Proti meji s Slovenijo je korakalo tudi deset otrok

Tihotapljenje ilegalcev spet postaja donosen posel, kar ugotavljajo tudi na evropski ravni. Večina jih na Hrvaškem prosi za azil, nato pa se odpravi naprej. V četrtek so bujski policisti prestregli 18 ilegalcev, ki so korakali proti meji s Slovenijo. Med njimi je bilo deset otrok. V teh dneh so hrvaški policisti dobili sodobno opremo, s pomočjo katere bodo nadzirali dogajanje na meji in ob njej.

 Tihotapljenje ilegalcev spet postaja donosen posel, kar ugotavljajo tudi na evropski ravni
Tihotapljenje ilegalcev spet postaja donosen posel, kar ugotavljajo tudi na evropski ravni 

PRIMORSKA> V četrtek okoli 18.30 so bujski policisti najprej prestregli 44-letno žensko, 45 in 32 let stara moška ter devet otrok, nato pa še 31-letno žensko, štiri moške, stare od 21 do 26 let in otroka. Vsi so bili afganistanski državljani. Kot so ugotovili, so pred tem na hrvaškem prosili za azil, nato pa samovoljno zapustili center v Valbandonu in se s taksiji odpeljali v bližino meje s Slovenijo. Mejo so nameravali prečkati po gozdu, vendar so jih pred tem ustavili. Polnoletne tujce so prijavili zaradi kršitve zakona o azilu in zakona o nadzoru državne meje.

Ilegalci prihajajo v EU tudi po morski poti. Na trajektu, ki je v tržaško pristanišče prispel iz Grčije, so pomorski policisti vzeli pod drobnogled BMW s francosko registracijo. Za voznika so kasneje ugotovili, da je iranski državljan, prevažal pa je še štiri Irance. Voznik je imel pri sebi vse potne liste, domnevno francoske, ki pa so bili ponarejeni. Voznika so aretirali, avtomobil zasegli, potnike pa vrnili v Grčijo. Prav ta država je postala ena od pomembnejših zbirnih držav za ilegalne migrante, iz katere potujejo naprej.

Sicer pa skoraj ne mine dan, da ne bi tako slovenski kot hrvaški policisti poročali o nezakonitih prehodih meje ali vsaj o poskusih. Problematika postaja resna, kar ugotavljajo tudi na evropski ravni. Tako Europol kot Eurojust se ukvarjata s sodobnimi nedovoljenimi migracijskimi tokovi, ki vodijo v najbolj razvite evropske države. Slovenija v pretežni meri ostaja zgolj tranzitna država. Tudi v sredo zvečer so policisti iz Buzeta na gozdnem območju med Munami in Vodicami prijeli 12 tujcev iz različnih držav, starih od 18 do 32 let, ki so bili namenjeni proti Sloveniji. Za vse so ugotovili, da so na Hrvaškem prosili za azil, nato pa samovoljno zapustili center v Kutini in se odpravili proti zahodu.

Na Hrvaškem so prav v teh dneh dobili sodobno tehnično opremo, s katero bodo nadzirali dogajanje na meji in ob njej. V kratkem pa pričakujejo tudi termovizijske kamere. Na hrvaškem notranjem ministrstvu napovedujejo, da bodo z novo opremo zagotovili večjo varnost v celotni regiji.

Vrsto ilegalcev, ki so se morali vrniti na Hrvaško, so v minulih dneh obravnavali tudi na območju koprske policijske uprave. Večina jih je v Slovenijo prišla na območju Staroda in Jelšan.

Hrvaški mejni policisti so pred dnevi na cesti proti Žejanam ustavili tovorni kombi iveco daily s puljskimi registrskimi tablicami, ki ga je vozil 39-letnik iz Viškova. V tovornem delu kombija so našli 22 tujcev, ki so na Hrvaškem prosili za azil. Ilegalno so nameravali v Slovenijo, kamor bi verjetno prišli v bližini Staroda. Za tujce se je pot končala, za njihovega voznika pa tudi. Pridržali so ga zaradi suma tihotapljenja ilegalcev.

Nekaterim je uspelo priti celo do Italije, a se jim je tam zalomilo. Tržaški policisti so tako pred dnevi pri Devinu ustavili pet državljanov Kosova, med katerimi sta bila dva mladoletnika. Namenjeni naj bi bili v Francijo. V Italijo jih je z mercedesom slovenske registracije pripeljala 26-letna Slovenka J. S. Tujce so vrnili v Slovenijo, voznico pa ovadili in nato izpustili.

SK


Najbolj brano