Tovšakova za 35 dni neupravičenega pripora terja odškodnino

Ker je bila Hilda Tovšak zaradi preiskave o posredovanju tujih delavcev na gradbišču Teša 6 priprta dlje, kot dovoljuje zakon, zdaj od države terja odškodnino, piše Delo.

Ker je bila Hilda Tovšak zaradi preiskave o posredovanju tujih delavcev na gradbišču Teša 6 priprta dlje, kot dovoljuje zakon, zdaj od države terja odškodnino, piše Delo Foto: STA
Ker je bila Hilda Tovšak zaradi preiskave o posredovanju tujih delavcev na gradbišču Teša 6 priprta dlje, kot dovoljuje zakon, zdaj od države terja odškodnino, piše Delo Foto: STA

LJUBLJANA > Za 35 dni neupravičenega pripora je na državno pravobranilstvo naslovila odškodninski zahtevek za plačilo 16.350 evrov. Ocen službe za sodnico in tožilstva še ni.

Predstavnica pravobranilstva za odnose z javnostjo Anita Drev je za časopis dejala, da pravobranilstvo upravičenost do odškodnine še preučuje.

Kot je pojasnila, o zahtevku najprej odloča komisija pravobranilstva, ki pri izračunavanju odškodnin upošteva trajanje neutemeljeno odvzete prostosti in povprečno denarno odškodnino, ki so jo v preteklem letu dosodila sodišča za škodo, nastalo zaradi neutemeljenega pripora ali neupravičenega zapora.

Od primera do primera

Pri izračunavanju upoštevajo sodno prakso, dolžino trajanja neutemeljeno odvzete prostosti ter okoliščine posameznega primera, saj so zadeve od primera do primera različne in specifične. Če pravobranilstvo ne ugodi zahtevi za povrnitev škode ali če z oškodovancem ne dosežeta sporazuma v treh mesecih od njene vložitve, sme oškodovanec pri pristojnem sodišču vložiti tožbo za povrnitev škode.

Če je oškodovani s pravobranilstvom dosegel sporazum le glede dela zahtevka, lahko tožbo vloži glede preostanka, piše Delo.

Nekdanjo direktorico Vegrada so priprli konec februarja zaradi suma kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril, za kar je predvidena zaporna kazen do petih let. A tožilstvo je 12. aprila spremenilo pravno kvalifikacijo v zahtevi za preiskavo v milejšo obliko kaznivega dejanja, s čimer je zadeva prešla v pristojnost okrajnega sodišča.

Strokovna napaka

Za omenjeno kaznivo dejanje je zagrožena kazen zapora do treh let, kar pomeni, da sme pripor v tem primeru trajati največ 15 dni. Ker je bila Tovšakova ob prekvalifikaciji v priporu že več kot 15 dni, bi moralo tožilstvo za njegovo nadaljevanje vložiti obtožni akt, česar pa ni storilo. Zato je senat mariborskega sodišča Tovšakovi 17. maja pripor odpravil.

Da je preiskovalna sodnica, ki je odločala v tem primeru, storila strokovno napako, ker Tovšakove ni izpustila že 12. aprila, ko je tožilstvo spremenilo pravno kvalifikacijo in za pripor ni bilo več zakonske podlage, je pokazal nadzor, ki ga je opravilo višje sodišče. Zato je predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša napovedal izdelavo ocene sodniške službe za preiskovalno sodnico, ki bi morala pripor odpraviti po službeni dolžnosti.

Z Okrožnega sodišča v Mariboru so sporočili, da te ocene še niso prejeli. Izdelati jo mora sicer personalni svet Višjega sodišča v Mariboru.

Ocena za tožilca

Tudi tožilec, vodja Specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan bi moral ob prekvalifikaciji kaznivega dejanja opozoriti, da je pripor Tovšakove predolg, je pokazal službeni nadzor, ki ga je uvedlo vrhovno državno tožilstvo. Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je za Furlana napovedal izdelavo ocene tožilske službe.

To mora izdelati Državnotožilski svet, pri čemer mu mora vrhovno državno tožilstvo priložiti dokumentacijo in podatke, ki jih določajo merila za izdelavo takšne ocene. Z omenjenega tožilstva so sporočili, da je zahteva za izdelavo ocene tožilske službe trenutno še v pripravi in da bo Državnotožilskemu svetu posredovana takoj, ko bodo za to izpolnjeni pogoji.

STA


Najbolj brano