Ropar priznal in si prislužil nižjo kazen

Čeprav so ga morali na sodišče pripeljati policisti, jo je Almin T. iz Čenturja v Istri včeraj poceni odnesel. Ker je prav njegovo priznanje največ pripomoglo k odkritju storilcev ropa, roparske tatvine in velike tatvine, bo dve leti zaporne kazni lahko odslužil z družbeno koristnim delom.

Bencinski servis v Rožni Dolini so oropali maja 2010 Foto: Leo Caharija
Bencinski servis v Rožni Dolini so oropali maja 2010 Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Poleg 23-letnega Almina T. iz Čenturja bi se moral včeraj na novogoriškem okrožnem sodišču pojaviti tudi 27-letni Đani A., vendar ga ni bilo. Verjetno bi včerajšnji predobravnavni narok tudi odpadel, če ne bi sodišče za Istrana odredilo prisilno privedbo. Koprski policisti so ga pripeljali v Novo Gorico in narok se je lahko začel.

Tožilstvo mu je očitalo, da je maja 2010 sodeloval v združbi, ki je oropala bencinski servis v Rožni Dolini. V prostore črpalke sta takrat vstopila zamaskirana mladeniča, eden pa je v rokah držal imitacijo dolgocevne avtomatske puške. Uslužbenca sta prisilila, da jima je izročil denar (menda 1200 evrov), nato pa ga še popršila s solzivcem.

Po prvih podatkih naj bi rop izvedla peterica, tožilstvo pa je za dejanje poleg Almina obtožilo še Iva B., Jasmina R. in Đanija A. Druščina naj bi poleg tega izvedla še roparski napad v italijanski Gorici in veliko tatvino, načrtovali pa naj bi tudi rop gostilne v Starem selu pri Kobaridu.

Prva dva dejanja nista priznala, ampak sta krivdo zavrnila, kar pomeni, da ju čaka redno sojenje in če bosta spoznana za kriva, tudi neprizanesljive kazni. Obtoženi Almin T. je včeraj dejanje priznal in ga obžaloval.

Po mnenju njegovega odvetnika Jerneja Velikonje se je obtoženi otresel slabe družbe, skušaj najti delo, se vpisal na dodatno izobraževanje za zdravstvenega negovalca, ki ga ni končal predvsem zato, ker ni imel denarja. Na dušo sodnika Igorja Majnika je potrkal z besedami, da pred njim ne stoji noben kriminalec, ampak fant, ki je še kot mlajši polnoletnik zagrešil dejanja v nepremišljenosti.

Očitno je njegovo vlogo in poznejšo “rehabilitacijo” tako ocenila tudi tožilka Branka Oven in v zameno za priznanje krivde za Almina T. predlagala dve leti zaporne kazni, ki bi jih lahko odslužil v obliki družbeno koristnega dela. Sodnik je na koncu tako tudi razsodil.

DANIJEL CEK


Najbolj brano