Sterilizacija opreme SBI v kriminalistični preiskavi

Koprski kriminalisti so včeraj opravili več hišnih preiskav, tudi v Splošni bolnišnici Izola (SBI) in na domačem naslovu njenega direktorja Janija Derniča. Uradne informacije so bile zelo skope, neuradno pa naj bi bila preiskava povezana s sterilizacijo bolnišnične opreme, ki naj bi jo opravljal zunanji izvajalec.

Tomaž Gantar: “Prav je, da se tudi na področju zdravstva prične raziskovati in razkrivati morebitne korupcijske povezave in nepravilnosti.” Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Tomaž Gantar: “Prav je, da se tudi na področju zdravstva prične raziskovati in razkrivati morebitne korupcijske povezave in nepravilnosti.” Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA, KOPER >Pod drobnogledom koprskih kriminalistov se je znašla četverica, ki naj bi bila vpletena v kazniva dejanja zlorabe položaja in pomoči k tem dejanju. Že dopoldne so opravili več hišnih preiskav, najbolj je odmevala informacija o hišni preiskavi pri direktorju SBI Janiju Derniču. V spremstvu kriminalistov se je moral nato odpraviti še v prostore SBI, kjer so v računovodsko-finančnem odseku še pozno popoldne pregledovali dokumentacijo. To bodo - glede na to, da so jo tudi odnesli - v prihodnjih dneh temeljito pregledali.

Energetsko sanacijo je SBI končala lansko jesen. Priprave in izvedba sta trajali približno poldrugo leto. Pod drobnogled jo je oktobra lani vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije zaradi prijave, da naj bi prišlo do okoriščanja nekaterih vpletenih pri izvedbi in posameznikov v SBI. Svet SBI poročila komisije ni prejel, spomladi letos pa je predsednica Pavšičeva poklicala na komisijo in po telefonu zvedela, da so preiskavo opustili, saj niso naleteli na nič spornega.

Sedem hišnih preiskav, štirje vpleteni

Poleg Derniča naj bi se v preiskavi po neuradnih podatkih znašli še vodja finančne službe SBI Elena Beškovnik ter Ivo in Andraž Krebelj, slednja v zvezi s poslovanjem podjetij Timus, Diaport in Siservis z izolsko bolnišnico. Vsa tri podjetja domujejo na istem naslovu v Jagodju v Izoli, skupen pa jim je tudi ustanovitelj: Ivo Krebelj.

Na koprski policijski upravi so včeraj potrdili le, da kriminalisti preiskujejo štiri domnevno vpletene, in sicer zaradi gospodarskih kaznivih dejanj in zlorabe položaja. Tri hišne preiskave so opravili na domačih naslovih, štiri pa na delovnem mestu. Vse štiri vpletene so za čas trajanja hišnih preiskav pridržali. Med hišnimi preiskavami so iskali dokaze, s katerimi bi lahko utemeljili sume, da so bila kazniva dejanja storjena. Vodja koprskega okrožnega državnega tožilstva Slavko Ožbolt je potrdil, da predkazenski postopek usmerja tožilstvo v Kopru, drugih informacij pa zaradi interesa preiskave ne more posredovati.

Neuradno pa so hitro zaokrožile informacije, da je preiskava povezana s sterilizacijo opreme, ki jo za SBI opravlja zunanji izvajalec.

Sterilizacija sodi v stavbo bolnišnice

Direktor izolske bolnišnice Jani Dernič je imel včeraj telefon preklopljen na telefonski predal in ga ni bilo mogoče priklicati. Zaradi kriminalistične preiskave pri njem doma in v SBI pa je završalo tudi v kolektivu, saj se je informacija bliskovito razširila med zaposlenimi. Med drugim je bilo slišati, da gre tudi za problematiko sterilizacije, katere glavnino še vedno za SBI po pogodbi opravlja bolnišnica Katinara nad Trstom.

Po javno objavljenih podatkih supervizorja so podjetja Timus, Diaport in Siservis v zadnjem letu od SBI prejela skoraj 400.000 evrov, levji delež, natanko 390.938,40 evra, odpade na Siservis. Po prvem nakazilu avgusta lani, ki je znašalo nekaj manj kot 12.000 evrov, so nakazila v višini od nekaj več kot 32.000 do nekaj več kot 39.000 sledila vsak mesec do letošnjega julija, z izjemo lanskega novembra. Je pa bil zato znesek v lanskem decembru dvojni: 78.480 evrov. Kriminalistična preiskava bo verjetno odgovorila na vprašanje, ali so bila plačila utemeljena ali ne.

Prav zaradi centralne sterilizacije, ki je SBI nima že približno leto dni, je minulo zimo zaokrožilo tudi anonimno pismo, domnevno izpod peresa peščice zaposlenih v SBI.

“Spomnim se, da je svet SBI o sterilizaciji večkrat razpravljal,” pravi predsednica sveta Janja Pavšič. “Ves čas zahtevamo, da vodstvo to uredi, saj poudarjamo, da ta pomembna dejavnost sodi v stavbo SBI. Seznanjeni pa smo, da je do selitve na Katinaro prišlo zaradi nuje. Še bivši direktor Anton Kranjc je - še pred izvedbo energetske sanacije stavbe - objavil razpis za nakup novih sterilizatorjev, kar je narekovala bližajoča se energetska sanacija. Izkazalo pa se je, da so bili v razpisu objavljeni sterilizatorji neustrezni, zato so ta razpis razveljavili; novega pa menda nato niso objavili. Novi stroji za sterilizacijo pa so res nujni zato, ker je ob energetski sanaciji SBI med drugim zamenjala energente.”

Pavšičeva dodaja, da je enega od potrebnih novih sterilizatorjev za SBI pred nekaj meseci sicer kupilo zdravstveno ministrstvo, vendar ena naprava ne zadošča. Nujen bo novi razpis, da bi stvar izpeljali skladno s predpisi in sterilizacijo spet usposobili v stavbi SBI. “S tem bi odpadli stroški, ki jih SBI zdaj plačuje zaradi steriliziranja materiala na Katinari in prevozov tja ter nazaj,” dodaja.

Ti stroški so lani v povprečju mesečno znašali okrog 40.000 evrov, letos pa so se nekoliko zmanjšali.

Preiskava - presenečenje

Za kriminalistično preiskavo v SBI je zdravstveni minister Tomaž Gantar izvedel od novinarjev. “Glede na razmere in v zadnjem času večkrat omenjeno korupcijo v zdravstvu je prav, da se tudi na področju zdravstva prične raziskovati in razkrivati morebitne korupcijske povezave in nepravilnosti,” pravi minister.

V zvezi s SBI pa dodaja, da bo ministrstvo glede na ugotovitve organov pregona ukrepalo prek sveta zavoda takrat, ko bo ta primer raziskan.

Pavšičeva prav tako pravi, da “uradno nisem seznanjena s potekom kriminalistične preiskave v SBI, člani sveta bomo z zadevo, kot veleva zakonodaja, seznanjeni šele, ko bodo znane ugotovitve preiskave. Osebno pa sem presenečena nad temi dogodki. Hkrati si želim, da zadeve ne bi bile takšne, kot jih zdaj navajajo nekatere govorice ... Če pa je pri vsej tej zadevi bilo in je kar koli narobe, naj se to dokaže in naj vsakdo nosi tudi posledice za svoja dejanja in odločitve. Dokler pa se vsakomur, ki naj bi bil vpleten v to zadevo, ne dokaže krivda, je nedolžen.”

JASNA ARKO

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano