Štipendija višja od direktorjeve plače

Kar 1210 evrov mesečne štipendije je v letih 2002 in 2003 dobivala mlajša in 460 evrov starejša hčerka obsojenega direktorja Indeja Danila Pinesa in njegove žene Vladenke. Denar je prispevalo Pinesovo podjetje Libra, stroške štipendij pa je Pines, tako kot stroške potovanja z ženo v Egipt in počitka v Moravskih toplicah, štel kar za poslovanje družbe.

Danilo Pines Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Danilo Pines Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Na koprskem sodišču se je včeraj nadaljevalo sojenje že obsojenemu nekdanjemu direktorju Indeja Danilu Pinesu, ki ga tožilstvo zdaj preganja še zaradi domnevnih nezakonitosti v njegovem podjetju Libra. Obtožnica je sprva očitala vrsto nečednosti Pinesu kot direktorju in njegovi ženi Vladenki Pines kot prokuristki družbe, vendar je tožilka Janja Hvala na prvi obravnavi vse očitke proti ženi in nekatere proti Pinesu umaknila.

Precejšen del očitkov tožilstva je namreč že zastaral, za tisti del računov, s katerim naj bi prek podjetja plačevala svojo osebno porabo, pa je obveljalo stališče vrhovnega sodišča, po katerem direktor enoosebne družbe ne zlorablja položaja, če z računa firme plačuje svojo osebno porabo.

Bogata gimnazijka

Proti Pinesu je tako ostala le obtožba zaradi ponarejanja listin oziroma nepravilne izkaze poslovnih izidov Libre za leti 2002 in 2003. V izidih naj bi napačno obračunal amortizacijo, nekatere odhodke, stroške reprezentance in prevoze, kar po oceni davčnega urada ne sodi med priznane stroške.

Za ekonomskimi izrazi pa se skrivajo konkretne koristi družine Pines. Med stroški Libre sta se tako znašli štipendiji obeh hčera zakoncev Pines. Mlajša je zadnje leto v gimnaziji prejemala mesečno 290.000 tolarjev (1210 evrov) štipendije, enak znesek se ji je vsak mesec pojavil na računu tudi, ko je študirala umetnostno zgodovino v Ljubljani. Starejša, ki je študirala na portoroški pomorski fakulteti, pa je v tretjem in četrtem letniku dobivala mesečno le 110.000 tolarjev (460 evrov).

Med stroški Libre se je znašlo tudi potovanje zakoncev Pines v Egipt in križarjenje po Nilu, za katero je podjetje plačalo skupno 1,588.000 tolarjev (6620 evrov). Malo več kot polovico so znašale dnevnice in drugi stroški, ostalo pa aranžma pri turistični agenciji. Libra je plačala tudi oddih zakoncev Pines v Moravskih toplicah avgusta 2002.

Sodna izvedenka je izračunala, da je višina letne štipendije za mlajšo hčerko (gimnazijko) presegala višino Pinesove direktorske plače in ocenila, da tega stroška ni mogoče šteti kot nujnega za poslovanje družbe. Najvišji davčno upravičen strošek za štipendijo leta 2002 bi lahko znašal 94.000 tolarjev mesečno. Za njeno štipendijo naslednje leto pa je izvedenka ocenila, da je bila povsem neupravičena, ker Libra sploh ni potrebovala umetnostnega zgodovinarja.

Sporni stroški

Prav tako po njenem mnenju med stroške podjetja ni moč šteti niti potovanja v Egipt, ker podjetje sploh ni obrazložilo in utemeljilo namena potovanja. Enako velja tudi za bivanje v v Moravskih toplicah. V letih 2002 in 2003 naj bi tako družba Libra prikazala za 83.000 evrov previsokih davčnih odhodkov.

Pines je na prvi obravnavi vse očitke zavrnil in poudaril, da takrat ni bil pooblaščen za vodenje poslovnih listin, ampak je Libra za ta dela najela računovodski servis. Dodal je, da ne more biti odgovoren za morebitne napake računovodskega servisa in da sam ni nikoli izdeloval računovodskih oziroma davčnih bilanc. DANIJEL CEK


Najbolj brano