Cerarjeva matura

Če kupujete, na primer, stanovanje in vam prodajalec da vedeti, da se mu mudi, ker potrebuje denar, kaj boste storili? Seveda, malo ga boste stisnili. Ko bo vašo ponudbo zgrabil, boste začeli postavljati nove pogoje, v ceno boste skušali stlačiti še opremo ali garažo, morda boste ceno začeli nižati … V trenutku, ko prodajalec da vedeti, da se mu mudi in da se premoženja mora odkrižati, postane ranljiv, iz partnerja se prelevi v miš, s katero se igra mačka.

Sloveniji se te dni dogaja natanko to.

Cinven, katerega ponudbo je SDH minuli teden sprejel, se zdaj spotika ob makedonski One, kjer je Telekom solastnik. Če Telekom zadeve ne reši pred prodajo, ta lahko pade v vodo. No, lahko pa prodajo tudi izpeljemo, sporočajo iz Londona, a za nižjo ceno. Sloveniji se s prodajo bržčas mudi, 640 milijonov evrov, kolikor naj bi znašala kupnina, je veliko denarja, zato bo zanimivo opazovati dogajanje v prihodnjih dneh. Od prodaje Slovenija najbrž ne bo odstopila, vprašanje je le, kako uspešna bo pri pogajanjih s Cinvenom.

Zanimivo pa bo opazovati še nekaj: če in kako bo Miru Cerarju prodajo uspelo obrniti v svoj prid. Pred letom dni je ustanovil stranko, pred enajstimi meseci je zmagal na volitvah. V političnem smislu se predsedniku vlade še vedno ni uspelo izoblikovati do te mere, da bi ga lahko umestili, kam sodi. Lahko, da je to pazljivo grajen koncept, lahko pa gre za brezidejnost onkraj načelnih pozicij, o katerih se ni težko strinjati. Levičarji mu očitajo neoliberalnost, desničarji ga predstavljajo kot eksponenta Murgel.

A če bo prodajo Telekoma pripeljal do konca, bo s tem močno dregnil v nacionalnointeresno omrežje, ki te dni ne izbira sredstev, da prodajo prepreči. V tem primeru bo poslovna transakcija postala tudi točka, na kateri bo hierarhično najpomembnejši politik v Sloveniji politično odrasel. To bo njegova matura. Ko bo odločnost pokazal tudi v odnosu do Bruslja, Berlina, Moskve ali Washingtona, bomo lahko govorili o tem, da je diplomiral.


Preberite še


Najbolj brano