“To je adrenalinski park, ne pa gozd!”

“Kakšen gozd, to ni gozd, to je adrenalinski park,” se je v soboto dopoldne čudil težko prehodnemu terenu med Obrovom in Hrušico eden od ljubljanskih gasilcev.

Po takem terenu se še gibčni hodci ob običajnih razmerah težko premikajo
Po takem terenu se še gibčni hodci ob običajnih razmerah težko premikajo 

OBROV, ČRNI KAL> Da je bil teren pri Obrovu bistveno težji od tistega na Kraškem robu, dokazuje tudi dejstvo, da je približno enako število gasilcev požar pri Obrovu gasilo deset ur dlje kot tistega pri Črnem Kalu, čeprav je pri Obrovu zgorela pol manjša površina in so helikopterji odvrgli skoraj desetkrat več vode.

“Takega niso še nikoli videli, med gašenjem so se fotografirali, ko sem jim pokazal, v kakšno goščavo moramo, pa so me le debelo gledali,” je povedal eden od podgrajskih gasilcev, ki je ob robu pogorišča v soboto vodil skupino ljubljanskih gasilcev.

Velik del terena pri Obrovu, kamor se je požar razširil, je namreč izredno težko prehoden, poln ostrih sten, porušenih suhih debel, robide, grmičevja in kamnitih zidov. To je bila tudi glavna težava za gasilce, saj do južnega dela požara sploh niso mogli z vozili. Od obrovskega smetišča proti vzhodu so tako morali peš potegniti kar 700 metrov cevi, da so se združili z gasilci iz smeri Hrušice in obkolili plamene na jugu.

K sreči se na tako težkem terenu ni nihče huje poškodoval. V petek zvečer sta se lažje poškodovala le dva gasilca, eden si je zvil gleženj, drugi pa obnovil staro poškodbo kolena.

Hoja čez drn in strn po strmih gozdnih vrtačah je nevarna že sama po sebi, če pa gasilec nosi na hrbtu 20 litrov vode ali za seboj vleče cev, pa je še toliko bolj utrudljiva. “Če bi bil teren bolj prehoden in dostopen z vozili, bi za gašenje zagotovo potrebovali za ves dan manj časa,” je povedal Gorazd Gerželj, ki je vodil gašenje v petek in včeraj. DC


Najbolj brano