Tožilstvo za Italijana predlaga skupno več kot 20 let zapora

Včerajšnje dogajanje na koprskem sodišču so spremljali pripadniki policijske specialne enote, v bližnji okolici pa veljali izredno strogi varnostni ukrepi. Policisti so ob prevozu pripornikov na sodišče in nato nazaj v zapor tokrat sicer zablokirali nekoliko manjše območje kot ob zadnji obravnavi.

Russo s pravosodnima policistoma, v ozadju pa pripadnik policijske specialne enote Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Russo s pravosodnima policistoma, v ozadju pa pripadnik policijske specialne enote Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Kljub temu pa je območje varovalo veliko policistov in kriminalistov v civilu.

Dokazni postopek proti 22-letnemu Mattii Zambettiju in dve leti starejšemu Eugeniu Russu se je včeraj končal. Manjka le še pika na i, torej sodba, ki bo znana v začetku prihodnjega tedna. Okrožna državna tožilka Vanja Chiara Bažec je v končnem govoru vztrajala pri obtožbi. Zambettiju in Russu očita, da sta 16. avgusta lani v sostorilstvu zagrešila rop lucijske poslovalnice Banke Koper. Po oceni tožilke so dokazi potrdili, da sta si nameravala prilastiti večjo vsoto denarja, in ne le pet do deset tisoč evrov, kot sta trdila v svojih zagovorih. Spomnimo, iz banke sta odnesla približno četrt milijona evrov!

Po njenem mnenju ne gre verjeti, da sta nameravala v Sloveniji preživeti le nekaj počitniških dni, nato pa naj bi se po Zambettijevih besedah za rop odločila zaradi finančne stiske, saj sta se na rop dobro pripravila. Po njunem prijetju so namreč našli kar nekaj dokazov, ki to potrjujejo. Našli so namreč topografski zemljevid Slovenije, na katerem je bila označena pot po istrskem zaledju, po kateri sta zbežala iz Lucije, prav tako so zasegli beležnico, v kateri je bila zabeležena pot z imeni krajev in z nekaterimi značilnostmi, za lažjo orientacijo.

Senatu je tožilka predlagala, da jima za rop prisodi po pet let zapora, za nedovoljeno posest orožja eno leto (po ropu so jima zasegli tri pištole, avtomatsko pištolo škorpijon, beretto in zastavo ter več streliva), za prikrivanje ukradenega motorja, s katerim sta zbežala iz Lucije, pa šest mesecev zapora. Za Zambettija je nato predlagala enotno kazen šest let in pet mesecev zapora.

Jasno sporočilo tujcem

Russu očita še poskus umora policista. Nanj je streljal med begom, ko sta pri Gažonu naletela na policijsko blokado. Tožilka je senatu predlagala, da Russu za to kaznivo dejanje prisodi osem let zapora. Po kazenskem zakoniku je za to kaznivo dejanje predpisano najmanj 15 let zapora, a zakonodaja pri odmeri kazni za poskus umora dopušča tudi možnost milejše kazni. “Streljal je brez zadržka, ne enkrat, temveč večkrat. Streljal je štirikrat, čeprav to sploh ni bilo potrebno,” je dejala tožilka. Po njeni oceni bi bila za Russa primerna enotna zaporna kazen, ki bi trajala 14 let in pet mesecev. Prepričana je, da bi moral senat z izrekom primerne kazni dati jasno sporočilo tujcem, ki pridejo v Slovenijo le izvrševat kazniva dejanja: da Slovenija na takšna kazniva dejanja ustrezno reagira.

“Senat bo moral soditi o tem, kar je zapisano v obtožbi,” je dejal odvetnik Gorazd Gabrič, ki skupaj z odvetnikom Bojanom Pečnikom zagovarja Zambettija. Oba sta namreč opozarjala, da dogajanje, ki spremlja to sojenje (misleč na stroge varnostne ukrepe), ustvarja v javnosti nekakšno vzdušje linča. Prepričana sta, da tožilstvu ni uspelo dokazati, da sta si z ropom hotela prilastiti veliko denarja. Oba sta poudarila, da gre za mladega fanta, ki ima majhno hčerko in da se je za svoje dejanje opravičil ter ga obžaloval, čeprav je tožilka menila, da njegovo priznanje in obžalovanje ni bilo iskreno.

Odvetnik Bojan Pečnik je sodišču predlagal, da Mattii Zambettiju ob koncu sojenja odpravi pripor v zameno za 150.000 evrov varščine, kar po njegovem dokazuje, da njegov varovanec ni nameraval pobegniti iz zapora. V Kopru bi živel v stanovanju, ki ga je najela njegova mama.

“Naj ne prevladajo čustva”

Za njegovo dejanje so se opravičili tudi sorodniki, ki so se zahvalili, da sta fanta sploh ostala živa. Strinjala sta se, da so predlagane kazni previsoke. “Sodi se za huda kazniva dejanja. Če bodo prevladala čustva, bodo zameglila pogled v negativno smer,” je dodal Pečnik. Obregnil se je tudi ob omenjanje Zambettijevega očeta, ki je pred leti prestal 14-letno zaporno kazen zaradi oboroženega ropa. “Kdaj pa so sinovi odgovarjali za dejanja svojih očetov? Bil je obsojen in pika,” je dodal.

Oporekal je tožilki, ki je menila, da bi moralo sodišče dati jasno sporočilo tujcem, ki v Slovenijo ne prihajajo z dobrimi nameni: “Kaj to pomeni? Slovenci ropajte? Ob tem pa je največja ironija ta, da so najhujša kazniva dejanja ropov lani storili Slovenci. Dve osebi sta tudi umrli.”

“Nikogar nisem hotel ubiti”

“Menim, da v konkretnem primeru ne moremo govoriti o poskusu umora, niti o tem, da bi se Russo zavedal posledic svojega ravnanja,” je v svojem končnem govoru poudaril odvetnik Denis Zobarič, ki brani Russa. Izvedenec za balistiko in rekonstrukcijo streljanja Franc Sablič je tudi včeraj ponovil, da je strel iz škorpijona z razdalje 150 metrov (Russo pa naj bi streljal z razdalje do sto metrov) smrtno nevaren, če brez odbojev prileti v vitalni del človeka. Povedal je še, da se je v konkretnem primeru krogla dvakrat odbila, najprej od obcestnega zidu, nato pa še od avtomobilske gume službenega vozila. Šele nato je z zelo zmanjšano močjo priletela v nogo policista. Zavrnil pa je možnost, da bi Russo streljal v tla oziroma v asfalt.

Odvetnik Zobarič je še poudaril, da se Russo ni zavedal, da bi koga lahko ubil in ni imel takšnega namena. “Senatu polagam na dušo, da dobro pretehta vse dokaze in da presodi, ali ne gre morebiti za kakšno drugo dejanje,” je še dodal.

Zambetti in Russo sta nazadnje ponovno obžalovala svoja dejanja. “Storil sem veliko napako in prav je, da zanjo plačam,” je dejal Zambetti. “Res so bili streli, a nikogar nisem hotel ubiti. Želel sem le zbežati in čim prej priti domov, bil sem prestrašen,” pa je sklenil Russo.

Kako bo senat ocenil njihove besede, bo znano že v začetku prihodnjega tedna.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano