Župan kritičen do sodišča

Sojenje v zadevi Serming se, kot kaže, počasi le bliža koncu. Izvedenka je pripravila dopolnitev svojega izvedenskega mnenja o cenitvi zemljišča na Srminu, ki je za obtožene menda bolj ugodno.

Koprski župan Boris Popovič je včeraj v sodni dvorani sodišču očital, da se gre politično sojenje Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Koprski župan Boris Popovič je včeraj v sodni dvorani sodišču očital, da se gre politično sojenje Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Ponovno jo bodo zaslišali prihodnjo sredo. Koprski župan Boris Popovič pa je včeraj sodišču očital, da gre za politično sojenje.

Koprski župan Boris Popovič se v tej zadevi, kot je že znano, zagovarja zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja, direktorica občinske uprave Sabina Mozetič in novogoriški cenilec Rajko Srednik pa zaradi pomoči pri kaznivem dejanju, ki naj bi ga zagrešil župan. V obtožbi se je znašla za občino domnevno škodljiva prodaja zemljišča v katastrski občini Bertoki. Rajko Srednik je junija 2007 kvadratni meter zemljišča ocenil na 86 evrov, izvedenci Slovenskega inštituta za revizijo pa bistveno več, zato naj bi po obtožbi občino oškodovali za 4,6 milijona evrov. Za tožilstvo pa je sporen tudi način prodaje, saj naj bi bil pisan na kožo edinega podjetja, ki se je odzvalo na javno zbiranje ponudb - torej Serminga. Obtoženi so v svojih zagovorih očitke tožilstva zanikali.

Bangieva spet zaslišali kot pričo

Včeraj je sodišče ponovno zaslišalo Georgia Bangieva, vodjo urada za okolje in prostor. Povedal je, da je v zadnjih dneh od podžupana dobil nalogo, naj po pravilniku o enotni metodologiji za izračun prometne vrednosti stanovanjskih hiš in stanovanj ter drugih nepremičnin in s pomočjo sklepa o povprečni gradbeni ceni MOK izračuna vrednost nekaterih nepremičnin na dan, ko je zemljišče na Srminu ocenil Srednik. Za Srmin je ob upoštevanju revalorizacije izračunal, da bi bil kvadratni meter vreden 55 evrov.

Izračunal je tudi vrednost nekaterih drugih nepremičnin, ki so se omenjale na sojenju in dodal, da je občina zemljišče na Srminu (oziroma v k.o. Bertoki) prodala za 60 odstotkov več, kot je znašala vrednost po omenjeni metodologiji. Na vprašanja, ali so cenitve takrat preverjali, pa je odvrnil, da ne. Zanje je bila pridobljena cenitev relevantna za nadaljnji postopek.

Po njegovem zaslišanju je sodnica Meri Mikac prebrala še nekaj cenitev iz podobne zadeve, ki je še v sodni preiskavi. Zanimivo je, da se je cena, ki jo je za zemljišče v Ankaranu postavil Srednik, večkrat spremenila oziroma znižala. Na vprašanje, ali mu je znano, če je tudi v drugih primerih prihajalo do več cenitev in takšnih razlik, Bangiev ni natančno odgovoril.

Popoviča pa je sodničino izvajanje tega dokaza vznejevoljilo. Najprej je ugotovil, da je tožilka že “kapitulirala”, nato pa dodal: “Imam občutek, da ste jo vi nadomestili. Soditi morate po svoji vesti ... Zdi pa se mi, kot da bi bi bil nekdo v ozadju,” je pripomnil in ponovil, da so za občino sklenili odličen posel.

“Sodišče ne opravlja ne dela tožilstva ne obrambe”

“Sodišče ne opravlja ne dela tožilstva ne obrambe. Delo sodišča je iskanje materialne resnice. Sodišče mora tudi po uradni dolžnosti raziskati dejansko stanje, da bo to čim bolj jasno in da se bo lahko odločilo. Sodišče nikogar vnaprej ne obsoja niti ne oprošča,” mu je odgovorila sodnica in na ponovno pripombo Popoviča pojasnila, da bodo vse dokaze, tudi tiste, ki jih je sodišče samo pridobilo, skrbno pretehtali.

“Kdo bo na volitvah letos? To je očitno politično sodstvo,” je z vprašanjem presenetil Popovič. Sodnica Mikac ga je opozorila, da tega ne bo tolerirala, pa je Popovič kar vztrajal s pripombami o političnem sodstvu.

Nazadnje je državna tožilka Janja Hvala sodišču predlagala, da odredi dopolnitev dopolnitve izvedenskega mnenja, ki ga je izvedenka Milenka Špenger Benko pripravila za sodišče. Po mnenju tožilke je izvedensko mnenje še vedno pomanjkljivo. Kot je povedala, naj bi izvedenka v dopolnjenem izvedenskem mnenju ugotovila, da je cena, ki jo je Srednik postavil za sporno zemljišče - 86 evrov - primerna. Predsednica senata je pojasnila, da bodo izvedenko prihodnjo sredo najprej zaslišali, nato pa se bodo odločili, kako naprej.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano