Z nakazilom je pomagal sebi

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so pred kratkim ovadili nekdanjega direktorja večje družbe iz Ljubljane zaradi oškodovanja upnikov. Izigral naj bi jih za 860.000 evrov. Po neuradnih podatkih gre za Borisa Dolamiča, nekdanjega lastnika Gradbenega podjetja Grosuplje (GPG), ki je gradilo tudi koprsko sosesko Nokturno.

Po stečaju GPG, ki ga je vodil Boris Dolamič, je v Kopru ostala nedokončana soseska Nokturno Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Po stečaju GPG, ki ga je vodil Boris Dolamič, je v Kopru ostala nedokončana soseska Nokturno Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA, KOPER > Po podatkih generalne policijske uprave naj bi 50-letni nekdanji direktor družbe v letu 2010, ko je bila družba že plačilno nesposobna, odredil plačilo celotne obveznosti določenemu priviligiranemu upniku. S tem je ostalim upnikom povzročil veliko škodo. Sporno plačilo 860.000 evrov je odredil kljub zavedanju, da je družba postala plačilno nezmožna in da je takrat že imela številne druge upnike z bistveno višjimi terjatvami, pa tudi z bistveno daljšo plačilno zamudo.

Preiskovalci NPU so ugotovili, da je imel osumljenec prek posrednih in fiktivnih lastništev družbo, kateri je nakazal denar, v upravljanju sam, tako da je zagotovil premoženjsko korist samemu sebi. Ljubljanskemu okrožnemu tožilstvu so ga ovadili zaradi oškodovanja upnikov.

Po neuradnih podatkih gre za Borisa Dolamiča, nekdanjega lastnika Gradbenega podjetja Grosuplje, ki je, preden je končalo v stečaju, gradilo tudi koprsko sosesko Nokturno. GPG naj bi sicer tri mesece pred stečajem dobil od NLB dva milijona evrov kredita. Zanimivo je, da je Dolamič po stečaju GPG v številnih primerih nastopal kot stečajni upravitelj.

To pa ni prva ovadba, ki so jo preiskovalci NPU letos spisali zoper Dolamiča zaradi oškodovanja upnikov. Februarja so ga namreč ovadili, ker naj bi kot direktor oškodovane družbe iz Ljubljane v času, ko je že vedel, da je družba postala insolventna, sklenil z drugo gospodarsko družbo škodljivo pogodbo. Ta se je nanašala na odstop terjatve oškodovane družbe do upnika v višini 2,1 milijona evrov, s tem pa naj bi izigral in oškodoval druge upnike.

Terjatev je bila zavarovana s hipoteko, s čimer je osumljeni prevzemniku terjatve, ki ga je finančno obvladoval prek ciprske družbe, omogočil pridobitev 20-odstotnega diskonta terjatve v višini 420.000 evrov. SK


Najbolj brano