V kratkem bodo vložili zahtevo za varstvo zakonitosti

Odvetniki bodo zahtevo za varstvo zakonitosti v zadevi Patria najbrž vložili v kratkem, čeprav lahko to po zakonu o kazenskem postopku storijo v treh mesecih od zadnje vročitve pravnomočne sodne odločbe, je povedal Dejan Marković, zagovornik Toneta Krkoviča.

Janez Janša z njegovim zagovornikom Francijem Matozom Foto: STA
Janez Janša z njegovim zagovornikom Francijem Matozom Foto: STA

LJUBLJANA > Vsi trije bodo verjetno predlagali tudi, da se izvršitev sodbe za čas odločanja sodnikov zadrži. A kot pravi Marković, sodišče tej prošnji zelo redko ugodi.

Zahteva se poda pri sodišču, ki je izdalo odločbo na prvi stopnji. O zahtevi za varstvo zakonitosti odloča vrhovno sodišče na seji.

Če vrhovno sodišče ugotovi, da je zahteva za varstvo zakonitosti utemeljena, izda sodbo, s katero ali spremeni pravnomočno odločbo ali v celoti oziroma delno razveljavi odločbo sodišča prve stopnje in višjega sodišča in zadevo vrne v novo odločitev, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona.

Leta 2012 je vrhovno sodišče zahtevam za revizijo v kazenskih zadevah ugodilo v 13,7 odstotka primerov. V 12,3 odstotka primerov pa je ugodilo izredni omilitvi kazni.

Sodba se sicer izvrši, ko je vročena in ko za njeno izvršitev ni zakonskih ovir. Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij navaja, da obsojenca na prestajanje kazni pozove okrožno sodišče, na čigar območju ima obsojenec stalno oziroma začasno prebivališče. To sodišče stori najpozneje v osmih dneh po prejemu izvršljive odločbe.

STA


Najbolj brano