Štirje vozniki v nekaj urah ostali brez vozil

Koprski in postojnski policisti so v četrtek štirim voznikom, ki so bili brez veljavnega vozniškega dovoljenja, začasno zasegli vozila. Vse čaka tudi denarna kazen, ki po zakonu o voznikih znaša od 500 do 1000 evrov.

Po zadnji spremembi prometne zakonodaje, ki je začela veljati  1. septembra,  se je število zasegov vozil spet povečalo Foto: STA
Po zadnji spremembi prometne zakonodaje, ki je začela veljati 1. septembra, se je število zasegov vozil spet povečalo Foto: STA

KOPER, POSTOJNA > V četrtek ob desetih so koprski policisti najprej ustavili 36-letnega voznika. Ugotovili so, da nima veljavnega vozniškega dovoljenja oziroma da mu je prenehalo veljati že leta 2010, zato so mu začasno zasegli kombi, s katerim se je peljal. Slabe pol ure zatem so v Kopru ustavili še 34-letnega domačina, ki prav tako ni imel veljavnega vozniškega dovoljenja. Odredili so mu tudi strokovni pregled, s katerim bi ugotovili, če vozi pod vplivom prepovedanih substanc, a ga je odklonil. Tudi njemu so zasegli vozilo.

Voznika, ki vozi, medtem ko mu je bila izrečena sankcija prepovedi vožnje, mu je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje ali pa mu je vozniško dovoljenje prenehalo veljati, čaka 1000 evrov globe.

Popoldne so policisti v Orehku ustavili tudi 30-letnega domačina, nekaj ur kasneje pa v Postojni še enega domačina. Prvi je bil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, drugemu pa so dovoljenje pred časom začasno zasegli policisti. Obema so vozili zasegli, proti vsem štirim pa bodo spisali obdolžilne predloge.

Po zadnji spremembi prometne zakonodaje, ki je začela veljati 1. septembra, se je število zasegov vozil spet povečalo. Igor Gjerkeš s koprske policijske uprave je pojasnil, da so po zadnji spremembi zakonodaje začasno zasegli že približno 60 vozil, kar pomeni, da zasežejo povprečno pet vozil na teden. Predali so jih sodnemu izvršitelju. O končni usodi vozila pa odloči pristojno okrajno sodišče. V večini primerov je šlo za voznike, ki niso imeli veljavnega vozniškega dovoljenja.

Po zadnjih spremembah zakona o pravilih cestnega prometa lahko policisti vozilo med drugim zasežejo, če voznika zalotijo, medtem ko mu velja sankcija prepovedi vožnje, če mu je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje, če mu ga je že odvzelo sodišče ali mu je bila izrečena prepoved uporabe vozniškega dovoljenja. Brez vozila lahko voznik ostane tudi, če so mu policisti prepovedali nadaljnjo vožnjo, pa tega ni upošteval, ali pa je ponovil prekršek, zaradi katerega so mu prepovedali nadaljnjo vožnjo.

Poleg tega mu lahko vozilo zasežejo, če so ga zalotili pri katerem od hujših prekrškov in je bil v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan zaradi prekrška. Po zakonu o voznikih je kazen tiste, ki vozijo brez veljavnega vozniškega dovoljenja, od 500 do 1000 evrov, odvisno od prekrška. SP


Najbolj brano