Še dolga pot do sodnega epiloga za propad Mipa

Pred slabima dvema mesecema bi se moral na ljubljanskem okrožnem sodišču končati vsaj en del zgodbe, povezan s potopom novogoriškega Mipa. Toda obtoženi Martin Kovač, ki naj bi nameraval priznati krivdo, na predobravnavni narok ni prišel. So pa na ljubljanskem okrajnem sodišču končali preiskavo zoper nekdanje vodilne podjetja Mip - Vojteha in Marka Volka ter Kovača - in spis vrnili specializiranemu državnemu tožilstvu.

Kmalu bo minilo pet let od začetka stečaja Mipa, na zatožno klop pa ni sedel še nihče Foto: Leo Caharija
Kmalu bo minilo pet let od začetka stečaja Mipa, na zatožno klop pa ni sedel še nihče Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Že 8. novembra lani so na ljubljanskem okrožnem sodišču razpisali predobravnavni narok zoper Martina Kovača, enega od nekdanjih vodilnih v propadlem novogoriškem podjetju Mip, ki ga obtožnica bremeni kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Še premišljuje o priznanju krivde?

Kovač naj bi nameraval priznati svoj del krivde in si tako znižati kazen. Vendar je tik pred narokom obvestil svojega odvetnika, da prosi za preložitev obravnave. Sodnica je glavno obravnavo preložila, obtoženi pa naj bi se v osmih dneh izjasnil, ali vztraja pri sporazumu o priznanju krivde (ta je namreč že v spisu) ali pa od njega odstopa.

Kovač se do zdaj očitno še ni odločil. Pred prazniki so nam na ljubljanskem okrožnem sodišču pojasnili, da še niso dobili povratnice poziva obtoženemu, naj poda izjavo. “Predobravnavni narok bo razpisan takoj, ko bo poziv izkazan,” so dodali. Na specializiranem državnem tožilstvu so nam na vprašanje, ali bodo ukrepali, saj vse kaže, da gre za izmikanje obdolženega, da bi pošiljko prevzel, odgovorili, da bo narok vsekakor opravljen. “Obdolženi bo nanj moral priti in se izjasniti o tem, ali je sporazum podpisal.”

Če pa ponovno ne bo prišel, bo tožilstvo, tako kot v ostalih primerih neodzivanja obdolženih na vabilo sodišča, ukrepalo v skladu z zakonom o kazenskem postopku. To pomeni, da lahko sodišče odredi prisilno privedbo ali celo pripor.

Po letu in pol končali preiskavo

Za zdaj pa še ni znano, kdaj (in če) bodo na zatožno klop ljubljanskega okrajnega sodišča sedli tako Kovač kot Vojteh in Marko Volk, torej celotno nekdanje vodstvo propadlega Mipa. Z okrajnega sodišča so sredi oktobra po končanih preiskovalnih dejanjih vrnili spis specializiranemu državnemu tožilstvu. To je sicer februarja 2012 zahtevalo posamezna preiskovalna dejanja zaradi kaznivega dejanja preslepitve pri pridobitvi posojila ali ugodnosti, ki naj bi ga zagrešila omenjena trojica.

Preiskava je bila dolgotrajna, sodišče je zaslišalo številne priče, prek ministrstva za pravosodje pa je maja lani prosilo pristojno srbsko sodišče za postavitev sodnega izvedenca v zvezi z družbo Kolbis d.o.o. iz Novega Sada. Družba je bila v Mipovi večinski lasti in jo je doletel stečaj. Na ljubljanskem okrajnem sodišču so nam pojasnili, da je sodišče v Novem Sadu postavilo izvedenko ekonomske stroke, ki pa mnenja o družbi Kolbis ni mogla izdelati, saj ni uspela dobiti dokumentacije za tisto obdobje.

So pa od bank do oktobra vendarle dobili vso zahtevano dokumentacijo, svoje mnenje pa je izdelal tudi izvedenec ekonomske stroke. To je dokaj obsežno, v kolikšni meri bo vplivalo na kazenski postopek, pa je odvisno od odločitve tožilstva, so pojasnili na sodišču. Na specializiranem državnem tožilstvu pa so nam odgovorili, da nadaljnje odločitve po prejetju spisa zaradi obsežnosti zadeve še niso sprejeli.

Še dva postopka

Tožilstvo je sicer aprila in julija lani na murskosoboško okrožno sodišče vložilo še dve zahtevi za preiskavo zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic zoper Vojteha Volka, Marka Volka in Martina Kovača. Stečaj Mipa je bil namreč tesno povezan s stečajem Pomurke, ki je bila del skupine. Oba stečaja sta se začela aprila 2009.

Na specializiranem državnem tožilstvu pojasnjujejo, da je sodišče eno preiskavo pravnomočno uvedlo že sredi avgusta lani. Drugo zadevo pa obravnavajo na mariborskem okrožnem sodišču. Trenutno zaslišujejo osumljence, nato pa bo sodišče sprejelo odločitev glede uvedbe preiskave.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano