Vrniti mora 95.000 evrov

Če izolski srednji šoli Pietro Coppo in portoroški gimnaziji Atonio Sema v petih letih ne bo vrnila približno 95.000 evrov, bo morala računovodkinja iz Izole za leto in pet mesecev v zapor. Dejanja je priznala in obžalovala.

Obtožena je denar  z računa dveh srednjih šol prenakazala na svoj račun. Po sodbi ga mora vrniti v petih letih.  Foto: Carinska Uprava Rs
Obtožena je denar z računa dveh srednjih šol prenakazala na svoj račun. Po sodbi ga mora vrniti v petih letih.  Foto: Carinska Uprava Rs

KOPER > Danes 43-letna računovodkinja L. Š. T. je bila do maja 2010 zaposlena na italijanski gimnaziji Antonio Sema v Portorožu, od takrat naprej je za to šolo opravljala računovodske storitve kot samostojna podjetnica, ves čas pa je bila tudi pogodbena računovodkinja izolske srednje šole z italijanskim učnim jezikom Pietro Coppo. V začetku poletja 2011 so v eni od šol opazili sumljive transakcije in primer prijavili policiji.

Policisti so odkrili, da si je računovodkinja še kot zaposlena na portoroški gimnaziji od oktobra 2009 do maja 2010 na svoj račun samostojne podjetnice nezakonito nakazala dobrih osem tisoč evrov. Nakazilo je bilo označeno kot plačilo za storitve po pogodbi, ki pa ni obstajala, saj je bila takrat še zaposlena na šoli.

Junija 2010 se je njen status spremenil in je računovodske storitve za portoroško gimnazijo začela opravljati po pogodbi kot zunanja sodelavka. Kriminalisti so ugotovili, da si je od junija 2010 do junija 2011 nezakonito izplačevala previsoke zneske za opravljeno delo in šoli tako izmaknila še 11.256 evrov.

Priznala je krivdo

Prava zlata jama pa je bila zanjo ves ta čas izolska srednja šola Pietro Coppo, kjer je delala kot pogodbena računovodkinja. Kriminalisti so odkrili, da si je od julija 2009 do junija 2011 na enak način kot v portoroški šoli, torej s previsokimi izplačili, nezakonito nakazala kar 76.602 evra. Ugotovitve kriminalistov so bile dovolj za obtožbo zaradi kaznivega dejanja poneverbe.

Obtožena računovodkinja se je očitno zavedla teže svojih dejanj in še pred začetkom sojenja, v začetku februarja, s tožilstvom sklenila sporazum o priznanju krivde. “Potrjujem, da sem kriva. Tako kot piše v sporazumu,” je bila kratka na sojenju. “Ta sporazum je v nasprotju z njenimi dejanji v civilnem postopku,” je odvrnil odvetnik Aleksij Mužina, ki je zastopal izolsko srednjo šolo.

Pojasnil je, da se je obtožena v civilnem postopku pritožila na zahtevo po poplačilu 80.000 evrov izolski šoli in dejal, da pričakuje, da bo pritožbo umaknila. “V civilnem postopku šola uveljavlja višjo škodo, kot je v sporazumu,” je odvrnil obtoženkin odvetnik Bojan Pečnik in dejal, da civilni postopek nima nič skupnega s kazenskim.

Ne bo se pritožila

“Reševala je svoje finančne težave, plače zaposlenih v njenih trgovinah,” je pojasnil Pečnik. Obtožena je nato povedala, da je vodila franšizni trgovini, težave pa naj bi se začele, ko so nemški lastniki uvedli nov sistem obračunavanja provizij. “Nisem storila prav, to vem in priznavam. Reševala sem svoje zaposlene, njihove plače in prispevke, ob tem pa najbolj oškodovala sebe,” je dodala. “Tega denarja še zdaleč ni porabila za razkošno in lagodno življenje,” je pristavil Pečnik.

Sodnica Barbara Franca ji je na koncu prisodila kazen, s kakršno se je obtožena že strinjala v sporazumu s tožilstvom. Prisodila ji je leto in pet mesecev pogojne zaporne kazni, ki jo obtožena ne bo prestala, če v petih letih preizkusne dobe ne bo storila novega kaznivega dejanja in v tem obdobju obema šolama povrnila približno 95.000 evrov. “Če tega ne bo storila, bo morala prestati zaporno kazen in 95.000 evrov vrniti državi, oškodovani šoli pa bosta potem ta denar dobili od države,” je pojasnila sodnica. Obtožena je obljubila, da bo sodišču letno poročala o vračilu denarja in se odpovedala pritožbi.

DANIJEL CEK


Najbolj brano