Veter na severnem Primorskem poškodoval približno 120 objektov

Na severnem Primorskem je bilo zaradi močne burje poškodovanih okrog 120 objektov, je povedal vodja regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) Samo Kosmač.

Na severnem Primorskem je bilo zaradi močne burje poškodovanih okrog 120 objektov Foto: Neva Blazetič
Na severnem Primorskem je bilo zaradi močne burje poškodovanih okrog 120 objektov Foto: Neva Blazetič

KOBARID, TOLMIN, AJDOVŠČINA, CERKNO> Najhuje je bilo na območju občin Kobarid in Tolmin, kjer je veter poškodoval tudi 15 gospodarskih in upravnih objektov.

Kar 40 manjših gospodarskih objektov (staje, lope) je bilo poškodovanih tudi na območju občine Cerkno. Precejšnja bo škoda zaradi odkrite strehe podjetja TKK Srpenica, na Kobariškem pa je nastala precejšnja škoda na strehah podjetij Oplast in TIK Kobarid.

Pomagajo pri pokrivanju streh

“Škoda bo velika, ocenili jo bomo v prihodnjih dneh. Danes je na terenu 35 gasilcev, ki pomagajo ljudem pri pokrivanju streh tam, kjer tega sami ne zmorejo,” jepovedal poveljnik občinskega štaba CZ Kobarid Marjan Stres. Najhuje je v vasi Smast, kjer je veter odnesel celotno streho starejšega stanovanjsko-gospodarskega objekta, 83-letna lastnica pa bo težko zmogla stroške za popravilo, je še povedal Stres.

Na Elektro Primorska so povedali, da je bilo v ponedeljek ob 19. uri na Primorskem še 4400 odjemalcev brez oskrbe z elektriko. Nekatere okvare so uspeli sanirati preko noči, tako da je trenutno brez električne energije še 2300 odjemalcev.

Elektro Primorska odpravlja napake

Ob svitu so delavci Elektra Primorske nadaljevali z delom na odpravi težjih poškodb distribucijskega omrežja na Kobariškem proti Breginju in v Baški grapi proti Podbrdu. Druge ekipe odpravljajo novonastale poškodbe na območju Podnanosa, Podgrada, Male Bukovice, Ostrožnega Brda in med Predloko in Kubedom.

Vse razpoložljive ekipe Elektro Primorske in Elesa še naprej odpravljajo napake na 110 kV daljnovodu med Pivko in Ilirsko Bistrico. Območje Ilirske Bistrice se še vedno zasilno napaja iz razdelilne transformatorske postaje Pivka.

Pričakujejo, da bodo normalno oskrbo z elektriko za vse odjemalce lahko zagotovili do konca današnjega dne.

Na Elektro Primorska so povedali še, da je velika večina poškodb distribucijskega omrežja nastala zaradi padcev drevja na daljnovode, kar je povzročalo pretrganje vodnikov in porušitev stebrov. Nastala škoda ne bo majhna, prve ocene naj bi bile znane v sredo.

Na Gorenjskem poškodovanih več kot 700 objektov

Na Gorenjskem je veter poškodoval več kot 700 objektov, največ na območju Žirovnice in Preddvora.

Močan veter, ki je pustošil po krajih ob vznožju Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp, je začel pihati že v noči na ponedeljek, ponehal pa je šele v ponedeljek zvečer, pod Storžičem še kasneje. Po sedanjih podatkih je veter na Gorenjskem poškodoval več kot 700 objektov. Največ škode je povzročil na območju občin Žirovnica in Preddvor, je povzel poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet.

Kot je pojasnil, so gasilske enote opravile ogromno intervencij, in sicer v zelo zahtevnih in nevarnih razmerah, ko je veter še naprej odkrival strehe in podiral drevesa. Za vse intervencijske ekipe, ki so bile v ponedeljek na terenu, je bilo delo izjemno težko.

Danes je delo gasilcev večinoma že končano. V občini Žirovnica je na terenu le še ena ekipa gasilcev, ki pregledujejo območje in odstranjuje morebitne nevarnosti za občane. Komunalna podjetja odstranjujejo podrta drevesa, na novo vzpostavljajo podrto prometno signalizacijo in čistijo razmetane zabojnike za odpadke. Cenilci že ocenjujejo škodo, občani pa sami ali ob pomoči krovcev sanirajo škodo.

Takšnega vetra ne pomnijo od leta 1985

“Ljudem lahko svetujemo s številkami obrtnikov, ki izvajajo gradbena dela. Ekipe za saniranje pa sami nimamo,” je povedal poveljnik štaba civilne zaščite v Žirovnici Marjan Dobnikar. Po njegovih navedbah je na območju žirovniške občine veter poškodoval približno 250 objektov, škoda naj bi presegla 300.000 evrov. Takšnih posledic karavanškega fena, ki so ga sicer v vaseh pod Stolom vajeni, ne pomnijo od let 1985 in 1975.

“Nov dan je prinesel realno sliko tega, kar se je dogajalo v ponedeljek. Prizadetih je bilo veliko objektov, številni občani se morajo ukvarjati s sanacijo in prijavljanjem škode,” je dejal žirovniški župan Leopold Pogačar, ki ljudi znova poziva, naj bodo ob sanaciji pozorni na to, da škodo dokumentirajo in jo prijavijo zavarovalnicam.

Medtem so prebivalci Jezerskega še vedno brez elektrike. Ponoči je bilo tam motenih še 15 transformatorskih postaj, tako da je bilo brez elektrike čez noč približno 240 odjemalcev. Vzdrževalne ekipe naj bi v kratkem sicer zagotovile oskrbo z električno energijo tudi na tem območju, je pojasnila vodja službe za korporativno komuniciranje v Elektru Gorenjska Renata Križnar.

Na vzhodu tudi poplave

Zaradi podrtih daljnovodov je bila v ponedeljek oskrba z električno energijo motena v številnih krajih od Jesenic vzdolž Karavank, Kamniško-Savinjskih Alp vse do Jezerskega in Cerkelj ter na širšem območju Poljanske doline in v Davči. Skupaj je bilo brez elektrike 2500 odjemalcev. Posledice orkanskega vetra, katerega povzročena škoda na elektrodistribucijskem omrežju še ni ocenjena, pa bodo odpravljali še cel teden.

Medtem ko je na zahodu in severu države pustošil veter, so se na vzhodu v ponedeljek soočali tudi s poplavami. Po podatkih predstavnikov območnih civilnih zaščit se je Krka, ki se je v svojem spodnjem toku razlila v okviru običajnih poplav, danes proti jutru umirila in dopoldne začela upadati.

V Kostanjevici na Krki je poplavila del severnega dela otoka, manjši del tamkajšnje ceste in nekaj dvorišč, kakšne škode pa s tem ni povzročila. Prav tako ni ogrozila stanovanjskih hiš. Na širšem območju je kot običajno poplavila del nižje ležečih cestišč. Narasla Krka je nekaj lokalnih cest poplavila tudi na območju občine Šentjernej, opaznejše škode pa tam prav tako ni povzročila.

STA


Najbolj brano