Šarić že na sodišču v Beogradu

Po aretaciji srbskega mafijskega botra Darka Šarića so pristojni v Srbiji in Črni gori danes razkrili, kako je potekal več kot štiri leta trajajoč lov za njim. Skrival se je v Latinski Ameriki, na koncu pa je sam preko svojega odvetnika ponudil, da se “brezpogojno preda”.

Srbskega mafijskega botra Darka Šarića, ki so ga danes aretirali v Črni gori, so že prepeljali v Beograd in ga privedli na posebno sodišče Foto: Occrp
Srbskega mafijskega botra Darka Šarića, ki so ga danes aretirali v Črni gori, so že prepeljali v Beograd in ga privedli na posebno sodišče Foto: Occrp

BEOGRAD, PODGORICA> Glavno vlogo pri lovu je imela srbska BIA, manjšo pa tudi slovenska Sova.

Posebno sodišče v Beogradu, kjer so danes po izročitvi Srbiji zaslišali srbskega mafijskega botra Darka Šarića, je za Šarića zaradi begosumnosti in drugih razlogov odredilo 60-dnevni pripor.

Kot je na izredni novinarski konferenci pojasnil srbski minister za pravosodje Nikola Selaković, se je Šarić “brezpogojno predal”. “Gre za brezpogojno predajo, v kateri niso bile zahtevane nobene koncesije za Šarića,” je zatrdil.

Šarić je obtožen, da je od leta 2009 pretihotapil 5,7 ton kokaina in samo v Srbiji opral 20 milijonov evrov.

Podpredsednik srbske vlade Aleksandar Vučić, ki je o Šariću spregovoril ob začetku današnje seje vlade, je povedal, da je vlada 24. februarja dobila ponudbo Šarićevega zagovornika, da se ta brezpogojno preda. Ponudbo so sprejeli iz treh razlogov - da se izognejo dolgotrajnemu izročanju, morebitnemu prelivanju krvi in predvsem da Šarića privedejo pred roko pravice.

Za pol ure se je sestal z družino

Kot je poudaril Vučić, je bila edina koncesija za Šarića to, da se je lahko danes na letališču v Podgorici za pol ure sestal z družino - soprogo, hčerko in sinom. Šarić se ne bo mogel dogovarjati s tožilstvom in v zameno za nižjo kazen nastopiti kot priča, saj “je prvoobtoženi in bo odgovarjal za najtežja kazniva dejanja, ki se mu očitajo”, je dejal.

V zvezi s postankom v Podgorici danes zjutraj se je oglasil tudi črnogorski pravosodni minister Duško Marković, ki je na novinarski konferenci prav tako zatrdil, da se je Šarić na poti iz Latinske Amerike v Srbijo ustavil v Podgorici, da bi se na tamkajšnjem letališču sestal s svojim odvetnikom in družino.

Marković je ob tem odločno zavrnil navedbe, da naj bi bil Šarić aretiran že pred 15 dnevi in dejal, da je do aretacije po njegovih informacijah prišlo v ponedeljek. Današnji postanek na podgoriškem letališču je po njegovih besedah trajal le kakšno uro, omogočili pa so ga na prošnjo Srbije.

Kot je pojasnil Selaković, so pogajanja o predaji potekala vzporedno z lociranjem Šarića s strani preiskovalcev. “Naši operativci so locirali njegovo gibanje v nekaj državah Latinske Amerike in ko je tudi samemu beguncu postalo jasno, da je aretacija neizbežna, je pravosodno ministrstvo Srbije dobilo zahtevo za stik z odvetnikom,” je povedal.

Gibal se je v štirih državah

Tajna delovna skupina, ki je v okviru varnostno-obveščevalne agencije BIA delala izključno na iskanju Šarića, je sicer po besedah Vučića uporabljala najzahtevnejše metode - vključno s tajnim sledenjem in prisluškovanjem članom Šarićevega klana in družine, prisluškovanjem telefonskim pogovorom in sledenjem elektronski pošti ter stalnim video in GPS nadzorom objektov.

“Po lociranju celotnega gibanja in mreže Šarića v štirih državah na območju Latinske Amerike smo šli v akcijo,” je nadaljeval Vučić. Operacijo je izvedla mreža 20 ljudi doma in v tujini ob sodelovanju z najmanj 15 tujimi varnostnimi službami.

Podrobnosti glede preiskave in metodologije dela pri sami aretaciji pristojni danes niso želeli razkriti. Srbski tožilec za organizirani kriminal Miljko Radisavljević je to utemeljil z argumentom, da je na begu še vedno 15 oseb, obtoženih tihotapljenja mamil, in tri osebe, obtožene pranja denarja.

Je pa Radisavljević vendarle povedal, da so poleg BIA veliko vlogo odigrali še srbsko in črnogorsko pravosodno ministrstvo ter mreža tujih varnostnih agencij drugih držav - še posebej ameriška Cia, slovenska Sova ter avstrijske, italijanske, švicarske, španske in belgijske agencije.

Proti Šariću vloženih 13 obtožnic

Posebna delovna skupina, katere izključna naloga je bilo uloviti Šarića, je bila vzpostavljena junija lani po neposrednem odloku Vučića. Takrat so tudi pripravili strategijo in načrt dela in to je bil po besedah Selakovića predpogoj za aretacijo.

Mednarodno tiralico za Šarićem so razpisali decembra 2009. Sojenje njemu v odsotnosti in njegovi skupini se je začelo marca 2012 na posebnem sodišču v Beogradu. Nadaljevanje sojenja je predvideno za 24. marec, zaenkrat pa ni jasno, ali bo na zatožni klopi takrat že sedel tudi Šarić. Proti Šariću je bilo vloženih 13 obtožnic zaradi trgovine z mamili in pranja denarja.

Šarića - ki naj ne bi imel plastične operacije, kot so ugibali nekateri mediji, bi pa naj bi zagorel in v dobri formi - so sicer danes namestili v zaporu v Beogradu, nato pa se je začelo zasliševanje na posebnem sodišču za organizirani kriminal v Beogradu.

Zasegli za več milijonov premoženja

Šarić je v Črni gori v kraju Pljevlje, kjer je bil rojen leta 1970, imel več nepremičnin. Po poročanju medijev je imel več zemljišč in nepremičnin tudi v Srbiji. V minulih štirih letih so sicer njemu ter njegovim sorodnikom in sodelavcem zasegli že za več milijonov premoženja, med drugim številna stanovanja, hiše, zemljišča, podjetja, hotele in delnice.

Kot je za Beto danes ocenil kriminolog Zlatko Nikolić, je lahko Šarić deloval zgolj v navezi s pomembnimi političnimi subjekti v Srbiji, posamezniki iz državnih struktur, kot sta policija in tožilstvo, pa so mu med drugim izdajali dovoljenja za nakup nepremičnin.

Sociolog Dušan Janjić je za srbski Blic podobno ocenil, da bo aretacija Šarića zagotovo pripomogla pri razkrivanju povezav med politiki in organiziranim kriminalom. Ta proces bo preizkus za vse, v njem pa ne bi smeli nikomur prizanesti, je poudaril.

STA


Najbolj brano