Štirje udarci so bili smrtni

“Padel je kot posekan,” je na nadaljevanju sojenja zaradi umora Oliankija Vatovca v Čežarjih pred natanko letom dni s preprostimi besedami povedal obducent dr. Tomaž Zupanc z inštituta za sodno medicino. Pojasnil je, da je priljubljeni poslovodja trgovine v Sv. Antonu umrl zaradi poškodb glave in možganov. Ugotovil je, da je pokojni umrl v nedeljo, 10. marca zvečer, med 18. in 23. uro.

Kosta Aleksandrov in Marko Markovič sta imela včeraj precej pripomb in vprašanj za priče Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Kosta Aleksandrov in Marko Markovič sta imela včeraj precej pripomb in vprašanj za priče Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Policisti so 57-letnega Oliankija Vatovca našli v kantini njegove hiše v Čežarjih v ponedeljek, 11. marca dopoldne, ležal je na tleh na trebuhu, v mlaki krvi in z zvezanimi rokami. Poškodovano glavo je imel ovito v razparan moder kombinezon, usta pa je imel zavezana s hlačnico. Storilci so mu slekli hlače, spodnjice so prerezali in zavili okoli ene noge, na ritnici pa z za zdaj še neznano rjavo snovjo narisali dva P-ja.

Na prizorišču umora je bil tudi obducent Tomaž Zupanc, ki je pregledal truplo, izmeril temperaturo in določil orientacijski čas smrti. Ogledal si je tudi gasilni aparat, ki je bil v kleti. “Prvi vtis je bil, da bi lahko to bil predmet, ki je bil uporabljen pri kaznivem dejanju,” je na včerajšnjem nadaljevanju sojenja 61-letnemu Marku Markoviču in 33-letnemu Kosti Aleksandrovu povedal obducent. Kasneje se je glede na poškodbe izkazalo, da pokojni najverjetneje ni bil umorjen z gasilnim aparatom.

Med obdukcijo so odstranili tudi okrvavljen lepilni trak in vezalko, s katerima je imel pokojni na hrbtu zvezane roke. Obducent je pojasnil, da ni našel znakov, na podlagi katerih bi lahko sklepal, da so mu roke zvezali, ko je bil živ. Lepilni trak je bil prelepljen čez oblačila, podplutb na rokah ni bilo. V dogovoru s kriminalisti je obducent z intimnih delov telesa vzel brise, tudi zaradi P-jev na obeh ritnicah. Po analizi bioloških sledi so v bioloških sledeh našli le DNK pokojnega.

Niso ugotovili, s čim je bil umorjen

Med obdukcijo je obducent ugotovil, da je bilo udarcev po glavi najmanj deset, morda tudi kakšen več. Odkril je globoke obtolčenine, ki so bile posledice neposrednih in močnih udarcev v glavo. Poškodba na čelu pa je verjetno nastala ob padcu in udarcu ob tla, a ta poškodba zagotovo ni bila smrtna. “Smrtne poškodbe so nastale zaradi udarcev z nekim topim predmetom po glavi,” je poudaril Zupanc. Štirje udarci so bili smrtni, pokojnega je storilec najprej udaril s strani, pod kotom. “Padel je kot posekan,” je bil nazoren. Udarec je bil zelo močan, Vatovec je izgubil zavest, a še ni umrl.

Nato je dobil še več udarcev po obeh straneh glave. Obducent je naštel tudi več zlomov lobanje. Zaradi arterijske krvavitve je kri špricala po kleti. Pojasnil je še, da zaradi hudih poškodb glave Vatovca ne bi mogla rešiti niti takojšnja zdravniška pomoč. Potem, ko je z veliko verjetnostjo izključil gasilni aparat kot orodje, s katerim so umorili pokojnega, so mu kriminalisti prinesli še večji kamen in lesen tram, a je tudi ta dva predmeta izključil kot morilsko orodje. Dopustil je možnost, da so poškodbe nastale z več kot enim predmetom.

Med obdukcijo je ugotovil še nekaj drugih poškodb. Tisti na komolcu in na pogačici sta najverjetneje nastali ob padcu, poškodbe na hrbtu oziroma podplutbe pa bi lahko nastale, ko je nekdo žrtev tiščal ob tla ali klečal na njej. Pojasnil je še, da na truplu ni našel nobenih obrambnih ran.

Vedela sta, kaj počneta

Izvedenec psihiatrične stroke, dr. Dragan Terzič, se je pogovoril z obema obtoženima, pregledal je sodni spis in drugo dokumentacijo. Včeraj je povedal, da sta imela oba obtožena svoja dejanja v oblasti in sta jih razumela, da sta bila torej prištevna. Pri obeh je ugotovil znake neopredeljene osebnostne motnje. Ocenil je, da sta oba manipulativna, da se doživljata kot žrtvi določenih okoliščin. “Oba poudarjata, da nikoli nista naredila nič narobe,” je povedal dr. Terzič. Pri Markoviču je ugotovil prilagoditveno motnjo, ki je povezana z bivanjem v zaporu, pri Aleksandrovu pa je odkril mehanizme zanikanja in projeciranja.

Za neopredeljeno osebnostno motnjo je med drugim značilno impulzivno in agresivno ravnanje, agresija pa je lahko obrnjena tudi navznoter. Agresivnost je po besedah izvedenca lahko usmerjena v doseganje določenega cilja. “Cilj opravičuje uporabo katerega koli sredstva,” je še dodal. Sodnico Orjano Trunkl, ki vodi petčlanski kazenski senat, je med drugim zanimalo, kako lahko storilec živi s tem, kar je storil. “Dejanje lahko potisne v podzavest, ga pozabi,” je eno od možnosti povzel izvedenec. Storilec lahko sam sebe prepriča, da dejanja ni storil.

Na vprašanje, kakšna bi lahko bila razlaga za črki P na zadnjici pokojnega, pa je dr. Terzič dejal, da je to lahko izraz agresivnosti ali jeze, pa tudi manipulativnosti. Lahko bi šlo za poskus, da bi se pozornost preiskovalcev speljalo drugam.

Senat je včeraj zaslišal še nekaj prič, med katerimi so bili tudi znanci obeh obtoženih. Potrdili so, da je Markovič živel v precej slabih razmerah in da tudi Aleksandrov ni živel v izobilju. Po njihovem pripovedovanju sta si sposojala denar in zahajala v igralnice. Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič nadaljevalo prihodnji ponedeljek.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano