So jim pred ropom prisluškovali?

Na novogoriškem okrožnem sodišču se je začelo sojenje domnevnima roparjema bencinskih servisov v Šempasu in Mirnu, ki na predobravnavnem naroku svoje krivde nista priznala. Njuna zagovornika sta zahtevala izločitev dokazov, ki naj bi bili pridobljeni nezakonito. Po njihovih navedbah naj bi dvema roparjema prisluškovali policisti.

Kriminalisti so osumljene prijeli kmalu po ropu. V bližini bencinskega servisa so bili v zasedi zaradi drugega kaznivega dejanja.  Foto: Leo Caharija
Kriminalisti so osumljene prijeli kmalu po ropu. V bližini bencinskega servisa so bili v zasedi zaradi drugega kaznivega dejanja.  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA> Za dva obtoženca, ki sta svojo vpletenost v oborožena ropa bencinskih servisov priznala, se je postopek že končal, za preostala dva pa šele začel. Po tem, ko sta krivdo zanikala, sta tako obramba kot tožilstvo predlagala zaslišanje več prič, a je na včerajšnjem sojenju prišlo do preobrata.

Mitja Matelič, zagovornik 22-letnega Aleksa S., je zahteval izločitev dokazov, ki naj bi jih policija pridobila na nezakonit način. Očetoma obtoženih naj bi namreč eden od Petrolovih uslužbencev povedal, da so bili vnaprej obveščeni o morebitnem ropu mirenskega bencinskega servisa. Policija naj bi za to izvedela s prisluškovanjem dvema izmed četverice, bojda tudi Aleksu S. Zato je obramba poudarila, da sodišče ne sme uporabiti dokazov, ki so bili pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter brez ustreznih dovoljenj za prisluškovanje. Zahtevali so tudi izločitev senata in njegovega predsednika. Tem predlogom se je pridružila tudi odvetnica Kati Mininčič, ki zagovarja 25-letnega Swana K.

Po pripovedovanju policistov naj bi imeli 18. decembra lani zasedo v Mirnu zaradi preprečitve trgovine s prepovedanimi drogami, a so obenem prestregli tudi četverico roparjev, ki jim je skorajda “padla v roke”. To je potrdila tudi višja državna tožilka, ki je poudarila, da je policija tistega dne izvajala odredbo tožilstva v zvezi z drugim kaznivim dejanjem in drugimi osebami. Po ropu v Šempasu so namreč ostali brez vsakršnih indicev, ki bi jih vodili k storilcem. Zatrdila je, da ne obstaja nikakršen sum o nezakonito pridobljenih dokazih in sodišču predlagala zavrnitev predloga o njihovi izločitvi.

Najbolj odločen pa je bil predsednik senata novogoriškega okrožnega sodišča Goran Klavora, ki je predlog za izločitev senata zavrgel kot neutemeljen in opozoril, da pripovedovanja o prisluškovanju ne temeljijo na trdnih dokazih. To pomeni, da so bili izpostavljeni le dvomi o morebitnih ukrepih, ki neupravičeno označujejo delo policistov kot nezakonito.

Sojenje se bo nadaljevalo v drugi polovici aprila, ko bodo zaslišali vse domnevne roparje. Dva izmed njih, sicer mlajša polnoletnika, sta jo odnesla s pogojnima kaznima, druga dva pa ostajata v hišnem priporu. AC


Najbolj brano