Parlament preživel

Nič čudnega, da je ustanovno zasedanje novega slovenskega parlamenta spremljalo precej več sedme sile kot običajno in da je bilo na prizorišču tudi precej tujih poročevalcev. Ko se obeta še kaj več kot protokolarno ustoličenje z nazdravljanjem na koncu, je pač treba pogledati tudi v sicer nič kaj odmevno Slovenijo.

Nova slovenska posebnost je bil že dekor pred hramom demokracije. Izbranci ljudstva so vanj prihajali mimo glasne, zdaj navdušene, zdaj jezne (odvisno, kdo je šel mimo) množice. Česa takšnega njihovi predhodniki niso doživljali in tudi nikjer drugje tovrstni “sprejemi “niso običajni. No, predstava je bila namenjena enemu izmed enakih v parlamentu - tistemu, ki bo kot pravnomočno obsojen služil ljudstvu v zakonodajni veji oblasti. Ali mu takšno poslanstvo pripada, to je bilo vprašanje, ki je ščemelo radovedneže.

Za zdaj se je končalo tako, kot se je moralo. Zakonito. Slovenija namreč vrže iz parlamenta pravnomočno obsojenega nad šest mesecev zapora, ne prepoveduje pa takšnemu grešniku biti izvoljen. Stari mački, ki so imeli leta in leta možnost zakon popraviti, so morali stisniti zobe, prav tako Miro Cerar, ki je delal v pravni službi parlamenta, novinci pa so se morali z dejstvi sprijazniti. Na koncu so bili vsi skupaj tako rekoč prisiljeni izvoljenemu poslancu mandat potrditi. Zdaj napovedujejo neke akcije glede tega, ampak težko, da jim bo kaj uspelo.

Državni zbor je včeraj srečno prestal tudi nagajanje poslancev SDS in se izognil mukam, ki bi jih lahko povzročil novi manever Karla Erjavca, tokrat okoli kandidature za predsednika državnega zbora. Za zdaj so vsi zadovoljni, da je sklic parlamenta pod streho (tudi v SDS se morajo veseliti, da je Janša med njimi) in možni kandidati za koalicijo se optimistično lotevajo nadaljevanja pogajanj. Kakršnihkoli napovedi pa se je modro vzdržati, tako nas namreč učijo izkušnje s slovenske politične scene.


Preberite še


Najbolj brano