Zaradi dveh ropov dve leti in pol zapora

Po dobrem letu dni je najbolj znani primorski ubežnik, ki jo je že večkrat popihal iz slovenskih in italijanskih zaporov, spet na prostosti. Senat mu je zaradi ropov v Komnu in Renčah prisodil dve leti in pol zapora.

Matjaža Trampuža (za pultom) je senat zaradi dveh ropov obsodil na dve leti in pol, tožilstvo je zanj predlagalo šest let zapora Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Matjaža Trampuža (za pultom) je senat zaradi dveh ropov obsodil na dve leti in pol, tožilstvo je zanj predlagalo šest let zapora Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Po razglasitvi sodbe, s katero mu je senat zaradi ropov v Komnu in Renčah prisodil dve leti in pol zapora, in takojšnji odpravi pripora, mu je pravosodni policist z nog snel verigo in lisice, s katerimi so ga še malo pred tem pripeljali iz koprskega zapora.

Po treh obravnavah se je na koprskem okrožnem sodišču končalo sojenje zaradi ropov v Komnu in Renčah. 35-letni Matjaž Trampuž, doma iz Kostanjevice na Krasu, je po obtožbi februarja 2009 s 27-letnim Daliborjem Ilinčičem oropal poslovalnico Deželne banke v Komnu, dober mesec zatem pa s 25-letnim Mitjo Kolencem še renško poslovalnico NKBM. Iz prve sta roparja odnesla nekaj več kot 4000 evrov, iz druge pa bistveno več, nekaj manj kot 18.000 evrov. Obtoženim naj bi pomagal še 27-letni Tadej Mejak.

Le nekaj dni po ropu je Trampuž odšel na Hrvaško, kjer so ga sicer pred poletjem 2009 prijeli hrvaški policisti in ga potem izročili Sloveniji, a hrvaško pravosodje takrat ni dalo dovoljenja za to, da bi Trampužu sodili zaradi ropov, temveč le zaradi drugih premoženjskih kaznivih dejanj.

Znani ubežnik je obžaloval

Na zatožno klop koprskega sodišča so pred dvema letoma sedli le Dalibor Ilinčič, Mitja Kolenc in Tadej Mejak. Prvi je zanikal, da bi skupaj s Trampužem oropal banko v Komnu, ostala dva pa sta dejanje priznala in svoje početje obžalovala. Senat je vsem trem prisodil po leto in pet mesecev zapora, a je kazen medtem postala pravnomočna le za Ilinčiča, za ostala dva pa ne.

Tako sta pred nekaj tedni znova sedla na zatožno klop, tokrat skupaj s Trampužem, ki se je medtem znašel v priporu v Bosni in Hercegovini. Lani so ga na podlagi prošnje za izročitev predali slovenskemu pravosodju. Trampuž je oba ropa priznal.

“Žal mi je, da se je to zgodilo,” je dejal pred senatom, a je hkrati oporekal tožilstvu, ki mu je v obtožbi očitalo, da so se združili za to, da bi ropali. Prav tako je zanikal, da bi ropa prej načrtovali.

Tožilec Jože Levašič je v zaključnih besedah vztrajal, da se je Trampuž za rop v Komnu dogovoril z Ilinčičem. Poudaril je, da sta v Komen prišla s pištolo ter si razdelila vloge, nekdo jima je pomagal, zato je vztrajal pri hujši pravni opredelitvi kaznivega dejanja. Glede drugega kaznivega dejanja pa je dodal, da so se na rop že prej pripravljali, si ogledovali banko, načrtovali, kako bosta roparja po ropu pobegnila. Vztrajal je, da so dejanje zagrešili kot člani hudodelske združbe.

Tožilstvo predlagalo šest let zapora

Senatu je predlagal, da Trampužu prisodi šest let zapora. Predlagal je tudi, da mu sodišče podaljša pripor. Za Kolenca je predlagal dve leti in dva meseca zapora, za Mejaka pa tri leta zapora.

Odvetnik Bruno Krivec, ki je zagovarjal Trampuža, je oporekal pravni kvalifikaciji in višini kazni, ki jo je predlagalo tožilstvo. “Za primerljiva kazniva dejanja naj sodišče izreče primerljive kazni, za enaka kazniva dejanja enake kazni, če ne, gre za nepravično sojenje,” je poudaril. “Trampuž je res svojevrsten tip, a mladost je že odšla od njega, ima enajst let starega otroka in zaveda se, da je v letih, ko mora nekaj narediti. Predlagam, da mu senat odpravi pripor,” je dejal Krivec.

Odvetnica Ljiljana Matošič je poudarila, da je Kolenc padel v že izoblikovano zgodbo. “Bil je na napačnem kraju ob napačnem času. Padel je predlog in Kolenc je rekel, ja, gremo,” je pojasnila. Kolenc je v hišnem priporu praktično že prestal leto in nekaj več kot štiri mesece kazni, ki jo je dobil po prvi obsodbi.

“Bil je lahkomiseln, mlad, ni pomislil na posledice,” pa je poudarila odvetnica Martina Cupin, ki je branila Mejaka. Dodala je, da se obtoženi zaveda posledic svojih dejanj, čeprav v zameno zanje ni dobil nič, in da se je streznil, zato je predlagala, da mu senat izreče milo kazen.

“Pot je dolga, težka in ozka, a se bom potrudil, da bom šel skozi,” je nazadnje rekel Trampuž, ki je poudaril, da v zadnjih treh letih ni zagrešil nobenega kaznivega dejanja, da ni bežal, da si je uredil življenje in našel delo. “Dejanje obžalujem, to je bila res življenjska lekcija,” je na senat apeliral Kolenc. Dejanje je obžaloval tudi Mejak in pristavil, da bi si rad čim prej uredil mirno življenje.

Senat je Trampužu zaradi obeh ropov prisodil enotno kazen dveh let in pol zapora. V ta čas se mu bo štel pripor, v katerem je bil od lanskega maja, po razglasitvi sodbe pa mu je senat pripor odpravil. Kolencu je prisodil natanko takšno kazen kot na prvem sojenju - torej leto in pol zapora, tako da mu ostane še približno dva tedna zapora, Mejak pa jo je odnesel z letom zapora. Ukradeni denar bodo morali vrniti.

Predsednik senata, sodnik Matevž Gros, je pojasnil, da so tako odločili, ker po njihovi oceni ni dovolj dokazov, da bi obtoženi storili kazniva dejanja po hujši kvalifikaciji, ki predvideva strožjo kazen. Sodba še ni pravnomočna, nanjo se bo zagotovo pritožilo tožilstvo.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano