Črno

Glede na vnemo, s katero so se novopečeni finančni inšpektorji (do včeraj cariniki) lotili šušmarjev in “črnih” delodajalcev, se delu in zaposlovanju na črno očitno res pišejo črni časi. Finančna uprava je šla z vsemi topovi nad kršitelje, v boju zoper sivo ekonomijo pa računa tudi na pomoč državljanov; poziva jih, naj kršitelje prijavijo. In jih. Mobilnim enotam Fursa v prihodnjih mesecih zagotovo ne bo zmanjkalo dela.

Obrtniki in podjetniki, ki se želijo znebiti nelojalne konkurence, upajo, da novi zakon ne bo le mrtva črka na papirju. Predlagajo celo, da bi bile kazni enake tako za izvajalca kot za naročnika dela na črno. Kar bi bilo edino prav, če želimo vzpostaviti red na tem področju.

Namen prenovljenega zakona je jasen: država želi zmanjšati obseg sive ekonomije. Ta nima negativnih posledic le za državno blagajno, ampak tudi za državljane, saj jim krati delavske pravice in tako jemlje dostojanstvo. Ker delajo na črno, nimajo urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja, ne pripada jim pravica do odpravnine, letnega dopusta, regresa, potnih stroškov, bolniške, nadomestila za primer brezposelnosti in še in še.

A mnogi kljub temu delajo na črno. Ker nimajo druge izbire. “Kako pa naj sicer preživim sebe in družino?” debelo pogleda oče treh otrok, ki se že dalj časa zaman ozira po legalni zaposlitvi. Delodajalec, pri katerem je leta garal za minimalno plačo, mu niti prispevkov ni plačeval ... In ne more razumeti, da bo država, namesto da bi se lotila teh lopovov, zdaj preganjala njega.

Vsaka zgodba ima dve plati. A pravila so pravila in veljati bi morala za vse enako. Pa žal ne. “Finančni inšpektorji se spravljajo nad uboge branjevke, menedžerji, ki kradejo z lopato, pa so nedotakljivi,” je nekdo te dni zapisal na facebooku.

Šele ko se bo našla palica tudi za te “lopatarje”, bomo lahko govorili o uspehu. Do tedaj bo kljub odločnemu boju zoper delo na črno nad nami še vedno črn oblak nepravičnosti.

#192-delo.na.crno-pv


Preberite še


Najbolj brano