Tretjega domnevnega roparja iščejo z mednarodno tiralico

Na seznamu iskanih oseb slovenske policije in Interpola se je pred dnevi pojavilo še eno ime: Cesare Ghilardi. Italijanskega državljana iz okolice Bergama iščejo zaradi domnevne vpletenosti v rop sežanske poslovalnice Banke Koper, ki se je zgodil septembra 2012.

Medtem ko Mario Bonalda (levo) in Ruggero Marcassoli v priporu čakata na sojenje, Ghilardija še iščejo Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Medtem ko Mario Bonalda (levo) in Ruggero Marcassoli v priporu čakata na sojenje, Ghilardija še iščejo Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Njegova domnevna pajdaša, oba Italijana, ki so ju policisti prijeli konec lanskega oktobra, na sojenje čakata v priporu. Na predobravnavnem naroku krivde nista priznala.

Že jeseni 2012 so italijanski mediji poročali o sodnem postopku proti Giambattistu Zambettiju zaradi oderuštva in izsiljevanja. Dejanja naj bi storil skupaj z Giovannijem Ghilardijem, ki pa so ga 10. februarja 2010 našli ustreljenega v njegovem avtomobilu. Prepoznal ga je brat Cesare, njegovih morilcev pa do zdaj še niso našli. Prav smrt Giovannija Ghilardija je sprožila obsežno preiskavo, med katero so ugotovili razsežnosti delovanja združbe, v katero sta se medtem vključila tudi mlajši Zambetti in Russo.

Na nedavnem preobravnavnem naroku zoper italijanska državljana Ruggera Marcassolija in Maria Bonaldo, ki ju obtožnica bremeni ropa sežanske poslovalnice Banke Koper septembra 2012, je bilo ime Cesare Ghilardi na koprskem okrožnem sodišču omenjeno le mimogrede. Toda pred dnevi se je pojavilo tako na seznamu iskanih oseb slovenske policije kot tudi na Interpolovi spletni strani, s pripisom, da ga iščejo zaradi ropa.

Na naše vprašanje, kakšen ukrep je koprsko okrožno sodišče razpisalo zoper Ghilardija in s kakšnim razlogom, je predsednica koprskega okrožnega sodišča Darja Srabotič pojasnila, da je sodišče razpisalo tiralico in evropski nalog za prijetje in predajo zaradi njegove begosumnosti. “Postopek zoper njega je izločen in je v fazi preiskave,” je še pojasnila. Glavne obravnave zoper Marcassolija in Bonaldo, ki na predobravnavnem naroku krivde nista priznala, pa sodišče še ni razpisalo in jo bo predvidoma pred poletjem.

Marcassolija in Bonaldo so koprski kriminalisti prijeli konec lanskega oktobra v Kopru. Pripeljala sta se s fordom focusom, na katerem naj bi bila nameščena naprava za spremljanje gibanja. Na sledi so jima namreč bili že dlje časa, saj so kmalu po ropu začeli intenzivno sodelovati z italijanskimi varnostnimi organi. Rop v Sežani je imel namreč kar nekaj skupnih imenovalcev z ropom lucijske poslovalnice Banke Koper, ki se je zgodil avgusta 2011. Pri obeh ropih so storilci uporabili strelno orožje, železno macolo za razbijanje steklenih pregrad, motorje za beg proti Italiji ...

Roparja lucijske banke že od lani v Italiji

Oba roparja lucijske banke so prijeli še v istem dnevu in za zapahi sta končala zdaj 25-letni Mattia Zambetti in dve leti starejši Eugenio Russo, ki je med begom streljal proti policistom in enega ranil. Zambettija so na koprskem okrožnem sodišču obsodili na sedem let zapora, Russa pa na 15 let. Višje sodišče jima je kazni nekoliko znižalo, Zambettiju za eno leto, Russu za dve leti. Oba sta vložila prošnji za prestajanje kazni v domovini in lani spomladi so ju izročili italijanskim pravosodnim organom.

Sojenje za lucijski rop so v Kopru spremljali tudi svojci, med njimi Zambettijev oče Giambattista in partner Zambettijeve matere Cesare Ghilardi. Zagovornika obtoženih ropa v Sežani sta sicer na predobravnavnem naroku pojasnjevala, da datumi navzočnosti obtoženega Marcassolija in drugih v Sloveniji sovpadajo s spremljanjem sojenja Zambettiju in Russu, v Sežani pa ima pisarno odvetnik, ki je zagovarjal Zambettija.

Marcassolijev focus so 25. marca lani, na primer, ustavili na bencinskem servisu Fernetiči-jug, takrat ga je vozil Cesare Ghilardi, z njim pa se je peljal 46-letni Italijan z območja Bergama, za katerega so italijanski policisti potrdili, da so ga v preteklosti že obravnavali zaradi ropa. Povezovali naj bi ga tudi s tatvino motorja na območju Bergama, ki so ga roparji uporabili za beg po sežanskem ropu.

Od ropov do oderuštva

In medtem ko je za Ghilardijem razpisana tiralica, je Zambettijev oče Giambattista, z vzdevkom Pajek, lani končal v priporu v Italiji, saj naj bi bil v samem vrhu organizirane združbe, ki se je ukvarjala z ropi in izsiljevanjem. Združba naj bi naropan denar posojala podjetnikom po oderuških obrestih in jih nato izsiljevala. Poleg tega so med hišno preiskavo pri starejšem Zambettiju našli zakopan eksploziv, ki naj bi ga po ugotovitvah italijanskih preiskovalcev uporabili za beg mlajšega Zambettija in Russa. Slednjima so italijanski policisti takoj, ko so ju prevzeli od slovenskih policistov, izročili priporna naloga. Zaradi ropa, oderuštva, izsiljevanja in ugrabitve ju je izdalo sodišče v Bergamu.

Skratka, senat koprskega okrožnega sodišča med sojenjem domnevnima italijanskima roparjema čaka zahtevno delo ugotavljanja dejstev in takšnih ali drugačnih povezav. Obramba obeh obtoženih je namreč na predobravnavnem naroku predlagala izločitev vrste dokazov, tudi izpisov telefonskega prometa obeh obtoženih in Ghilardija in dokazov o spremljanju oseb. Odločitev o tem bo znana, ko se bo sojenje začelo.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano