Eksperiment, svoboda, upor

Letošnji koprski del festivala Folkest bosta po torkovem nastopu domačinov iz skupine Vruja zaznamovala koncerta zgodovinskih zasedb: jutri bo na Carpaccievem trgu ob 21.30 igrala italijanska progresivna zasedba Area, v soboto pa še Čilenci Inti-Illimani. Dvajset let gostovanja izpostave italijanskega festivala v Kopru je zabeleženih tudi na fotografski razstavi na sedežu koprske italijanske skupnosti.

KOPER > Italijanska skupina Area je lani praznovala 40-letnico delovanja. Njen zaščitni znak je fuzija najrazličnejših žanrov, zvok pa je zaznamoval tudi izjemen vokal pevca Demetria Stratosa, ki je umrl leta 1979.

Mednarodni festival Folkest domuje v Furlaniji Julijski Krajini, kjer že od 4. julija na različnih prizoriščih gostuje pisana paleta etno in drugih mednarodnih zasedb. Glavno prizorišče festivala pa ostaja mestece Spilimbergo, kjer se bo veliko koncertov zvrstilo med 25. in 29. julijem. Tam bodo med drugim nastopili italijanski kantavtor Simone Cristicchi, britanski kantavtor Allan Taylor in pevka Antonella Ruggiero.

“Area je najmanj rockerska skupina med rockerji, bila je namreč prva, ki je v svojo glasbo vpeljala najrazličnejše glasbene vplive, zaradi česar je bila vedno težko opredeljiva,” poudarja Boris Bradač, glasbeni poznavalec in organizator znamenitega koncerta skupine v Kopru leta 1978, ko so na Titovem trgu, preden je dogodek prekinila “milica”, nastopili tudi Buldožerji in Pankrti. “Tudi po smrti izjemnega pevca je skupina ohranila raziskovalni duh in eksperimentiranje z vključevanjem sodobnih zvrsti, kakršen je denimo breakbeat, zato je še danes zanimiva. Gre pa tudi za zelo angažirano skupino. Zavzemali so se za mir in socialno državo, med prvimi so opozarjali na ekologijo, na pretirano militarizacijo, potrošništvo.”

Angažiranost zaznamuje tudi čilsko zasedbo Inti-Illimani, mednarodno najprepoznavnejšo predstavnico gibanja “nueva canción”, ki jo marsikdo pozna po legendarni El pueblo unido jamás será vencido, himni združenega delavskega razreda in upora Pinochetovem režimu. Zasedba je bila v času Pinochetovega državnega udara leta 1973 na turneji in se ni mogla vrniti v domovino, njihovo glasbo pa je vojaška hunta prepovedala, zato so glasbeniki drugi dom našli v Milanu. “Takrat sem bil kot študent drugega letnika na praksi na Radiu Koper, kjer smo že imeli njihovo ploščo in smo jo vrteli tudi kot znak solidarnosti s skupino in Čilom, v Ljubljani pa je niso imeli. Zato smo jo presneli na magnetofonski trak, ki sem ga odnesel na Radio Študent, kjer so ga navdušeno predvajali,” se spominja novinar Radia Koper Franko Hmeljak.

MAJA PERTIČ GOMBAČ


Najbolj brano