Rumena noč bo ostala brez sodnega epiloga

Včeraj se je sojenje zaradi sporne prodaje občinske parcele podjetju Serming, na katerem se koprski župan Boris Popovič zagovarja zaradi zlorabe uradnega položaja, nadaljevalo brez njega. Sodnica je glavno obravnavo preložila na konec avgusta. Le dober mesec zatem pa bo proti Popoviču in soobtoženim zastaral pregon zaradi izbire organizatorja Rumene noči.

Jasno je, da obtožba zaradi Rumene noči, ki Borisu Popoviču očita zlorabo uradnega položaja, ne bo dobila pravnomočnega sodnega epiloga Foto: Tomaĺľ Primoĺľiäť/Fpa
Jasno je, da obtožba zaradi Rumene noči, ki Borisu Popoviču očita zlorabo uradnega položaja, ne bo dobila pravnomočnega sodnega epiloga Foto: Tomaĺľ Primoĺľiäť/Fpa

KOPER > Zgodba izpred desetih let, povezana z izborom organizatorja Rumene noči, ki jo je pripravilo podjetje Kisik, in plačilom stroškov čiščenja po tej množični prireditvi, ne bo dobila epiloga s sodbo v imenu ljudstva, česar pa ne gre pripisati le dejstvu, da Borisa Popoviča v zadnjih mesecih ni bilo na sodišče, temveč tudi temu, da so se pravosodni mlini v tem primeru vrteli počasi.

Gre za očitke iz obširne ovadbe, ki so jo kriminalisti spisali že pred desetimi leti, in ki so jo nato razdelili v več sklopov. Sodna preiskava se je končala leta 2006, tožilstvo pa je obtožbo v zadevi Rumena noč na sodišče poslalo poleti 2010. Njihove vrste je leto pred tem zapustil tožilec, ki je delal na tem primeru in ki je tožilstvo zastopal v drugih primerih proti Popoviču. Zagovorniki obtoženih so na obtožbo vložili ugovore, tako da je postala pravnomočna novembra 2011.

Zapleti že od začetka

Popovičev zagovornik Branko Gvozdić je prepričan, da je zadeva zastarala že 1. julija, zato je pred kratkim sodišču predlagal, da državno tožilstvo pozove, naj umakne obtožbo.

Prvo obravnavo oziroma predobravnavni narok je koprsko sodišče razpisalo februarja letos. Malo pred tem je že zastaral očitek o pranju denarja, ki ga je tožilstvo očitalo Borisu Popoviču in njegovi sestri, 3. oktobra pa bo po izračunih sodišča zastaralo tudi kaznivo dejanje, povezano z Rumeno nočjo. Ker se prihodnji teden začenjajo sodne počitnice, ko lahko sodišče do 15. avgusta obravnava le priporne zadeve, do zastaranja ostaja le še približno mesec in pol. Na sodišču ugotavljajo, da v tem času ni mogoče izpeljati kazenskega postopka, napisati sodbe, na katero se v 15 dneh lahko obtoženec pritožbi. Nato pa mora o pritožbi odločati še višje sodišče. Sodba bi morala pred zastaranjem namreč postati pravnomočna.

Sodišče je v tej zadevi razpisalo že 17 narokov, vendar jih je moralo zaradi bolezni in bolniškega dopusta koprskega župana, ki je bil medtem tudi v Medicorju, preklicati.

Sodnik Julijan Glavina je imel težave že z izvedbo predobravnavnih narokov. Zagovorniki so že uvodoma predlagali njegovo izločitev, kar je sodnik razumel kot zavlačevanje. Popoviča nato na predobravnavni narok ni bilo, ker je bil na službeni poti. Ker je na obtožbo vložil ugovor, je sodnik ocenil, da predobravnavni narok, na katerem bi se župan izrekel o svoji krivdi, sploh ni potreben. Popoviča nato ni bilo niti na začetek sojenja prve dni aprila niti na druge obravnave.

Sodišče je nazadnje preklicalo obravnavo, ki je bila razpisana 2. julija, a so takrat njegovi zagovorniki sporočili, da je na bolniški do 5. julija. V začetku tedna so z Mestne občine Koper sporočili, da je na bolniškem dopustu do konca tega tedna.

Serming naprej po sodnih počitnicah

Borisa Popoviča v prihodnje čaka še več sodnih obravnav. Koprsko državno tožilstvo je pred kratkim proti njemu in njegovim sodelavcem vložilo še dve novi obtožbi. Že pred tem pa so na razpis sojenja na koprskem okrožnem sodišču čakale še štiri obtožbe zaradi zlorabe uradnega položaja in ena zaradi žaljive obdolžitve. Še več zadev pa je v sodni in kriminalistični preiskavi.

Borisa Popoviča tako ni bilo niti na včerajšnje nadaljevanje sojenja v zadevi Serming. Prišel je le novogoriški cenilec nepremičnin Rajko Srednik, Sabina Mozetič, direktorica občinske uprave, pa se je opravičila.

Tožilstvo v tem primeru županu očita zlorabo uradnega položaja, Sredniku in Mozetičevi pa pomoč pri tem kaznivem dejanju, s katerim naj bi občinski proračun oškodovali za 4,6 milijona evrov. Sporen naj bi bil način prodaje parcele v katastrski občini Bertoki, prenizka pa naj bi bila tudi cena, ki jo je občina iztržila od podjetja Serming.

Včeraj je senat zaslišal le odvetnico Nino Cek Perhavec iz odvetniške družbe Matoz, ki je pojasnila, da o pripravi razpisne dokumentacije za prodajo parcel, ki jih je nato kupilo podjetje Serming, ne ve nič. Zatrdila je, da je sodelovala je le pri pripravi dokumentacije za obrtniški del cone Srmin.

Sojenje se bo nadaljevalo predvidoma konec avgusta ali v začetku septembra. Do takrat naj bi bilo pripravljeno izvedensko mnenje o vrednosti spornih parcel. Sodnica Meri Mikac je pojasnila, da je v sodnem spisu več cenitev z različnimi vrednostmi, zato je prav, da jih oceni še nevtralni izvedenec.SIJAN PRETNAR


Najbolj brano