Rekorder z 19.200 evri na leto

Rekorder je lani za potne stroške dobil 19.200 evrov. Policist, ki se v službo vozi s Štajerske na Primorsko, pa je lani dobil približno 15.000 evrov potnih stroškov. “Ta denar mi ne pomeni nič,” poudarja, veliko raje bi bil s svojo družino. O tem, kako oklestiti stroške za potne stroške, so se v torek predstavniki Sindikata policistov Slovenije pogovarjali s svojim delodajalcem.

Med tistimi, ki dobijo visoke potne stroške, je tudi veliko policistov, ki s Štajerske prihajajo na delo v Istro Foto: Tomaz Primozic/Fpa
Med tistimi, ki dobijo visoke potne stroške, je tudi veliko policistov, ki s Štajerske prihajajo na delo v Istro Foto: Tomaz Primozic/Fpa

LJUBLJANA, KOPER> Za potne stroške oziroma za stroške prevozov na in z dela na ministrstvu za notranje zadeve odštejejo približno 19 milijonov evrov na leto. Prav zato je minister za notranje zadeve Vinko Gorenak nedavno napovedal, da bodo to postavko poskušali čim bolj zmanjšati. To temo so na ministrstvu za notranje zadeve v torek načeli s predstavniki Sindikata policistov Slovenije. Pojasnili so jim, da so že izdelali seznam zaposlenih, ki so za potne stroške prejeli več kot 5000 evrov na leto. Takšnih naj bi bilo približno 700. Največji znesek, ki ga je lani dobil policist za potne stroške, je 19.200 evrov. Takoj za njim je policist, ki se iz Lendavskih goric vozi na delo v Jelšane in prevozi 309 kilometrov v eno smer.

Predstavniki ministrstva za notranje zadeve so sindikalistom predstavili več možnih rešitev, s katerimi bi privarčevali del proračunskih sredstev. Razmišljajo o organiziranju prevoza za zaposlene, ki pa ne pride v poštev zaradi narave operativnega dela. Policistom bi ponudili službena stanovanja, ki bi bila v bližini delovnih mest ali pa bi zaposlene premestili bliže domu.

“Da ne bomo spet varčevali samo v policiji,” so delodajalca opozorili predstavniki sindikata. Minister Gorenak, ki se je udeležil uvodnega dela sestanka, jim je zagotovil, da bodo ta vprašanja reševali za celoten javni sektor oziroma državno upravo in da ne bo dopustil, da bi pas zategovali samo v policiji. Predstavniki sindikata so predlagali še več drugih rešitev, med drugim tudi prehod na 12-urne delovnike, seveda tam, kjer je to mogoče. Tako bi zmanjšali stroške za prevoz na delo in za regrese za prehrano. Zavzemajo se za celovit pristop in predvsem za ureditev statusa policista. Rešitev za to, kako bi oklestili potne stroške, bi morali na ministrstvu pripraviti do septembra.

Predsednik sindikata Zoran Petrovič poudarja, da bi morali odpraviti predvsem vzroke za takšne anomalije. Te so po njegovem mnenju posledica nekritičnega zaposlovanja na južni meji leta 2006 in spremembe plačnega sistema leta 2008, kar je odvrnilo potencialne kandidate za ta poklic s Primorske in iz Ljubljane. Ob tem še poudarja, da pri policistih, ki dobivajo večje zneske za potne stroške, ne gre za nobene zaslužkarje. V sindikatu podpirajo prizadevanja ministra za zmanjšanje stroškov in bodo pri tem zelo konstruktivni.

15.000 evrov za potne stroške do Kopra in nazaj

"Rad bi šel domov. Kot kadetu so mi obljubili, da bom po treh letih dela v Kopru lahko šel delat domov. Ko se po tem času ni zgodilo nič, sem po petih letih začel pisati prošnje za premestitev. Doma sta starša potrebovala mojo pomoč. Prosil sem za premestitev, pa se je nikakor ni dalo urediti,” opisuje svoje težave policist s koprske policijske uprave, doma s Štajerske.

Lani je za potne stroške dobil 15.000 evrov, a mu to ne pomeni nič. Na upravi so mu odgovorili, da ga bodo lahko premestili ob primerni zamenjavi. “Rekli so, da me preprosto ne morejo spustiti. Vodstvo moje prošnje ignorira. Dekle sem celo pripeljal v Koper, a ker ni našla službe, se je vrnila domov. Imam otroka, starega nekaj mesecev. Partnerka si je našla službo v domačem kraju, a je bolna, zato sem se prisiljen voziti,” še dodaja Štajerc, ki bi takoj pristal na premestitev. Pri iskanju rešitve mu pomaga sindikat, ki je na njegov primer že opozoril vodstvo policije.

“Prošnje policistov, ki prosijo za premestitev, obravnavamo z vso resnostjo,” odgovarja direktor koprske policijske uprave Božidar Štemberger. Zavedajo se, da imajo policisti zaradi dolgih voženj na delovno mesto težave in osebne stiske. Potrdil je, da policistom na njihove prošnje odgovarjajo, da bodo premestitve možne ob zamenjavah. Ob tem pa na koprski policijski upravi poudarjajo, da je na Štajerskem dejansko veliko več policistov kot na Primorskem. Štemberger je še pojasnil, da nobene prošnje ne zavržejo, vse pošljejo tudi odgovornim v Ljubljano.

SP


Najbolj brano