Trgovali so s tujimi delavci

Včeraj pozno popoldne so k preiskovalnemu sodniku odpeljali štiri pridržane osumljence, med njimi tudi nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak, ki jih ovadba bremeni nezakonitega dajanja in sprejemanja daril. Specializirano državo tožilstvo je za četverico, ki je trgovala z delavci, predlagal pripor. Preiskavo bo zahtevalo zoper 14 fizičnih in tri pravne osebe.

Harij Furlan (levo) in Bruno Blažina sta predstavila nekaj podrobnosti o odmevni preiskavi Foto: Picasa
Harij Furlan (levo) in Bruno Blažina sta predstavila nekaj podrobnosti o odmevni preiskavi Foto: Picasa

LJUBLJANA> Od desetih osumljencev, ki so jih v četrtek pridržali preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), so štirje čez noč ostali v prostorih za pridržanje, med njimi tudi Hilda Tovšak. Po neuradnih podatkih so v pridržanju ostali še poslovodja poljskega podjetja Remak Marek Andrzej Konfisz, Aleš Pangerc iz podjeta Go Extra ter Uroš Plankar iz ljubljanskega podjetja Terbo.

Pripeljali bi nekaj sto delavcev

Včeraj pozno popoldne so jih s kazensko ovadbo, ki jih bremeni nezakonitega sprejemanja in nezakonitega dajanja daril, odpeljali k preiskovalnemu sodniku. Vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan je za vse štiri predlagal pripor.

Nekaj podrobnosti primera, ki močno odmeva v javnosti, je včeraj skupaj s Furlanom predstavil vodja NPU Bruno Blažina. Povedal je, da so v četrtkovih hišnih preiskavah zasegli različno dokumentacijo in nosilce elektronskih podatkov. NPU bo ovadil skupno 14 oseb zaradi utemeljenega suma storitve prej omenjenih kaznivih dejanj, in sicer 13 za dajanje in enega tujca za nezakonito sprejemanje daril. Preiskava je trajala tri mesece. “Uporabili smo tudi posebne preiskovalne ukrepe na podlagi odredb sodišča in tožilstva. Izpostavimo lahko hitro ukrepanje tako policije kot tožilstva od zaznave kaznivega dejanja do prijetja osumljencev. Bistvo tega primera pa je v preprečitvi izvršitve kaznivega dejanja, saj so bili objekt kaznivega dejanja ljudje.”

Po oceni NPU bi končna protipravna premoženjska korist presegala 100.000 evrov. Osumljenci so za potrebe podizvajalcev na gradbiščih iz tujine pridobivali delavce ter si zadržali del stroškov, boljše plačane delavce pa so se namenili zamenjati s slabše plačanimi, da bi bil njihov zaslužek še večji. V Slovenijo so pripeljali nekaj deset delavcev, nameravali pa so jih nekaj sto.

Brezkompromisna želja po zaslužku

Ob tem je Harij Furlan dodal, da bo tožilstvo zahtevalo preiskavo zoper 14 fizičnih in tri pravne osebe. “Cilj osumljencev je bil, da bi si pridobili nedovoljeno nagrado tako za posel v zvezi z zaposlovanjem tujih varilcev kot tudi z njihovimi nastanitvami in prevozi na delo, kar kaže na njihovo brezkompromisno željo po zaslužku. Poleg kaznivega dejanja nezakonitega dajanja oziroma sprejemanja daril bomo pri posameznih osumljencih dokazovali, da njihova ravnanja ogrožajo varnost ljudi, saj je šlo za zavržno obliko ekonomskega izkoriščanja posebej ranljive skupine ljudi,” je povedal Furlan.

V tem primeru s tujimi varnostnimi organi še niso sodelovali, nameravajo pa to storiti v naslednji fazi preiskave. Prav tako ni izključeno, da bodo morali osumljenci odgovarjati še za katero drugo kaznivo dejanje, če se bo med nadaljnjo preiskavo pokazalo, da so ga storili. Blažina in Furlan včeraj o imenih in podjetjih nista govorila, je pa Furlan pojasnil, da ne bo zahteval preiskave zoper podjetje Alstom, ki je dobavitelj opreme za šesti blok šoštanjske termoelektrarne.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano