Solata sprla strokovnjake

Zaradi novinarskega vprašanja o škodljivosti pobarvane solate je Gorazd Pretnar v pismu okregal svojo kolegico Agnes Šömen Joksič, ta pa mu je vrnila z zasebno kazensko tožbo. Spor sodelavcev koprskega zavoda za zdravstveno varstvo se je predvčerajšnjim začel razpletati na sežanskem okrajnem sodišču.

Gorazd Pretnar Foto: Neva Volarič
Gorazd Pretnar Foto: Neva Volarič

KOPER, SEŽANA > Zgodba se je začela z običajnim in povsem nedolžnim novinarskim vprašanjem. Našo novinarko Jasno Arko je namreč februarja lani klicala zaskrbljena gospa in ji potožila, da je v enem od večjih koprskih trgovin kupila solato, s katere je ob pranju sprala temno zeleno barvo. Solato je skupaj z družino pojedla, nato pa jo je zaskrbelo, da ni bilo mogoče barvilo škodljivo.

Ker je znano, da proizvajalci ali trgovci zelenjavo pred prodajo lahko obdelajo s posebnimi barvili, da bi bila na policah privlačnejša za kupce, je novinarka Arko za strokovna pojasnila ali celo analizo sumljivega barvila zaprosila direktorja koprskega zavoda za zdravstveno varstvo Milana Kreka. Ta jo je napotil na strokovnjakinjo Agnes Šömen Joksič in ji posredoval tudi njen elektronski naslov.

Arkova ji je nato poslala vprašanje o barvilu na solati, odgovora pa po več kot tednu dni ni prejela. Zato je znova klicala Kreka in ga vprašala, kako je s to zadevo. Kmalu je prejela, po mnenju Arkove, ostro in užaljeno pismo Šömnove, na katero ji je naša novinarka odgovorila in ga skupaj z njenim pismom poslala v vednost Kreku. Odgovora na vprašanje o solati nikoli ni prejela. Je pa namesto tega čez nekaj dni prejela pismo Gorazda Pretnarja, službenega kolega Agnes Šömen Joksič.

Pretnar je svoji kolegici v pismu očital, da deluje v nasprotju z zakonom, da je zoper njo sprožen kazenski postopek zaradi opustitve dolžnega ravnanja, pozval jo je, naj odstopi s položaja in jo še obtožil, da je dovolila korupcijo v korist mariborskega zavoda za zdravstveno varstvo. Ker je pismo poslal njej, naši novinarki, Kreku in še najmanj trem poklicnim kolegom, Šömnova meni, da je s tem škodoval njeni časti in dobremu imenu, zato je proti Pretnarju vložila zasebno kazensko tožbo.

Na sežanskem okrajnem sodišču se je predvčerajšnjim tako začela obravnava, na kateri je odvetniška pripravnica Lili Železnik iz odvetniške družbe Gabrič najprej predstavila ponudbo za poravnavo. Tožnica bi umaknila tožbo, če bi Pretnar poravnal približno tisoč evrov stroškov, ki jih je imela z vložitvijo tožbe, nakazal tisoč evrov v dobrodelne namene (slovenski filantropiji), se ji javno opravičil in obljubil, da tega ne bo več počel.

“Ponudba bi bila zanimiva, če bi se čutil krivega. Ker pa se ne čutim krivega, jo zavračam in bom na sodišču dokazal svojo nedolžnost,” je odgovoril Pretnar. Odvetnica Železnik je nato sodnici Juliji Kravanja predlagala, naj zaradi zaščite osebnega in družinskega življenja tožnice obravnavo zapre za javnost. Pretnar je temu ostro nasprotoval in poudaril, da gre za popolnoma javne zadeve. “Zavod za zdravstveno varstvo je javni zavod, podatki so dostopni javnosti,” je dodal. Sodnica je nato odločila, da bo obravnava odprta za javnost.

Ker je tožnica nekoliko spremenila obtožbo, Pretnar pa spremenjenega obtožnega predloga ni prejel pred obravnavo, je sodnica na njegovo zahtevo sojenje preložila na začetek novembra. Ko je sodnica določala datum in uro obravnave, je Pretnar pripomnil, da se mora na obtožbo pripraviti, ker je po njegovem mnenju nekorektna. “In moj zagovor oziroma pojasnila ne bodo kratka, veste,” je še dodal. Sodnica je odvrnila, da je tako tudi domnevala in obravnavo razpisala ob devetih zjutraj.

DANIJEL CEK


Najbolj brano