Začasno, odprto, intenzivno

Sinoči so v galeriji A+A v Benetkah odprli zanimivo razstavo, ki je več kot to. Je dvomesečni projekt, je trgovina, je dogajanje, mreženje. In je dom, v katerega se lahko zatečeš. Imenuje se Pop-up dom Benetke, predstavljajo se mladi slovenski oblikovalci.

Pop-up Dom v Benetkah med nastajanjem
Pop-up Dom v Benetkah med nastajanjem 

BENETKE > “Projekt se bo v slovenski galeriji A+A dogajal dva meseca, mladi oblikovalci so postavili delovne prostore, pa dnevno sobo, kjer se bodo lahko obiskovalci razgledali, v tem prostoru bodo lahko tudi delali, če bodo prinesli s seboj računalnik, se spočili ali pa kupili kaj od tega, kar je razstavljeno,” je bila včeraj nad projektom kar navdušena vodja galerije Aurora Fonda. Na razstavi bo videti duhovite ter kakovostne izdelke oblikovanja uporabnih predmetov in tiskovin, ki so jih izdelali mlajši slovenski oblikovalci in oblikovalske skupine, združeni v Zavod Rompom, zavod za kreativno produkcijo. Vseh avtorjev je okoli 40.

“Konec prejšnjega leta smo projekt postavili v ljubljanski Tobačni tovarni, sedaj pa v nekoliko ožjem izboru avtorjev prodiramo v svet. To je prva predstavitev mladih slovenskih oblikovalcev na tujem,” je v imenu ekipe projekta povedala Nina Mršnik.

Pop-up razstava je tudi pop-up trgovina, pač iniciativa ustvarjalcev, da s skupno vizijo in v skupnem prostoru nastopijo s ponudbo oblikovno in tehnološko dovršenih izdelkov lastne produkcije. Menijo, da imajo na ta način produkti večji potencial in predstavljajo javnosti jasen pregled nad kakovostjo sodobnega domačega oblikovanja. Na vprašanje, če bodo tudi cene visoko dizajnerske, odgovarjajo, da so jih skušali oblikovati nekoliko bolj dostopno.

Pop-up projekti so novi globalni koncepti, navadno gre za začasno, odprto platformo (arhitektov, oblikovalcev in drugih), naselitev v javnem ali pa tudi zasebnem prostoru ter intenzivno ukvarjanje s topiko v tem času: povezovanje in sodelovanje z različnimi strokami, posamezniki in skupinami. Platforma naj bi bila (bolj) odprta, (bolj) družabna, (bolj) prijetna in (bolj) presenetljiva. V Benetkah so k sodelovanju že na samem začetku povabili tri italijanske oblikovalce, skušali pa bodo povezati čim več vozlišč tako iz kreativne kot tudi organizacijske stroke. Med potekom projekta se že ustvarjajo tudi nove oblike povezovanja in sodelovanja ter ustvarjanje novih multidisciplinarnih skupin, na primer oblikovanje in kulinarika, organizacija in kreativne dejavnosti.

“Organizirali bomo delavnice, tudi kuharske, pa koncerte, predavanja, naj omenim prvo predavanje Jurija Lozića, ki bo predstavil svojo uspešno zgodbo v projektu Kickstarter,” je dejala Nina, ki bo v Benetkah bivala ves čas trajanja projekta. Glede na to, da se bosta zgodila vsaj dva “eventa” na teden, bo imela kar polne roke dela. “Nekateri beneški avtorji so že pristopili k projektu, začenja se navezovanje novih stikov, kar je tudi smisel vsega skupaj,” je še dejala Aurora Fonda. Razstava je bila izbrana med predlogi, ki so prispeli na poziv Obalnih galerij Piran.

KLAVDIJA FIGELJ


Najbolj brano