Tovšakova na prostosti zaradi pomanjkanja zakonskih podlag

Senat mariborskega okrožnega sodišča je v petek zoper nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak odpravil pripor, saj ni obstajala zakonska podlaga za pripor, daljši od 15 dni. Zagovornik Tovšakove Boris Kanduti je dejal, da pristojno državno tožilstvo v zakonsko določenem času na sodišče ni vložilo obtožnega akta in predlagalo podaljšanja pripora.

Senat mariborskega okrožnega sodišča je v petek zoper nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak odpravil pripor, saj ni obstajala zakonska podlaga za pripor, daljši od 15 dni Foto: STA
Senat mariborskega okrožnega sodišča je v petek zoper nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak odpravil pripor, saj ni obstajala zakonska podlaga za pripor, daljši od 15 dni Foto: STA

CELJE>Boris Kanduti je pojasnil, da v primeru ne vložitve obtožnega predloga odpade zakonska podlaga za pripor, daljši od 15 dni, in je osebo treba izpustiti na prostost. Ravnanje mariborskega sodišča je Kanduti označil za zakonito in pravilno.

Zoper Hildo Tovšak je bil pripor odrejen zaradi očitkov treh kaznivih dejanj nedovoljenega dajanja daril v že znani zadevi glede delavcev na gradbišču Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Za to kaznivo dejanje je po prvem odstavku 242. člena kazenskega zakonika zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do petih let.

Med postopkom je tožilstvo prekvalificiralo zahtevo za preiskavo, tako da je Tovšakovi očitalo storitev kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril po drugem odstavku 242. člena kazenskega zakonika. Za takšna kazniva dejanja je predpisana zaporna kazen do treh let.

V primeru, ko gre za očitke kaznivih dejanj do treh let zapora, se za pripor uporabljajo določbe kazenskega zakonika o skrajšanem postopku pred okrajnim sodiščem, in sicer se sme pripor odrediti le izjemoma, trajati pa sme največ 15 dni.

Trojica bi morala v priporu ostati do 28. maja

Vrhovno sodišče je aprila zavrnilo zahtevo Kandutija za varstvo zakonitosti za odpravo pripora trem osumljencem, ki so osumljeni kaznivih dejanj dajanja in sprejemanja daril pri gospodarskem poslovanju. Gre za posredovanje tujih delavcev pri gradnji Teša 6.

Trojica, nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak, Aleš Pangerc iz ljubljanskega podjetja Go Extra in Poljak Marek Andrzej Konfisz, bi tako morala v priporu ostati najmanj do 28. maja. Zaenkrat ni informacij, ali sta Konfisz in Pangers v priporu ostala.

Kot je tedaj dejal Kanduti, je vrhovno sodišče njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti zavrnilo zaradi ponovitvene nevarnosti. Dodal je, da je vrhovno sodišče pri Konfiszu ugotovilo kršitve pri odločitvi o priporu, kljub temu pa mu pripora ni odpravilo.

Obravnava je bila preklicana

Prejšnji teden je bil na celjskem okrožnem sodišču predviden začetek sojenja Tovšakovi zaradi domnevnega oškodovanja Rimskih term, vendar je bila obravnava preklicana, saj Tovšakova v tem primeru še nima zagovornika.

V primeru Čista lopata je bila Tovšakova obsojena na zaporno kazen v višini 14 mesecev, a je na sodišče naslovila prošnjo za izvršitev kazni zapora na način, da namesto tega opravi delo v splošno korist.

Glede neupravičene uporabe in prilastitve denarja iz Vegradove blagajne vzajemne pomoči v znesku približno 220.000 evrov je Tovšakovo krivdo priznala. V tem primeru je bila obsojena na dve leti zapora.

STA


Najbolj brano