Zaradi davčne zatajitve bo plačal 5000 evrov

Dva meseca in pol po začetku predobravnavnega naroka je nekdanji predsednik uprave Ladjedelnice Izola Tomaž Jeločnik priznal krivdo za davčno zatajitev iz leta 2005. Obtožba je bila sprva precej bolj zajetna, a je po spremembi zakonodaje v njej ostal le en očitek.

Tomaž Jeločnik je krivdo naposled priznal Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Tomaž Jeločnik je krivdo naposled priznal Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Odvetnik Zvone Debevec, ki zagovarja Jeločnika, je poudaril, da je njegov klient s priznanjem krivde, kljub nekaterim dvomom, želel prekiniti negotovost, ki je trajala vse od leta 2006.

Takrat so kriminalisti v Ladjedelnici in na nekaterih drugih naslovih opravili več hišnih preiskav in pridržali tri osebe, med njimi tudi takratnega prvega moža družbe Tomaža Jeločnika. Povod za preiskavo je bil zapisnik davčnega urada, v katerem so dacarji opozorili na nekatere nepravilnosti.

Kriminalisti so po končani preiskavi ovadili Jeločnika in nekdanjega direktorja Ladjedelnice Dimitrija Živca. Osumili so ju davčnih zatajitev in zlorabe položaja ali pravic. Tožilstvo je nato proti obema spisalo obtožbo, a je izvenrazpravni senat sodišča po ugovoru odločil, da obtožbe proti Živcu ne dopusti.

Sredi septembra sta na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča tako sedla Jeločnik in Marjan Jovanović, predstavnik družbe Ladjedelnica Izola, proti obema je tožilstvo vložilo obtožbo zaradi davčne zatajitve. Po spremembi zakonodaje je več kaznivih dejanj iz obtožbe postalo le prekršek, zato je tožilka obtožbo spremenila, tako da je v njej ostal le očitek, da Jeločnik davčnemu uradu maja 2005 ni predložil podatkov o obračunu davkov in prispevkov za znesek poračuna, ki ga je izplačal 16 delavcem (na podlagi sporazuma o priznanju terjatev, pogodbe o odplačnem odstopu terjatev in pogodbe o ustanovitvi hipoteke), ter tako ni plačal prispevkov iz plač in akontacije dohodnine. Ladjedelnici naj bi pridobil 80.000 evrov premoženjske koristi.

Jeločnikov zagovornik Zvone Debevec je že na prvem naroku poudaril, da je davčna uprava v postopku prisilne poravnave, v katerem se je znašla Ladjedelnica, prijavila terjatev, ki je bila, tako kot za ostale upnike, poplačana v 20-odstotnem deležu.

Jeločnik se septembra v sodni dvorani še ni izrekel o svoji krivdi, sodišče pa je narok zaradi morebitnega dogovora s tožilstvom preložilo. Po pogajanjih s tožilstvom pa je pred dnevi le sklenil sporazum o priznanju krivde, v katerem sta se obe strani strinjali z denarno kaznijo v višini 5000 evrov. Obtožbo proti Ladjedelnici pa je tožilka Vanja Chiara Bažec umaknila.

Sodnik Matevž Gros je na predobravnavnem naroku konec prejšnjega tedna sprejel priznanje in sklenjeni sporazum, nato pa izrekel sodbo, s katero je Jeločniku prisodil dogovorjeno kazen. Ker je tožilstvo umaknilo obtožbo proti Ladjedelnici, je v tem delu izdal zavrnilno sodbo. Jeločnik bo lahko po sodbi, ki je že pravnomočna, kazen odplačal v dvanajstih mesečnih obrokih. Po takšnem sodnem razpletu je Jeločnik, ki je v ladjedelnico prišel, ko je že bila v resnih težavah, pojasnil, da se je za priznanje krivde odločil predvsem zato, da se zadeva, ki ga je spominjala na lov na čarovnice, po vseh teh letih konča.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano