Cestna loterija

Novi “pozitivni rekord” v štetju mrtvih na naših cestah, ki smo ga dosegli lansko leto, kaže, kako se počasi, iz leta v leto izboljšuje naša prometna kultura. Nespametne prakse voznikov (divjanje, pijanost, objestnost), ki so bile še pred leti nekaj vsakdanjega, so danes javno obsojane. Ne glede na ministra, ki ne premore niti toliko pameti, da bi se vsaj štiri leta obnašal odgovorno ...

140 žrtev je v primerjavi z bataljonom (505) mrtvih pred šestnajstimi leti malo, pa vendar še vedno odločno preveč. Za njimi ostajajo žalujoči starši, zakonci, otroci. Za njimi ostaja praznina v družbi. Da o hudo poškodovanih, ki se iz aktivnih ljudi čez noč spremenijo v invalide, niti ne govorimo.

Zato je prav, da država nadaljuje z zaostrovanjem prometne politike in da se policisti iz obiralcev povprečnih voznikov, ki kaznujejo zato, da izpolnijo komandirjev mesečni načrt, spremenijo v lovce na prave cestne tolovaje. Seveda mora ostre ukrepe in visoke kazni spremljati tudi prijazna beseda, ampak žal je človeška narava taka, da najprej uboga palico, šele potem besedo.

Dojenčki na Švedskem se rodijo z enako prometno kulturo kot pri nas. In ko ti dojenčki zrastejo v voznike, so na Švedskem bistveno boljši kot v Sloveniji. Ali torej med odraščanjem na Švedskem slišijo več lepih besed o prometu kot pri nas? Mogoče. Najprej pa slišijo to, da lahko za sleherno neumnost, ki jo bodo storili na cesti, ostanejo brez avta ali končajo v zaporu.

Pijanci za volanom so se pred leti smejali policistom, ker so od njih dobivali le položnice. Danes jim vzamejo avto, tisti bolj žejni pristanejo celo v celicah. Ampak kot kaže, so ostri ukrepi učinkoviti le pri manjših prekrškarjih. Ko bodo pijanega voznika, ki bo na cesti ubil tri mladostnike, iz bolnišnice odpeljali naravnost v zapor in ne bo prišel na prostost, dokler ne bo odsedel dosojene kazni, takrat bo zakon učinkovit tudi v najhujših primerih. In takrat bomo lahko rekli, da pri nas na cestah vlada red, ne pa cestna loterija.

#005-mrtvi-dc-kr


Preberite še


Najbolj brano