Večina predpiše 10 receptov psihoaktivnih zdravil letno, priprt zdravnik 900

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je na policijsko zahtevo pregledal predpisovanje psihoaktivnih zdravil v Sloveniji v letih 2012 in 2013.

Fotografija je simbolična Foto: Carinska Uprava Rs
Fotografija je simbolična Foto: Carinska Uprava Rs

LJUBLJANA > Ugotovili so, da je v sredo priprt zdravnik Franc Grošelj na leto predpisal 900 receptov za ta zdravila, večina zdravnikov pa deset ali manj, je pojasnil direktor NIJZ Ivan Eržen.

Po Erženovih besedah gre pri omenjenem zdravniku za edini tovrsten primer v Sloveniji. Policijsko zahtevo za pregled predpisovanja omenjenih zdravil so prejeli januarja, a je to moralo ostati v tajnosti, da ne bi ovirali preiskave, pojasnjuje Eržen. Takoj ko so dobili dovoljenje, pa so o ugotovitvah pregleda obvestili tudi Zdravniško zbornico Slovenije. Eržen od zdravniške zbornice pričakuje izredni strokovni nadzor pri omenjenem zdravniku. Glede na to, da je tako predpisovanje najmanj neobičajno, pa predpostavlja, da bodo na zbornici pregledali zdravnikovo dokumentacijo ter preverili, ali je bilo njegovo delo strokovno in primerno.

Bolnikom predpisoval tako zelene kot bele recepte

Kot pravi Eržen, podatkov za letos ni mogoče preveriti, v preteklih dveh letih pa je število predpisanih receptov za pomirjevala, ki sodijo med psihoaktivna zdravila, pri priprtem zdravniku splošne medicine iz Zdravstvenega doma Zagorje zelo odstopalo od števila receptov pri ostalih zdravnikih. Za Grošljem je po številu receptov na drugo mesto uvrščen zdravnik s 50 predpisanimi recepti, še pojasnjuje Eržen.

Omenjeni zdravnik je po Erženovih besedah bolnikom predpisoval tako zelene kot bele recepte za omenjena zdravila, kar Eržena sicer zelo čudi. "Zakaj bi bil nekdo, ki je zavarovan in je upravičen do zelenega recepta, zainteresiran, da ta zdravila v lekarni plačuje?" se sprašuje Eržen. Kot pravi, se jim je to zdelo zelo čudno, izkazalo pa se je, da je šlo tudi za hude kršitve osnovnih moralnih načel.

Do kakšnih zlorab je prihajalo, Eržen ne more ugibati. Zdravila, ki jih je predpisoval omenjeni zdravnik, so lahko njegovi bolniki, ki so jih prejemali, uživali v prekomernih količinah in tako zlorabljali, lahko so jih preprodajali ali pa oboje hkrati, našteva Eržen.

Pomirjevala po njegovih besedah učinkujejo glede na to, koliko jih posameznik zaužije in s čim jih kombinira. Nekateri z zdravili delajo tudi koktajle, s katerimi se omamljajo.

Grošelj naj bi uravnaval problem odvisnikov z uradnimi zdravili

Zdravnikov sin Igor Grošelj, ki je sicer zaposlen v podjetju Vitasan, katerega prokurist je njegov oče, je pojasnil, da je njegov oče v Zagorju uravnaval problem odvisnikov z uradnimi zdravili - pomirjevali, ki so jih bolniki v lekarni sami plačevali in lahko tako dokaj dostojno živeli. "Vendar ker nekateri očitno ne razumejo ali pa nočejo razumeti potrebe po večjih odmerkih odvisnikov pri njihovem (malodane večnem) zdravljenju, delajo sedaj iz tega odmevno akcijo, medijsko prikazano, kot izjemen uspeh," meni Igor Grošelj.

Eržen na pojasnilo v zvezi z zdravljenjem odvisnikov pojasnjuje, da tovrstnih učinkov ne pozna. Obenem se sprašuje, zakaj je - če to pomaga - to edini tovrsten primer v Sloveniji.

Poleg omenjenega zdravnika je policija v sredo priprla še tri osebe, vsi so še v priporu. Na policiji bodo več o primeru predvidoma pojasnili v petek na novinarski konferenci, napoveduje tiskovna predstavnica ljubljanske policijske uprave Maja Ciperle Adlešič.

STA


Najbolj brano