Tovornjaki bi morali biti pod stalnim nadzorom

Včeraj se je začel tretji del nacionalne preventivne akcije za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov. Tokratni nadzor policistov bo usmerjen predvsem k preprečevanju najpogostejših kršitev, kot so neuporaba varnostnega pasu, prekoračitev hitrosti ter neupoštevanje obveznih počitkov in odmorov. Akcija bo trajala do 23. oktobra.

 Policisti bodo dober teden preprečevali   najpogostejše kršitve med 
vozniki tovornjakov in avtobusov. Foto: GPU
Policisti bodo dober teden preprečevali najpogostejše kršitve med vozniki tovornjakov in avtobusov. Foto: GPU

SLOVENIJA > V Sloveniji tranzitni promet narašča, s tem pa tudi možnosti za nastanek prometnih nesreč. Agencija za varnost prometa (AVP) zato k reševanju problematike pristopa s sprotnim iskanjem rešitev, ki jih usklajuje tudi z drugimi državnimi institucijami. “Stalni nadzori nad tovornimi vozili in avtobusi so se v nekaterih drugih državah članicah Evropske unije že izkazali za zelo učinkovite, zato AVP spodbuja uvedbo tovrstnih oblik nadzora tudi pri nas, in sicer na vseh štirih krakih avtocestnega omrežja,” poudarja Igor Velov, direktor AVP.

Včeraj se je začel tretji del nacionalne preventivne akcije za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, trajal bo dober teden. Policisti bodo preprečevali najpogostejše kršitve in opozarjali voznike, ki ne uporabljajo varnostnih pasov, vozijo prehitro, ne upoštevajo obveznih počitkov in odmorov ter manipulirajo in goljufajo pri uporabi tahografov.

1903

nesreč, v katerih so bili udeleženi vozniki tovornih vozil, so letos že obravnavali policisti

V prvem delu akcije pred pomladjo so pregledali 261 avtobusov in 1881 tovornih vozil ter pri tem ugotovili 227 kršitev cestnoprometnih pravil. Junija pa so v drugem delu akcije pregledali 359 avtobusov in 3996 tovornih vozil ter zabeležili 850 kršitev. Najpogostejše kršitve so bile povezane z neuporabo varnostnega pasu, prekoračitvijo hitrosti, preobremenjenostjo vozil, nepravilno zavarovanim tovorom, vozila niso bila tehnično brezhibna, vozniki pa niso upoštevali obveznih počitkov in odmorov voznikov.

Policisti še ugotavljajo, da se je letos na slovenskih cestah zgodilo 1903 prometnih nesreč z udeležbo tovornih vozil, kar je v primerjavi z lanskim primerjalnim obdobjem za 13 odstotkov več. Vozniki tovornih vozil povzročili 1248 prometnih nesreč, od tega je življenje izgubilo enajst ljudi, 30 je bilo hudo poškodovanih. Med vozniki tovornih vozil je bilo pet smrtnih žrtev (lani trije). Tuji državljani so letos povzročili 40 odstotkov prometnih nesreč (504), lani pa 412.

Vozniki avtobusov so bili letos udeleženi v 249 prometnih nesrečah, povzročili so 101. V prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vozniki avtobusov, sta letos umrla dva udeleženca, poškodovana sta bila dva voznika avtobusa, eden težje in eden lažje.

Predstavniki AVP in infrastrukturnega ministrstva so se septembra srečali z delegacijo prometnega ministrstva iz Romunije. V okviru meddržavnih pogovorov so obravnavali tudi tematiko varnosti romunskih tovornih vozil in se zavzeli za skupno sodelovanje na tem področju.


Najbolj brano