo pa vozniki, ki vozimo po naših in tujih avtocestah. In vidimo, da na 300 kilometrih avtoceste od Trsta do Verone ni niti 20 zaplat asfalta, da njihovi predori nimajo takšnega “light showa” kot naši in tako naprej.

In štejemo tovornjake, ki ne morejo po hitri cesti zaradi burje, ter tiste, ki grmijo skozi vasi, ker tam preprosto ni avtoceste. To so naložbe, v katere bi moral Dars usmeriti vse svoje sile. Ne pa v potratno šminkanje.


Preberite še


Najbolj brano