Vlak ima vselej prednost, tudi pred pešci

V tem tednu po vsej Sloveniji poteka preventivna akcija za večjo varnost na nivojskih prehodih ceste čez železniško progo. Na območju novogoriške policijske uprave so od leta 2005 do konca lanskega leta na nivojskih križiščih obravnavali sedem prometnih nesreč.

Pred prečkanjem proge se morajo udeleženci prepričati, ali to lahko storijo varno Foto: Leo Caharija
Pred prečkanjem proge se morajo udeleženci prepričati, ali to lahko storijo varno Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA> V sedmih nesrečah, ki so se od leta 2005 zgodile na območju novogoriške PU, sta dva človeka umrla, dva pa sta utrpela lažje poškodbe. Lani na tem območju niso obravnavali tovrstnih težjih nesreč.

Cilj akcije, ki v tem tednu poteka po vsej Sloveniji, je zagotovitev večje varnosti udeležencev. Na nivojskih prehodih ceste z železniško progo so najbolj ogroženi pešci, ki pa s svojim ravnanjem tako na območju prehodov ali celo izven njih pogosto izzivajo usodo. Problematika varnosti na nivojskih križiščih je povezana predvsem z neupoštevanjem prometnih pravil, v nekaterih primerih pa tudi z nizko kulturo ali celo predrznostjo udeležencev. Posledice nesreč so za udeležence pogosto tudi usodne.

Največ nesreč se zgodi na pasivno zavarovanih nivojskih prehodih kategoriziranih in nekategoriziranih lokalnih cest prek železniških prog, ki so običajno označeni le z Andrejevim križem. Takšnih prehodov je nekaj tudi na območju novogoriške PU.

Kot opozarjajo, mora voznik, ki se približuje nivojskemu prehodu, voziti posebej previdno in s takšno hitrostjo, da lahko pred prehodom pravočasno ustavi. Vlak ima namreč prednost pred vsemi drugimi udeleženci, tudi pred pešci in kolesarji. Pred prehodi, ki so označeni z Andrejevim križem, se morajo vsi udeleženci ustaviti in se prepričati, ali lahko varno prečkajo progo. SK


Najbolj brano