Si.Eva zameri stari upravi Cimosa

Koprski kriminalisti so včeraj popoldne končali še zadnjo hišno preiskavo, povezano z nepravilnostmi, ki so se dogajale z evropskim denarjem za Cimosove nove stroje, ki to niso bili, in izpustili zadnjega od sedmerice pridržanih. Po preiskavah na številnih naslovih so zasegli dokumentacijo in računalnike, ki jih bodo temeljito pregledali.

 Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER, SEVERNA PRIMORSKA > Na koprski policijski upravi so včeraj potrdili, da so v preiskavi kaznivih dejanj na škodo Evropske unije in pranja denarja, povezanih s poslovanjem Cimosa in več drugih povezanih družb, pridržali skupaj sedem oseb. Poročali smo, da so pridržali nekdanjega predsednika uprave Franca Krašovca in več nekdanjih vodilnih iz Cimosovih hčerinskih družb (nekateri med njimi so še zaposleni v Cimosu).

Na ministrstvu za finance so nam potrdili, da so včeraj v Bruselj poslali program dolgoročnega prestrukturiranja Cimosa, ki ga je pripravilo novo vodstvo. Evropsko komisijo bi moral prepričati, da je dolgoročno sposoben preživeti brez nadaljnje državne pomoči in da je zmožen pokrivati stroške prestrukturiranja. V nasprotnem primeru bo Cimos moral vrniti 35 milijonov evrov državne pomoči, ki jo je dobil spomladi. Šlo je za poroštvo države za kratkoročno likvidnostno posojilo, ki naj bi ga država kasneje pretvorila v lastniški delež.

Ponoči pri policistih ostal le eden

Večino so do srede zvečer izpustili, v pridržanju je ostal le eden, ki naj bi se šele proti večeru vrnil s službenega potovanja, a so tudi njega včeraj pozno popoldne, po končanih postopkih, izpustili. Kriminalisti so v sredo zjutraj zavzeli Cimosovo poslovno stavbo, hišne preiskave pa so opravljali pri enajstih pravnih osebah in osmih posameznikih.

Ipša delal po navodilih šefov

Kriminalisti zdaj preučujejo zaseženo dokumentacijo, a družbeniki obeh razvojnih centrov, Si.Eva in Simit, v katerih je Cimos zagrešil nepravilnosti, so že pred časom našli rešitev za Cimosove grehe. Cimosovo podjetje Cimat, ki je družbi Si.Eva prodalo stare stroje kot nove, bo opremo vzelo nazaj, družba Si.Eva bo kupila novo; denar zanjo bodo morali zagotoviti Koprčani. Taka rešitev družbi Si.Eva tudi omogoča nadaljevanje razvojnih projektov.

Spomnimo - Si.Eva (njeni večji solastniki so poleg Cimos še Hidria Rotomatika, Letrika in Kolektor), je za svojo koprsko poslovno enoto od Cimata kupila več strojev, za katere se je kasneje izkazalo, da niso novi, kot so prikazovali, pa tudi dokumenti so bili ponarejeni. Neupravičeno dobljene subvencije je Si.Eva že vrnila, vendar, je seveda, oškodovana. “Tako vodstvo družbe Si.Eva kot njeni družbeniki smo izredno razočarani zaradi prevare, ki jo je zagrešila stara uprava Cimosa, hkrati pa spoštujemo prizadevanja nove uprave za odpravo nastalih razmer,” pravijo v družbi Si.Eva. Nova uprava Cimosa je sama že pred meseci o nepravilnostih, ki jih je po nastopu mandata ugotovila, obvestila pristojne organe in družbenike, s katerimi so se potem dogovorili o rešitvi.

Novo vodstvo Cimosa smo povprašali, zakaj spričo odkritja nepravilnosti pri prodaji strojev ni zamenjalo direktorja družbe Cimat, Elvisa Ipšo. Pojasnili so nam, da Elvis Ipša po njihovi oceni v tej zgodbi ni imel ključne vloge, saj naj bi le izpolnjeval navodila “od zgoraj”. Zato ga nova uprava ni zamenjala.

SIJAN PRETNAR

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano