Senat je italijanska Roma obsodil na mile kazni

Italijana Patricka Dorija, ki je bil zaradi ropov zlatarn pravnomočno obsojen na osem let zapora, včeraj ni bilo na višje sodišče v Kopru.

Decembra 2009 sta italijanska Roma vdrla v portoroško zlatarno in spraznila vse police Foto: Danijel Cek
Decembra 2009 sta italijanska Roma vdrla v portoroško zlatarno in spraznila vse police Foto: Danijel Cek

KOPER> Tam so namreč obravnavali pritožbi na sodbo zaradi spektakularnega vloma v portoroško Zlatarno Celje, ki ga je Dori skupaj z mladoletnim Mislijo Ahmetovićem zagrešil v začetku decembra 2009, marca 2010 pa so oba obsodili na mile kazni.

Patrick Dori in Mislija Ahmetović sta konec marca 2010 veselo odkorakala s koprskega sodišča, saj ju je senat zaradi predrzne tatvine, ki se je zgodila decembra 2009, obsodil na razmeroma mile kazni in ju izpustil na prostost. Patricku Doriju je senat prisodil leto in pol zapora s triletno preizkusno dobo, Ahmetovića, ki ob vlomu v portoroško zlatarno še ni bil polnoleten, pa je obsodil na štiri mesece mladoletniška pripora, ki ga je ob razglasitvi sodbe praktično že odsedel.

Po vlomu sta bežala pred policisti

Dorija in Ahmetovića je senat obsodil zaradi velike tatvine, ki sta jo zagrešila 2. decembra 2009. Z izvijačem sta vlomila vhodna vrata portoroške Zlatarne Celje, nato pa s polic in iz vitrin, ki sta jih razbila, pobrala skoraj vso zlatnino, dragocene ure in nakit, posut z žlahtnimi kamni.

Po opravljenem delu sta zbežala, sedla v črn avto in oddrvela proti Kopru. V Žusterni so ju policisti poskušali ustaviti, a sta jim zbežala. Sledilo je divje zasledovanje vse do Dragonje, kjer je Dori ustavil avto, Ahmetović pa je zbežal v grmovje, kjer so ga policisti kmalu našli. Iz zlatarne sta odnesla plen, vreden 228.000 evrov, ki so ga nato vrnili lastnikom. Sojenje je bilo za zaprtimi vrati, tožilstvo je po končanem dokaznem postopku za Dorija predlagalo dve leti in pol zapora, za Ahmetovića pa leto manj. Odvetnik Bojan Pečnik, ki je branil mladega Italijana, je zaradi pomanjkanja dokazov predlagal oprostilno sodbo, Roman Sevšek, Dorijev zagovornik, pa je menil, da bi bila primerna že pogojna kazen. Na sodbo sta se pritožila oba zagovornika, tožilstvo pa pritožbe ni vložilo.

Ponovno na delu

Med čakanjem na obravnavo pred višjimi sodniki pa je Dori znova “udaril”. Januarja lani je s pajdašem najprej oropal Zlatarno Šulin v Novi Gorici, tri dni zatem pa z dvema sostorilcema še koprsko Zlatarno Celje. Večino plena iz Zlatarne Šulin sta roparja med begom odvrgla, tisti iz koprske zlatarne, vreden 148.000 evrov, pa je izpuhtel. Dorija so prijeli tri dni po ropu v Kopru. Ves čas je zanikal, da bi bil prav on ropar, senat pa mu ni verjel in ga je obsodil na osem let zapora. Višji sodniki so v začetku leta sodbo potrdili.

Kako bo s sodbo zaradi tatvine v portoroški zlatarni, bo znano v nekaj tednih. Včeraj je odvetnik Pečnik višjim sodnikom predstavil argumente, zaradi katerih bi po njegovem mnenju morali sodbo okrožnega sodišča razveljaviti in njegovega varovanca oprostiti, v skrajnem primeru pa vrniti v ponovno odločanje. Oporekal je verodostojnosti nekaterih prič in poudaril, da se s takšno sodbo pokriva pripor, v katerem je Ahmetović kazen že prestal.

Dorijev odvetnik Sevšek je v svoji pritožbi naštel zmotne ugotovitve dejanskega stanja in bistvene kršitve postopka, ki naj bi jih zagrešil senat. Pojasnil je, da obtožena v Slovenijo nista prišla že z izdelanim kriminalnim načrtom, hotela sta le v igralnice. Pri njegovem varovancu bi lahko govorili le o hipnem naklepu, povezanem z njegovo opitostjo, je zapisal v pritožbi. Prepričan je, da bi moralo sodišče Doriju izreči veliko blažjo pogojno obsodbo, če bi le upoštevalo vse okoliščine. Višjim sodnikom je zato predlagal, da sodbo razveljavijo in vrnejo v ponovno sojenje oziroma izrečejo nižjo pogojno obsodbo.

Višja državna tožilka pa je višjemu sodišču predlagala, da obe pritožbi zavrne in sodbo potrdi.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano