Rop stoletja “težak” 32 milijonov

Osumljenca ropa SKB banke v Ljubljani, ki se je zgodil v noči na 1. november 2005, sta po odločitvi preiskovalne sodnice od nedelje v priporu. Tretji osumljenec je v tujini. Skupna škoda, nastala v omenjenem ropu, znaša približno 32 milijonov evrov.

Osumljenca so v nedeljo privedli k preiskovalni sodnici ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je zoper oba odredila pripor Foto: Daniel Novakovic
Osumljenca so v nedeljo privedli k preiskovalni sodnici ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je zoper oba odredila pripor Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA> Policisti in kriminalisti so med hišnimi preiskavami našli tudi šest ukradenih Groharjevih slik.

Ukradene slike Ivana Groharja, ki so septembra 2007 izginile na območju Železnikov, so med sobotno hišno preiskavo našli pri 34-letnem Dejanu Vidmarju. Aretirali so ga v petek na letališču pri Novem mestu, kjer je opravljal izpit za pilota.

Tudi vrsta napačnih informacij

Drugi osumljenec, 31-letnik iz okolice Ljubljane, po neuradnih podatkih naj bi šlo za Saša Noseta, naj bi bil zaposlen v varnostnem podjetju, ki je za banko varovalo sefe. Vidmar naj bi bil osumljen neposredne izvršitve ropa. Med osumljenci je tudi 28-letnik iz okolice Ljubljane, ki je v tujini. Vse tri so ovadili, med ovadenimi pa sta tudi neznana storilca. Prijeta osumljenca je v nedeljo zaslišala preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je zoper oba odredila pripor.

Med hišno preiskavo pri Dejanu Vidmarju so policisti in kriminalisti v soboto našli tudi šest umetniških slik Ivana Groharja, ki so bile ukradene 27. septembra 2007 na območju Železnikov. Vidmarja bodo ovadili tudi za to kaznivo dejanje, pa tudi za kaznivo dejanje pranja denarja.

Preiskava, ki je trajala vse od ropa, še zdaleč ni končana. Potekala je v več smereh, vsaka od možnosti pa je od preiskovalcev terjala obsežna in temeljita preverjanja, pa tudi sodelovanje s tujimi varnostnimi organi. “Policija je prejela tudi vrsto napačnih informacij, kar je podaljšalo čas preiskovanja,” je pojasnil pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije Marjan Fank. Po nekaj letih so prišli do točke, na kateri se je sum osredotočil na določene posameznike.

Tok denarja še ugotavljajo

Da je bila preiskava “ropa stoletja” zahtevna, kaže že podatek, da je ogled kraja dejanja trajal neprekinjeno 56 ur. Policija je ves čas preiskave dobro sodelovala tako z oškodovano banko kot s tujimi varnostmi organi, preiskavo pa je usmerjalo specializirano državno tožilstvo. Tožilka Blanka Žgajnar je včeraj pojasnila, da je tožilstvo že zahtevalo sodno preiskavo.

Med preiskavo so se pojavljali tudi različni namigi in ugibanja. Preiskava pa je poskušala najti predvsem odgovor na vprašanje o finančnem toku ukradenega denarja. “Ugotoviti je bilo mogoče le določen del toka odtujenega denarja, saj je bila finančna preiskava zaradi zagotavljanja konspirativnosti postopka v veliki meri omejena,” je pojasnil Fank in dodal, da do prijetja osumljencev prav zato niso mogli preveriti vsega.

Ta del preiskave naj bi zdaj stekel bolj intenzivno, dosedanje ugotovitve pa kažejo, da je le majhen del denarja ostal v Sloveniji, medtem ko naj bi bil preostali del namenjen investiranju v nelegalne posle v tujini.

Vlomili v 428 sefov, v 29 jim ni uspelo

Vodja ljubljanskih kriminalistov Branko Japelj je pojasnil še nekatere podrobnosti ropa, ki doslej niso bile znane. 31. oktobra 2005 je nekdo poklical na telefonsko številko banke SKB in se predstavil z imenom in priimkom enega od najemnikov sefa. Nekaj minut kasneje sta pred vhodna vrata trezorja prišla neznanca, eden je pozvonil in se predstavil tako kot prej po telefonu. Varnostnik je odprl vrata v predprostor trezorja, kjer je kodni čitalec. Moška sta vstopila, eden je vtipkal kodo in tako so se odprla vrata v naslednji prostor. Moška sta onesposobila varnostnika, vanju uperila puški in jima ukazala, naj se uležeta na trebuh, nato pa sta ju zvezala z lepilnim trakom.

Moška sta nato omogočila vstop v trezor še ostalim storilcem, ki so se pred tem iz Pražakove ulice pripeljali v podzemno garažo, in sicer z belim kombijem z oznakami čistilnega servisa. S kombijem so pripeljali orodje, v notranjosti pa so najprej z avtogenim varilnim aparatom izrezali ključavnice na vratih sefov, iz njih vzeli plastične predale in izpraznili vsebino. V sedmih urah so vlomili v 428 sefov, neuspešni so bili v 29 primerih. Trezor so zapustili okoli 6. ure zjutraj, še prej pa so vzeli ključe avtomobila enega od varnostnikov. Plen so naložili v kombi fiat fiorino in se odpeljali do kamnoloma v Orlah, kjer so plen preložili v drugo vozilo, kombi pa zažgali. Drugo vozilo so zapustili pod nadvozom avtoceste na Dolenjski cesti. V trezorju so roparji pustili orodje, tudi jeklenke za plin za avtogeno varjenje skupaj z rezalnimi napravami. Med ropom so onesposobili tudi vse nadzorne videokamere.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano