Najdaljša izolska plaža

Za včeraj napovedana dražba zemljišč izolske ladjedelnice, ki sta jih pred leti kupila propadla gradbinca Kraški zidar in Konstruktor Invest, ni bila uspešna. Pričakovano. Le kdo bo dal 9,18 milijona za zemljišče, na katerem niso razčiščeni vsi odnosi, saj s pristaniško infrastrukturo še vedno upravlja Jahtni center, sosednje dvorišče nekdanjega Delamarisa pa že ima drugega lastnika - podjetje Heta Asset Resolution iz družine Hypo Alpe-Adria banke?

Območje, na katerem lokalna skupnost dopušča gradnjo novega hotela z veliko zvezdicami in razvoj turizma, bi bilo edino smiselno prodajati skupaj. “Paket” bi moral zajeti zemljišča ladjedelnice, tovarne ribjih konzerv in občinskih parkirišč. Samo tako bi dobili zadosten nabor parcel, s katerim bi pritegnili resnega kupca-investitorja.

Tega se počasi zavedajo tudi tisti, ki za zdaj odločajo o omenjenih zemljiščih - Heta in slaba banka, na katero je terjatve prenesla NLB, ki je propadlima gradbincema omogočila nakup parcel ladjedelnice.

Ker pa tudi Heta upravlja z nasedlimi naložbami Hypo banke, je v veliki meri prav od slednje odvisno, kdaj bodo dali nekdanjemu Delamarisovemu dvorišču pravo ceno. Takšno, ki bo za zemljišče, ki zaseda kar 40 odstotkov vseh parcel, res pritegnila pravega kupca. Nič ne pomaga, če vztrajajo pri visoki ceni, s tako visokim vrednotenjem si zgolj rešujejo bilance.

Izolanom je takšno početje dobro znano. Tudi Abanka Vipa si je bilanco reševala z Argolino na drugi strani mesta in zato zemljišča doslej ni prodala. Ko bodo banke na mizo položile čiste račune, se bodo našli tudi kupci, še zlasti za širše območje ladjedelnice, ki je postalo najdragocenejše zazidljivo zemljišče v celotni Istri. Ceno mu je nedavno zvišala država, ko je odločila, da med Koprom in Izolo še dolgo ne bo najdaljše slovenske plaže. Lahko jo uredijo v Izoli, ob nekdanji ladjedelnici.


Preberite še


Najbolj brano