Trdi, da ne skriva premoženja

Odvetnik Brane Gorše, suspendirani stečajni upravitelj, je v priporu že skoraj leto dni. Gorše ni uspel niti s predlogom, da bi mu pripor odpravili v zameno za milijon evrov vredno varščino - sodišču je ponudil hipoteko na ženino hišo ter na hiši svojih in ženinih staršev.

Barbara Gorše, Brane Gorše, ki so ga pripeljali pazniki iz pripora, in njegov zagovornik Emil Zakonjšek Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Barbara Gorše, Brane Gorše, ki so ga pripeljali pazniki iz pripora, in njegov zagovornik Emil Zakonjšek Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Na včerajšnjem nadaljevanju sojenja je zanikal, da bi na Hrvaškem skrival premoženje. Tožilstvo in sodišče namreč vztrajata pri priporu tudi zaradi povezav, ki naj bi jih imel Gorše na Hrvaškem.

Nekdanji stečajni upravitelj Hidra Brane Gorše je od lanskega februarja v priporu zaradi ponovitvene nevarnosti in begosumnosti. Med premoženjem, ki ga ima, je ob začetku sojenja navedel le tri starodobnike znamke mercedes, ki naj bi mu jih sodišče zdaj poskušalo zaseči. Sodišče obtoženčeve pritožbe na pripor in predloge za odpravo pripora v zameno za varščino vztrajno zavrača. V obrazložitvah pa med drugih pojasnjuje, da še vedno obstaja konkretna nevarnost pobega v tujino, tudi zaradi njegove neposredne povezanosti z lastništvom nepremičnine na Hrvaškem. Njegova obramba temu sicer ves čas nasprotuje, saj da zgolj dejstvo, da je obtoženi s sorodniki solastnik družinskega vikenda na Hrvaškem, še ne pomeni, da obstaja nevarnost pobega v to državo.

Specializirano tožilstvo Branetu Goršetu očita poslovno goljufijo (ker je s prodajo Hidra kot pravne osebe podjetju RB nekretnine iz Banja Luke prodal tudi nepremičnine, ki so bile javno dobro), zlorabo uradnega položaja stečajnega upravitelja in pranje denarja. Barbara Gorše in Vlado Petek sta obtožena pomoči pri zlorabi uradnega položaja in pranja denarja, Rudolf Trček pa pranja denarja. Vsi očitke tožilstva zanikajo. Polona Kuhar in Stajka Skrbinšek pa sta krivdo po obtožbi priznali in s tožilstvom (ki jima je očitalo pomoč pri zlorabi uradnega položaja in pranje denarja) sklenili sporazum. Sodišče ju je nato obsodilo na dve leti zapora, ki ju bosta lahko odslužili z delom s splošno korist.

Umaknil se je iz obeh podjetij

Predsednik senata Julijan Glavina je na včerajšnjem nadaljevanju sojenja med drugim prebral nekaj listin o poslovanju dveh hrvaških podjetij - Finisa iz Savudrije in Era Maris iz Momjana, ki naj bi bila povezana z Goršetom. Obe podjetji imata na Hrvaškem tudi nepremičnine, Finis hišo na elitni lokaciji v Savudriji, tik ob morju. Gorše je bil v obeh podjetjih družbenik, v Eri Maris prek podjetja Finis. Iz listin, ki jih je prebral sodnik, izhaja, da se je Gorše iz obeh v zadnjem času umaknil. Od marca 2013 tako ni več direktor družbe Finis, člana uprave pa sta postala njegov oče in tast, ki sta od jeseni 2012 tudi lastnika družbe.

Včeraj je Gorše pojasnil, da je bilo podjetje Era Maris projektno podjetje, v katerem naj bi pomagal, ostala dva lastnika pa sta zagotovila denar. Glede na to, da zaradi pripora svojih nalog ni mogel več opravljati, so ga ostali družbeniki razrešili, potem pa je iz lastništva izstopila družba Finis, je povedal. Glede podjetja Finis pa je pojasnil, da je bilo podjetje leta 2002 ustanovljeno na podlagi fiduciarne pogodbe, po kateri se je zavezal, da bo kot fiduciar skrbel za posle svojega očeta in tasta, Franca Goršeta in Matjaža Bizjaka. Na podlagi te pogodbe je prišlo tudi do nakupa nepremičnin. Ker je bil v priporu, sta družbenika sprejela sklep o njegovi razrešitvi. “V primeru družbe Finis ne gre za skrivanje premoženja, ampak za izpolnjevanje obveznosti, ki so bile dogovorjene leta 2002,” je pojasnjeval Gorše. Po njegovem Finis ni bil v njegovi lasti, ampak je šlo za “fiduciarno last v imenu tretjih oseb”, je še dodal.

Matoz se ne spomni sporne parcele

Senat je včeraj zaslišal odvetnika Francija Matoza, ki je pred leti zastopal tudi Mestno občino Koper. Sodnik Glavina je najprej prebral njegovo izpoved pri preiskovalni sodnici. Že takrat je v odgovorih na vprašanja, povezana s prodajo Hidra v stečaju in hkrati sporne parcele na območju koprskega pristanišča, povedal, da se stvari ne spomni. Kot je znano, je Hidro v stečaju in parcelo, za katero se je izkazalo, da je v zemljiški knjigi opredeljena kot javno dobro v upravi Hidra, ocenjena pa je bila na 2,5 milijona evrov, kupilo banjaluško podjetje RB Nekretnine. Za Hidro v stečaju je odštelo štiri milijone evrov. Tožilstvo Goršetu očita, da je v tem primeru zagrešil poslovno goljufijo, saj naj bi prikril podatek, da je parcela javno dobro in da je ni mogoče prodati.

Gorše je stečajni sodnici pred prodajo med drugim dejal, da se kupec glede urejanja statusa te parcele že pogovarja z odvetnikom Matozom. A se odvetnik tega v preiskavi ni spomnil, prav tako ne sestanka z Aleksandrom Kovačevićem, direktorjem banjaluške družbe, in njihovim odvetnikom. Potrdil pa je, da Kovačevića pozna, saj da je bil svetovalec Milana Mandarića. Z njima naj bi se večkrat sestajal zaradi spora, povezanega s Toncityjem. Povedal je še, da za koprsko občino, kolikor se spomni, ni urejal nič v povezavi s sporno parcelo na območju koprskega pristanišča. Občino je zastopal le v sporu z državo glede nekega drugega zemljišča na območju tretjega pomola. Sojenje se nadaljuje.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano