Sodišče še ni razkrilo, ali mora Prijatelj spet v zapor

Po pozivu, ki ga je prejel pred časom, bi se moral Srečko Prijatelj v ponedeljek ponovno oglasiti v zaporu na Dobu. Na koprskem okrožnem sodišču so včeraj odločili o njegovi prošnji za odlog prestajanja kazni, vendar vsebine odločitve niso razkrili, ker odločbe Prijatelju še niso vročili.

Robertu Časarju (levo) poziva za prestajanje kazni še niso uspeli vročiti, Srečko Prijatelj pa bi se moral v ponedeljek vrniti v zapor na Dobu Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Robertu Časarju (levo) poziva za prestajanje kazni še niso uspeli vročiti, Srečko Prijatelj pa bi se moral v ponedeljek vrniti v zapor na Dobu Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Sodnemu vročevalcu pa, kot kaže, še ni uspelo vročiti poziva za prestajanje kazni Robertu Časarju. Nekdanji poslanec SNS Srečko Prijatelj, ki je v zaporu na Dobu odsedel skoraj štiri leta, bi se moral glede na sodni poziv v ponedeljek, 24. februarja, ponovno oglasiti v istem zaporu.

Čakata ga še dve leti

Od začetka lanskega decembra je Prijatelj na prostosti, prav takrat pa je postala pravnomočna enotna kazen šestih let zapora, saj je bil obsojen tudi v zadevi Orleška gmajna.

Sodišče je prosil za alternativno prestajanje kazni, vendar mu sodišče ni ugodilo in je ta sklep pravnomočen. Prosil je tudi za odlog izvršitve kazni, koprsko okrožno sodišče pa je o tem odločalo prav včeraj. Na naše poizvedovanje, kakšno odločitev je sodišče sprejelo, pa nam je predsednica sodišča Darja Srabotič pojasnila: “Odločba, s katero je sodišče odločilo o prošnji obsojenega Srečka Prijatelja, je bila izdana danes, vendar ker obsojencu še ni bila vročena, vam njene vsebine še ne smemo sporočiti.”

Tako vsaj do ponedeljka ostaja neznano, ali Prijatelj preživlja doma zadnji konec tedna pred ponovnim prestajanjem kazni ali pa bo lahko še nekaj časa v domačem okolju.

Dnevi se odštevajo tudi za Časarja

Na Dobu 3. marca pričakujejo tudi nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja. Zaradi mešetarjenja z zemljišči na Orleški gmajni, jemanja podkupnine in zlorabe položaja ga čaka pet let in devet mesecev zapora. Očitno pa se težave, ki jih je imelo sodišče z vročitvijo pravnomočne sodbe in jo je na koncu nabilo na oglasno desko, nadaljujejo tudi pri poskusih vročitve poziva na prestajanje zaporne kazni.

Potem, ko se je prejšnji petek na sodišče vrnila pošiljka s pozivom, ki je bila poslana po pošti in na kateri je bila oznaka, da je prejemnik ni dvignil, se je sodišče odločilo, da bo poskušalo vročiti poziv še s sodnim vročevalcem. Predsednica sodišča Darja Srabotič je včeraj za PN pojasnila, da je sodni vročevalec poskušal opraviti vročitev Časarju. “Ali bo vročitev uspela, pa še ne vemo,” je dodala.

Sodni vročevalec januarja sicer ni uspel vročiti že pošiljke s pravnomočno sodbo. Časar je v zadnjih mesecih sporočil sodišču več različnih naslovov, na katerih pa očitno ni bil dosegljiv ne za poštarja in ne za vročevalca. Če bo tudi poskus vročitve poziva na prestajanje kazni neuspešen, bo lahko sodišče v primeru presoje, da se obsojeni izmika vročitvi, odredilo njegovo privedbo, pa tudi tiralico, če ne bo ugotovilo, kje dejansko živi.

Višje sodišče je sicer Časarju znižalo kazen za tri mesece, ga pa kljub temu čaka dolgo bivanje za zapahi. Po prestani kazni še pet let ne bo smel opravljati funkcije predsednika uprave ali druge podobne funkcije, s pravnomočno sodbo pa so mu še naložili, da mora vrniti 86.000 evrov podkupnine.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano