Ustvarjalna, uporniška, kritična

Tolminsko Sotočje bo od danes gostilo 14. kreativni tabor Sajeta. Tokratna bo posvečena tolminskemu puntu, zato bo program, kot pravijo, “čim bolj uporniški in kritiško naravnan”. Če sklepamo po glavni (anti)zvezdi Lydiji Lunch, bo tudi provokativen.

TOLMIN > Drevišnji otvoritveni večer bo namenjen predstavitvi neodvisne filmske produkcije iz Srbije - Kino kluba Novi Sad, s katerim Sajeta sodeluje že deset let. Dogajal se bo v mestnem središču, predstavili pa bodo tudi slovenskega gverilskega filmarja Diega Menendesa s filmom We are Laibach, za zaključek pa bo Menendes predvajal še svoj eksperimentalni glasbeni projekt Menendes brothers.

Glasbeni del bo po besedah Tadeja Stolića iz programskega sveta Sajete v skladu z obeleževanjem obletnice tolminskega punta skušali sestaviti "čim bolj uporniški in kritiško naravnan program".

Sajeti pojejo ženske

Jutri bodo Sajeti pele in igrale pretežno ženske. Na Sotočju bo oder prvi zasedel domači duet Najoua (Ana Kravanja in Samo Kutin) z afriškimi kalimbami, Svetlana Maraš in Anja Djordjević iz Srbije pa bosta predstavili elektro-akustični, zvočno-teatralni projekt Canzone distorte. Avstrijska violinistka Mia Zabelko bo nastopila z inovativnim elektro-akustičnim projektom M, s projektom Dust and Shadows pa pričakujejo avantgardno divo Lydio Lunch.

Luncheva (1959) deluje kot avtorica, glasbenica, fotografinja, umetnica in provokatorka, v svoji nevihtni karieri pa je, kot pišejo, večinoma kričala v obraz konformizma in izzivala konvencionalno moralo. Leta 1997 je izdala avtobiografijo Paradoxia, v kateri v slogu Bukowskega in Jerryja Stahla dokumentira slabo vedenje, biseksualnost, zlorabo drog in spogledovanje z norostjo. Sicer pa, nekateri jo imajo za noro, zmešano, brezsrčno, manično, shizofreno prasico, spet drugi, recimo Thurston Moore iz zasedbe Sonic Youth, za najlepše dekle. Sama pa pravi takole: “Skozi vse moje delo, filme, glasbo in govorjenje skušam ustvariti in artikulirati vizijo, predložiti boljše razumevanje in kopati globoko v svojo lastno norost, v ženske obsesije in seksualne psihične norosti ter priti do korenin čustev, iz katerih poganjamo kot kultura.”

Petkov jazz večer bo uvedel stari znanec Sajete Zlatko Kaučič, ki bo tokrat nastopil v Kinogledališču Tolmin z italijansko-slovenskim Orkestrom Brez Meja - Senza Confini. Na Sotočju bo sledil trio Drašler/Karlovčec/Drašler, ena prodornejših free jazzovskih zasedb na Slovenskem. Za njimi bo oder zasedel skandinavski mag na saksofonu Mats Gustafsson, finale petkovega koncertnega večera pa bo pripadel legendam avant rocka Ulan Bator iz Francije. V soboto bodo oder zavzeli predstavniki sintetičnih godb. Slovenski Litošt bodo predstavili letos izdani istoimenski prvenec, eksperimentalno elektro-ambientalno godbo bo uglasbil producent in kompozitor Cristian Vogel iz Berlina. Britanec Alex Paterson, ustanovitelj legendarnih The Orb, bo s svojo produkcijo, s katero nastopa pod imenom Orb Sound System, zaključil koncertni del tega večera.

Ustvarjalne delavnice

V nedeljo bo predstavitvi produkcij otroške glasbene delavnice in eksperimentalnega glasbenega laboratorija sledil popoldansko-večerni glasbeni dogodek, poimenovan Po Balkanskim sokakima 3. Nastopili bodo hrvaški Babilonci in Lou Profa, bosanski Dječak iz vode, srbski Kodagain ter švedsko-bosanski Nachtzug.

Ob glasbenem delu, ki ima na festivalu osrednjo vlogo, bo Sajeta tudi letos ponudila delavnice in predavanja ter druge spremljevalne dogodke. Na filmsko delavnico se vrača ekipa Kino Kluba Novi Sad, Dušan Gerlica pa bo po tradiciji vodil kiparsko delavnico.

Kot letošnjo novost prireditelji poudarjajo gibalno delavnico, ki bo pod vodstvom Vite Osojnik udeležence kalila na področju joge in plesa. Glasbeno delavnico bo letos izvajala mlada italijanska ekipa Laboratorio Sonoro, medtem ko bo otroško glasbeno ustvarjanje tradicionalno vodil Samo Kutin. Za izvedbo sklopa zvočno-tehnoloških delavnic bodo moči združili člani ekip Cirkulacija 2, Bio Tehna in Theremidi Orchestra. KLAVDIJA FIGELJ


Najbolj brano