Sumljivi milijoni pod lupo

Specializirano državno tožilstvo je v drugi polovici lanskega leta odredilo več finančnih preiskav po novem zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora in vložilo več predlogov za zavarovanje in odvzem premoženja. Za dobro petino se je povečalo tudi število finančnih preiskav, ki jih je po zakonu o kazenskem postopku opravila policija. Preverjala je za več kot 200 milijonov evrov domnevno nezakonitega premoženja.

Policija je lani preverjala več kot 200 milijonov evrov domnevno nezakonitega premoženja   Foto: Carinska Uprava Rs
Policija je lani preverjala več kot 200 milijonov evrov domnevno nezakonitega premoženja  Foto: Carinska Uprava Rs

LJUBLJANA> Zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora velja od 1. junija lani. V drugi polovici lanskega leta so na specializiranem državnem tožilstvu odredili šest finančnih preiskav, od katerih se v okviru finančnih preiskovalnih skupin izvajajo tri, v treh zadevah so predlagali zavarovanje premoženja nezakonitega izvora in sodišča so jih odredila. Začasni odvzem premoženja nezakonitega izvora so predlagali v eni zadevi in je bil tudi odrejen, v eni zadevi pa je bil opravljen zaseg premoženja. Na specializiranem državnem tožilstvu so pred časom pojasnili, da postopki finančnih preiskav še niso končani, prav tako še niso bile vložene tožbe za odvzem premoženja nezakonitega izvora.

Od Tošića in Zidarja do Hypa

Po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) se postopek finančne preiskave izvede, če se v predkazenskem ali kazenskem postopku izkažejo razlogi za sum, da posamezniki razpolagajo s premoženjem nezakonitega izvora, katerega skupna vrednost presega 50.000 evrov. Zakon našteva vrsto “kataloških kaznivih dejanj”. Po zakonu o kazenskem postopku pa lahko sodišče v kazenskem, pa tudi že v predkazenskem postopku, na predlog državnega tožilca odredi začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi.

Iz letnega poročila specializiranega državnega tožilstva je mogoče razbrati nekaj konkretnih podatkov, pa tudi javnosti znanih imen. Finančne preiskave so bile tako odrejene v zadevi Tošić zoper dve fizični osebi, v zadevi Kurtović zoper tri fizične osebe, v zadevi Lapornik zoper dve fizični osebi, v zadevi Hypo zoper štiri osumljene in deset povezanih fizičnih in 51 pravnih oseb ter v zadevi SCT-Zidar zoper pet fizičnih oseb. Predlogi za zavarovanje in začasni odvzem pa so bili vloženi in nato izdani sklepi v zadevi Tošić (en predlog in ena odredba o zavarovanju), v zadevi Kurtović (en predlog za zavarovanje in en predlog za začasni odvzem, izdan pa je bil en sklep o zavarovanju) in v zadevi Lapornik en predlog in sklep o začasnem odvzemu.

Dragan Tošić je bil, kot je znano, prvoobtoženi v primeru Balkanski bojevnik, zakonca Kurtović sta bila na koprskem okrožnem sodišču pravnomočno obsojena zaradi zlorabe prostitucije, Andrej Lapornik pa, prav tako v Kopru, zaradi organiziranja mreže prekupčevalcev in posrednikov, ki so odvisnikom prodajali heroin.

Na specializiranem državnem tožilstvu pri ustanavljanju finančnih preiskovalnih skupin niso zaznali težav. Skupine zagotavljajo neposredno sodelovanje in koordinacijo ter sočasno ukrepanje vseh pristojnih organov, pa tudi dostop do vseh baz podatkov, potrebnih za izvajanje finančnih preiskav.

Postopek izpeljali v nekaj urah

Kot zelo pozitivno na specializiranem državnem tožilstvu ocenjujejo izkušnjo v primeru Tošić. Takojšnji komunikaciji o sumljivih bančnih transakcijah med banko, uradom za preprečevanja pranja denarja in specializiranim državnim tožilstvom je sledila blokada bančnih transakcij in takojšnje pridobivanje podatkov, potrebnih za utemeljitev predloga za začasno zavarovanje.

“Za celoten postopek je bilo na razpolago praktično nekaj ur in le zaradi dobrega sodelovanja z uradom za preprečevanje pranja denarja smo uspeli utemeljiti predlog za zavarovanje.” Ob tem, ko je sodišče odredilo zavarovanje, pa so se pojavili pomisleki in vprašanja, povezana z dejstvom, da je sodišče vpletene sicer nepravnomočno oprostilo očitkov iz obtožbe. “Uspeli smo uveljaviti stališče, da izrek takšne sodbe ne preprečuje odreditve zavarovanja. Sodišče je argumentom tožilstva doslej sledilo in izdalo predlagane odredbe o zavarovanju.”

Policija predlagala zavarovanje skoraj 180 milijonov

Poleg postopkov po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora so tožilci predlagali tudi vrsto začasnih zavarovanj po zakonu o kazenskem postopku (ZKP). Sodišče je ukrep odredilo zoper 61 oseb (polnoletnih in pravnih), ki jih obravnava specializirano državno tožilstvo.

Z izvajanjem finančnih preiskav po ZKP se je lani precej ukvarjala tudi policija. Opravila jih je v 234 zadevah, kar je za dobro petino več kot leto prej, in sicer zoper 421 fizičnih (leto prej 322) in 148 pravnih (leto prej 70) oseb.

V finančnih preiskavah so preverjali za 202,6 milijona evrov (leto prej 105) domnevno nezakonitega premoženja. Po izvedenih finančnih preiskavah v predkazenskem postopku so v 154 primerih obstajali pogoji za zavarovanje tako pridobljene koristi, skladno z določili 502. člena zakona o kazenskem postopku. Policija je na pristojna državna tožilstva podala 135 pobud (leto prej 69) za zavarovanje premoženjske koristi v višini 179,3 milijona evrov (leto prej 52,4 milijona) zoper 180 fizičnih in 80 pravnih oseb.

Na območju koprske policijske uprave so lani izvedli 20 finančnih preiskav po zakonu o kazenskem postopku in podali enajst pobud za zavarovanje premoženjske koristi. V dveh primerih sta bili pobudi podani že v predkazenskem postopku, tožilstvo in sodišče sta jima sledila. V enem primeru je šlo za kaznivo dejanje pranja denarja in v drugem oškodovanja upnikov.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano