Soča vzela domačina

Raftarska sezona na Soči se je začela tragično. Včeraj popoldne se je spust z raftom končal s smrtjo 33-letnega vodnika, ki je na Sočo peljal nemška turista. Policisti so sinoči okoliščine tragične nesreče še preiskovali.

Soča je bila v zadnjih letih usodna predvsem za tujce, včeraj pa je vzela 33-letnega domačina Foto: Miljko Lesjak
Soča je bila v zadnjih letih usodna predvsem za tujce, včeraj pa je vzela 33-letnega domačina Foto: Miljko Lesjak

KOBARID> Zgodaj popoldne se je 33-letni vodnik, doma s Kobariškega, z dvema nemškima turistoma odpravil na vstopno izstopno mesto Boka, od koder so se z raftom spustil proti Trnovemu. Kmalu so z raftom zadeli v skalo in vsi trije so padli v vodo. Vodnik je Nemcema naročil, naj odplavata do obrežja, sam pa naj bi poskušal rešiti raft, s katerim ga je tok reke odnesel naprej.

Nemca sta raft nato našla približno 300 metrov niže od mesta, kjer so z njim zadeli v skalo. Svojega vodnika sta najprej nekaj časa sama iskala, po dobri uri, okoli 15.30, pa sta obupala in poklicala na bovško policijsko postajo. Ti so takoj sprožili reševalno akcijo. Proti Soči so odhiteli policisti, gasilci in gorski reševalci GRS Tolmin. 33-letnika so okoli 17.30 našli med Otono in Trnovim, na delu reke, kjer se je zgodilo že več tragičnih nesreč. Njegovo truplo so nato prenesli do brega, kjer je zdravnik potrdil njegovo smrt in odredil sanitarno obdukcijo.

Soča je bila v zadnjih letih največkrat usodna za tujce, ki reke in njenih pasti niso poznali. Najbolj tragično je bilo leto 1999, ko je v nesrečah umrlo sedem ljudi. Brez smrtnih nesreč z rafti ali kajaki skorajda ne mine nobeno leto.

Goran Kavs, direktor in lastnik športnega podjetja Soča rafting, ob včerajšnji tragediji ugotavlja, da se pri vseh nesrečah, ki se zgodijo na Soči, vzroki zanje običajno skrivajo v ozadju. Opozarja, da domače raftarje in kajakaše, ki poznajo reko, nihče ne jemlje resno. “Pri vseh posegih v reko bi se morali posvetovati z nami,” je prepričan. Po zadnjih poplavah so po njegovih besedah reko na hitro sanirali, brez posvetovanja in sodelovanja s tistimi, ki plujejo po njej. Sanirali so tudi desni breg Soče, navzdol od mostu, ki vodi v Log Čezsoški in Čezsočo. Zaradi del se je po njegovih besedah vodostaj dvignil za meter, postaja za merjenje vodotoka pa ne kaže več dejanskega stanja.

Morda je bilo prav to včeraj usodno za 33-letnika. O okoliščinah njegove tragične smrti bo več znanega v prihodnjih dneh.

NEVA BLAZETIČ,

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano