Služili so na račun ilegalnih migrantov

Po nekaterih ocenah je združba tihotapcev ilegalnih migrantov, ki so jo razbili pred dnevi, skupaj zaslužila skoraj četrt milijona evrov. Organizator iz Turčije naj bi vsakemu prebežniku zaračunal 6000 evrov. Za prebežnike so organizirali pot iz Turčije ali Kosova vse do Italije, v nekaterih primerih pa tudi do Avstrije.

Bekim Halilai, Mario Čepin, Dean Jurič in  Tomaž Peršolja so se strinjali, da brez dobrega sodelovanja vseh sodelujočih policij in tožilstev ne bi stopili na prste članom dobro organizirane kriminalne združbe Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Bekim Halilai, Mario Čepin, Dean Jurič in Tomaž Peršolja so se strinjali, da brez dobrega sodelovanja vseh sodelujočih policij in tožilstev ne bi stopili na prste članom dobro organizirane kriminalne združbe Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Mednarodno združbo, v kateri so sodelovali turški, hrvaški, slovenski državljani in državljani Kosova, so razbili 17. aprila, nekaj organizatorjev pa je za zapahi končalo že pred tem, med preiskavo. Dean Jurič, vodja koprskih kriminalistov, je pojasnil, da so mednarodno kriminalistično preiskavo zastavili po tem, ko so na terenu opazili, da se je spet pojavilo večje število ilegalnih prebežnikov in ko so dobili potrditev, da za njihovimi ilegalnimi prehodi meje stoji organizirana kriminalna združba.

Število prepovedanih prehajanj meje se je v lanskem letu močno zmanjšalo, v letu 2010 so slovenski policisti obravnavali 45 kaznivih dejanj, lani pa le še deset. “Začeli smo se spraševati, zakaj takšno zmanjšanje. Ugotovili smo, da so se tihotapske poti nekoliko spremenile, iz osrednje balkanske smeri so se premaknile nekoliko severneje, preko Madžarske in Avstrije,” je včeraj trende na tem področju opisal Tomaž Peršolja iz uprave kriminalistične policije. Ko se je v Avstriji in na Madžarskem sprožil alarm, so se organizirali in začeli migrante na mejah ustavljati. Prav zato se je znova “aktivirala” osrednja balkanska pot, je pojasnil Peršolja.

Tako se je tudi na slovenskem območju spet povečalo število ilegalnih prebežnikov, zato so se temu primerno organizirali. V prvih treh mesecih letošnjega leta so obravnavali že dvanajst kaznivih dejanj prepovedanega prehajanja meje (lani dve). Ustavili so tudi več prebežnikov, predvsem iz Afganistana.

Prebežniki so v Slovenijo s pomočjo vodičev prihajali peš, prek zelene meje so jih pospremili na območju Staroda, Jelšan, Babnega polja, Vinice na Dolenjskem in Podlehnika na Štajerskem. Mejo z Italijo so prečkali v okolici Lipice, Krvavega Potoka, Nove Gorice, v Avstrijo pa so prišli prek Karavank.

Čez mejo tudi družine

Med preiskavo so prijeli 60 ilegalnih prebežnikov, večinoma v Sloveniji, nekaj pa tudi v Italiji, Nemčiji in na Hrvaškem. Pot proti obljubljenim deželam so največkrat presekali turškim državljanom in državljanom Kosova. Med njimi so bile tudi ženske in otroci, včasih tudi cele družine z majhnimi otroki.

“Turški organizatorji naj bi po izjavah ilegalnih prebežnikov zahtevali do 6000 evrov, organizator iz Kosova pa približno 1400 evrov za organizacijo poti od Kosova do Italije,” je pojasnil Jurič. Organizator iz Slovenije je za tihotapljenje iz Hrvaške v Slovenijo terjal od 700 do 1100 evrov, če je tihotapil več oseb, se je cena zmanjšala, vendar cene ni spustil pod 300 evrov na osebo. Toliko so zaračunali tudi vodiči po hrvaških stranpoteh, slovenski prevozniki so zaslužili 150 evrov od vsakega prebežnika. Osumljenec iz Črne Gore pa je za prevoz do Italije dobil 200 evrov in plačilo stroškov.

Pobegnil iz hišnega pripora

Koprski kriminalisti so tožilstvu ovadili 37 osumljenih, enajst slovenskih državljanov, sedem hrvaških, štiri kosovske državljane, po dva državljana BiH in Črne gore ter srbskega državljana. Storili naj bi 21 kaznivih dejanj. V sklepni akciji so v Sloveniji prijeli štiri ljudi, za šest pa so razpisali iskanje. Dva od osumljenih so pripeljali na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku v Kopru. Za enega je odredil pripor, za drugega pa hišni pripor, a je pobegnil, zato je preiskovalna sodnica za njim izdala mednarodno tiralico. Konec prejšnjega tedna so prijeli še enega od osumljenih, ki je po zaslišanju pristal v hišnem priporu. Za zapahi naj bi se znašli še trije od osumljenih.

Med preiskavo so ugotovili, da je glavni organizator posla v Sloveniji 38-letni državljan BiH (zanj je bil odrejen pripor). Na slovenskih tleh si je ustvaril družino, a so mu zaradi različnih kršitev prepovedali vstop v schengensko območje. Med preiskavo pa se je izkazalo, da prepovedi ni upošteval, da je živel pri družini in nekajkrat tudi sam ilegalno prestopil mejo oziroma organiziral ilegalne prehode.

Na včerajšnji predstavitvi uspešno končane mednarodne preiskave sta sodelovala tudi predstavnika hrvaške in kosovske policije. Mario Čepin iz hrvaškega urada za pregon organiziranega kriminala je povedal, da so na Hrvaškem prijeli 14 osumljenih, ki so delovali na njihovem območju in sodelovali pri organiziranju ilegalnih prehodov 38 turških državljanov.

Samo ta del združbe naj bi s tem poslom zaslužil 25.000 evrov. Bekim Halilai iz kosovske kriminalistične policije je povedal, da so na njihovem območju prijeli štiri osumljene. Glavnega organizatorja, sicer turškega državljana, ki živi na Kosovu, so za zapahe spravili že konec lanskega leta.

Vsi sodelujoči na včerajšnji novinarski konferenci so pohvalili izredno dobro sodelovanje med vsemi varnostnimi organi, Eulexom iz Kosova in tožilstvi več držav, brez katerega ne bi mogli prijeti večine članov dobro organizirane mednarodne združbe. Pri zbiranju dokazov so pomagali tudi policisti iz Avstrije in Italije.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano