Proti Goršetu še ena obtožba - tokrat zaradi stečaja Hidra

Razrešeni stečajni upravitelj Brane Gorše ostaja za zapahi. Specializirano državno tožilstvo je proti njemu pred dnevi vložilo obtožbo in predlagalo podaljšanje pripora. Poleg Goršeta je sodišče obtožilo še pet vpletenih v zlorabe pri stečaju koprskega Hidra.

Braneta Goršeta so kriminalisti sredi februarja pripeljali na zaslišanje k preiskovalni sodnici, ki je zanj zaradi ponovitvene nevarnosti in begosumnosti odredila pripor Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Braneta Goršeta so kriminalisti sredi februarja pripeljali na zaslišanje k preiskovalni sodnici, ki je zanj zaradi ponovitvene nevarnosti in begosumnosti odredila pripor Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER>Po naših informacijah je specializirano tožilstvo po končani preiskavi zaradi domnevno nezakonitih poslov pri stečaju koprskega Hidra obtožbo vložilo proti nekdanjemu stečajniku Branetu Goršetu, njegovi ženi Barbari Gorše, nekdanji stečajni upraviteljici in finančni svetovalki Stajki Skrbinšek, Poloni Kuhar (ki vodi podjetje Ofis), nepremičninskemu posredniku Vladu Petku in podjetniku Rudolfu Trčku. Hkrati pa je tožilstvo za Goršeta predlagalo podaljšanje pripora, čemur je sledil tudi senat koprskega sodišča.

Če bo obtožba postala pravnomočna, bo moral Brane Gorše že drugič sesti na zatožno klop. Na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer se je zagovarjal zaradi zlorabe položaja pri vodenju stečajnega postopka HKS Sicura, so ga konec aprila obsodili na štiri leta zapora. Jožetu Šušteršiču, ki je kupil terjatve HKS Sicura, pa je sodišče prisodilo tri leta zaporne kazni. Sodba še ni pravnomočna.

Že nekaj časa pa ni več za zapahi Stajka Skrbinšek, za katero je preiskovalna sodnica sredi februarja, tako kot za Goršeta, odredila pripor. Kot smo izvedeli, jo je sodišče v zameno za varščino izpustilo na prostost - po naših podatkih sta za to z možem zastavila hišo.

Odvetnik Mitja Jelenič Novak, ki Goršeta zagovarja skupaj z odvetnikom Emilom Zakonjškom, je potrdil, da je tožilstvo vložilo obtožbo proti Goršetu, o tem, ali bodo nanjo vložili ugovor, pa se še niso odločili. Napovedal pa je, da se bodo pritožili na sklep o podaljšanju pripora.

Gorše je v priporu vse od odmevne kriminalistične akcije, v kateri so sredi februarja opravili tudi številne hišne preiskave. Zaključna akcija je bila pika na i daljše kriminalistične preiskave, ta je sledila prijavi, ki jo je komisiji za preprečevanje korupcije poslal lastnik podjetja NB Nekretnine iz Banja Luke. To je marca 2008 za štiri milijone evrov kupil Hidro v stečaju. Stečajni upravitelj pa mu je prodal tudi parcelo na območju koprskega pristanišča, ki jo je imel Hidro le v uporabi. Zato se podjetje NB Nekretnine ni moglo vpisati v zemljiško knjigo.

Kriminalistična preiskava pa je razkrila tudi druge sumljive posle in finančne transakcije. Denar iz stečajne mase Hidra se je prelival na različne račune v tujini, med drugim menda tudi na podjetja iz kroga srbskega narko kralja Darka Šariča, od koder so ga prenakazovali na slovenske bančne račune. V stečajnem postopku Hidra naj bi oškodovali več kot 20 stečajnih upnikov Hidra, od katerih naj bi podjetje Ofis za 300.000 evrov odkupilo terjatve, ki naj bi bile nato vredne štirikrat več. Med drugim naj bi bila sporna tudi prodaja terjatve, ki jo je imelo Hidro do podjetja Toncity. Terjatev je bila vredna več kot 16 milijonov tolarjev (približno 67.000 evrov).

Gorše se je v preiskavi zagovarjal zaradi poslovne goljufije, nadaljevane zlorabe uradnega položaja in pranja denarja. Njegov zagovornik Mitja Jelenič Novak je po prvem zaslišanju dejal, da je Gorše zavrnil vse očitke. Zaradi pomoči pri zlorabi uradnega položaja in pranja denarja je preiskovalna sodnica preiskavo uvedla proti Poloni Kuhar, Goršetovi ženi, Skrbinškovi in Petku, proti Trčku pa zaradi pranja denarja.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano