Dileme v dobi bika

Nekdanji nepremičninski posrednik, ki je ta poklic opustil, ko je svoje zobe pokazala kriza, zagotavlja, da se ne namerava vrniti na stara pota. Pred leti se je namreč preusmeril v ekološko kmetijstvo in v tem neizmerno uživa. Tako se danes ne ukvarja več s tem, koliko evrov na kvadratni meter bo iztržil, pač pa, koliko jajc bodo znesle njegove kokoši.

Na ugodne napovedi na nepremičninskem trgu v zadnjem letu pa so se hitro odzvali prodajalci, ki so v svojih oglasih pogumno “popravili” cene. Nepremičninski strokovnjaki o tem pravijo, da gre marsikje za nerealna pričakovanja in da previsoke cene ovirajo prodajo ter povzročajo zmedo na trgu.

Cenovnega balona izpred leta 2008 se menda ni bati, dejstvo pa je, da so se cene nepremičnin nekoliko dvignile in da se sklepa več poslov kot v preteklih letih, saj je zanimanje za tovrstne naložbe spet v porastu. Večji investitorji, ki so se prebili skozi obdobje krize, so že prijeli “bika za roge” (bik je med borznimi špekulanti namreč znak rasti). Tako se ponekod že veselijo vnaprej rezerviranih stanovanj, ki se šele gradijo.

Za vse tiste, ki rešujejo svoje stanovanjsko vprašanje in jim ne kradejo spanca naložbene priložnosti, je nakup nepremičnine težaven ne glede na nihanje trga. Prav vse nas pa zadevajo gradbeni posegi, ki so v zadnjem letu ali dveh spet v razmahu in spreminjajo videz našega okolja.

To bi moralo biti z zakonodajo in prostorskimi dokumenti jasno opredeljeno. V nasprotju s tem pa nastajajo degradirane krajine betonskih sosesk, ki se za povrh še težko prodajo.

Šolski dokaz neurejenosti tega področja je nezmožnost sprejetja občinskega prostorskega načrta - krovnega prostorskega dokumenta - v piranski občini, ki jo investitorji najbolj oblegajo. O nadzoru na tem področju pa veliko pove podatek, da se inšpektorji ne uspejo ukvarjati s prijavami starejših črnih gradenj, saj so prezaposlenimi s tistimi, ki se še gradijo.


Preberite še


Najbolj brano